skrzynie ze sklejki pakobud

Specyfika i rodzaje drewnianych skrzyń – czym się różnią i kiedy je zastosować?

Drewniane opakowania transportowe są najkorzystniejsze w transporcie towarów na dalsze odległości. Drewno ma wiele korzystnych właściwości, dzięki którym doskonale chroni zawartość opakowania i gwarantuje jego bezpieczne przewiezienie z jednego punktu do drugiego. Jakie są rodzaje drewnianych skrzyń i od czego należy uzależnić wybór pomiędzy poszczególnymi skrzyniami?

Klasyczne skrzynie drewniane

Wśród kilku rodzajów drewnianych skrzyń transportowych znajdują się klasyczne skrzynie drewniane. To najprostsze opakowanie, które doskonale sprawdza się zarówno przy transporcie, jak i przechowywaniu towarów. Drewno zapewnia szczelność, a także wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Ich prosty, a zarazem klasyczny wygląd znacznie podnosi walory estetyczne opakowania i sprzyja umieszczaniu na powierzchni drewnianej skrzyni reklamy i loga firmy. Te drewniane opakowania transportowe odznaczają się:

  • funkcjonalnością
  • szerokim zastosowaniem
  • pojemnością
  • wysoką jakością
  • możliwością indywidualnego dostosowania wymiarów

Skrzynie z płyty pilśniowej

Płyta pilśniowa powstaje poprzez spilśnienie i uformowanie tkanki rozwłóknionej  drzewnej. Struktura tej płyty jest bardzo silnie zwarta, a dodatkowo, rozłożenie włókien różnokierunkowo zwiększa wytrzymałość płyty bez względu na kierunek oddziaływania obciążeń zewnętrznych. Skrzynie wykonane z tych płyt są wytrzymałe i szczelne, a ich największym atutem jest – dość niska waga w porównaniu z innymi drewnianymi skrzyniami. Będzie to zatem doskonały wybór do transportu towarów, w którym duże znaczenie ma waga.

Skrzynie ze sklejki

Kolejnym drewnianym opakowaniem, które jest praktyczne i często stosowane są skrzynie ze sklejki, która jest niczym innym jak materiałem kompozytowym, powstającym ze sklejonych cienkich warstw drewna, które wzajemnie się krzyżują. W porównaniu z innymi materiałami sklejka jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Dodatkowym atutem sklejki jest struktura przyjazna środowisku, którą można poddać całkowitemu recyklingowi. Są to zatem drewniane opakowania transportowe bardzo bliskie ekologicznemu przewozowi towarów, co w obecnych czasach jest bardzo cenione zarówno przez klientów, jak i przez współpracujące marki. Użycie skrzyń ze sklejki poleca się przede wszystkim w transporcie lotniczym. Ponadto, ten typ opakowania pozwala na wmontowanie otwieranych ścian bądź pojedynczych otworów, które umożliwiają stałą kontrolę zapakowanego towaru, sprawdzą się zatem doskonale w przypadku transportu delikatnych towarów.

Skrzyniopalety

Ten rodzaj opakowania stanowi połączenie drewnianych skrzyń oraz palet, co dodatkowo ułatwia proces transportu i przeładowywania towaru. Ich podstawa najczęściej ma uniwersalne wymiary dostosowane do ogólnych wymogów transportowych, jednak istnieje możliwość dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb klienta. Górna część skrzyniopalety może być wykonana z różnych materiałów, w zależności od jej przeznaczenia.

Skrzynie OSB

Płyta OSB to kompozyt składający się najczęściej z trzech warstw, jednak ta liczba zależy w dużej mierze od dalszego przeznaczenia. Bardzo często ten drewnopochodny materiał stosuje się w budownictwie. Taka specyfika budowy płyt, a także późniejszej budowy skrzyni, pozwala dostosować produkt dokładnie do potrzeb klienta. Ich atutem jest wysoka wytrzymałość i uniwersalność przy bardzo niskiej wadze. Dodatkowym atutem tego materiału jest brak konieczności poddawania ich zabiegowi fitosanitarnemu, mimo to wykonane z niego skrzynie można wykorzystać w eksporcie do krajów całego świata.