opakowania do transportu pakobud

Transport lotniczy, morski czy lądowy – która z możliwości transportu towaru jest najlepsza i dlaczego?

Kiedy towar trzeba zapakować i przekazać w ręce firmy transportowej, która dostarczy go do odbiorcy, każdy szuka jak najlepszych rozwiązań. Liczą się koszty, czas, ale przede wszystkim bezpieczeństwo towaru. Odpowiedni transport towarów powinien bowiem przebiegać w taki sposób, aby stan towaru był dokładnie taki sam przed załadunkiem oraz po rozładunku. Kiedy trzeba nadać przesyłkę, zwykle staje się przed wyborem środka transportu – lotniczego, morskiego i w przypadku bliskich destynacji lądowego.

Towar określa środek transportu

Często zdarza się tak, że wybór jest prosty, bo go po prostu nie ma. Są takie towary, których specyfika wyklucza jeden ze środków transportu, natomiast transport lądowy nie wchodzi w grę ze względu na dużą odległość i obecność morza/oceanu na drodze. Aby transport towarów mógł odbyć się za pośrednictwem samolotu, przesyłane przedmioty czy substancje muszą spełniać określone warunki. Ze względu na bezpieczeństwo wyklucza się towar, który:

  • Nie jest odporny na wszelkie wibracje i turbulencje, które na pokładzie samolotu są zjawiskiem powszechnym, a ich natężenie może być naprawdę duże.
  • Nie wpływa w dużym stopniu na poziom wilgoci – nie pobiera jej z powietrza ani nie oddaje.
  • Źle znosi zmiany ciśnienia, które mogą spowodować jego uszkodzenie.

Każda z firm przewozowych świadcząca usługi transportu lotniczego ma również własne normy i określone kryteria, które powinien spełniać towar. Liczy się również waga samego opakowania transportowego, która powinna być jak najniższa, a jednocześnie spełniać określone warunki, które również będą wpływać na bezpieczeństwo.

Kiedy czas ma znaczenie

Niekiedy transport towarów samolotem, o ile spełni on wymagane normy, okazuje się jedynym wyborem, bo liczy się czas przewozu. Zaletą transportu morskiego, jest bowiem możliwość zabrania towarów o naprawdę różnorodnej specyfice, jednak zajmuje on zdecydowanie więcej czasu, nie sprawdzi się zatem w przypadku przesyłek, w których transporcie czas odgrywa dużą rolę. Kiedy czas jest naprawdę ważny, samolot może okazać się alternatywą nawet dla transportu lądowego za pośrednictwem samochodów czy kolei.

Opakowania transportowe a środek transportu

W zależności od wybranego środka transportu towar może wymagać odpowiedniego opakowania. Przykładowo, w samolocie przesyłkę najlepiej pakować w skrzynie drewniane o zminimalizowanej wadze – np. z płyty pilśniowej czy ze sklejki. Przy transporcie morskim natomiast najczęściej liczy się dobra szczelność i odporność na wilgoć. Wówczas lepiej sprawdzą się solidniejsze skrzynie drewniane o znacznie grubszych ścianach, które charakteryzują się także wyższą wagą, bądź też często stosowane, stalowe kontenery.

Przygotowanie ładunku do przewozu

Od wyboru środka transportu zależy również sposobów przygotowania ładunku do przewozu. Zarówno statki, samoloty, pociągi, jak i samochody towarowe rządzą się swoimi prawami w kwestii zabezpieczania ładunku, a także  dostarczania go na pokład i późniejszego rozładunku. Transport lotniczy pozwala na transport bezpośredni, tak zwany od drzwi do drzwi, natomiast przewóz statkiem należy połączyć z transportem lądowym, który pozwoli dostarczyć towar do portu. Specyfika towaru może wykluczyć któryś ze środków transportu właśnie ze względu na sam proces załadunku, a także zastosowanie koniecznych zabezpieczeń.

Cena transportu towarów

Kiedy wybór wciąż zostaje wolny i nie ma przeciwwskazań ani do transportu statkiem, ani samolotem, decydującą kwestią będzie cena. I tutaj oczywiście górę biorą statki, gdyż transport powietrzny łączy się z bardzo wysokimi opłatami. Transport morski, nawet przy doliczeniu koniecznego transportu lądowego może okazać się korzystniejszy.