palety euro pakobud.com.pl

Dlaczego palety fumigowane polskiej firmy?

Na rynku można dostać sporo palet z drugiej ręki i po przejściach. Skąd pochodzą? Jak i gdzie zostały wyprodukowane? Tego zazwyczaj nie wiadomo. A przecież problemy z jakością palet fumigowanych mogą mieć poważne konsekwencje.

Co to są palety fumigowane?

Pod skomplikowanym terminem fumigacja palet kryje się po prostu ich suszenie. Powszechnie wiadomo, że świeże drewno ma nieco inne właściwości niż dobrze wysuszone. Przede wszystkim chodzi jednak o mikroorganizmy i bakterie. – Normy dla palet fumigowanych zostały wprowadzone w Unii Europejskiej w 2010 roku. 

Od tej pory producenci palet fumigowanych muszą trzymać się tych standardów, również gdy chcą eksportować. – wyjaśnia przedstawiciel firmy Pakobud, producenta palet fumigowanych z Konstantynowa Łódzkiego. Wystarczy wyobrazić sobie skutki przewożenia na palecie ze świeżego drewna roślin czy żywności. Nowe palety kupowane od polskiego producenta takiego jak Pakobud powinny spełniać te normy. Najgorzej jest z tymi kupowanymi w szarej strefie, bo nie ma żadnej pewności co do ich jakości.

Jakie normy mają spełniać palety fumigowane?

Przede wszystkim chodzi o takie aspekty bezpieczeństwa i standardy:

  • FAO     – standardy obróbki sanitarnej
  • IPPC     – standardy fumigacji
  • ISPM     15 – normy fitosanitarne
  • UNE-EN 13698-1 – standardy m.in. wymiaru

Jak widać, nie chodzi o samą fumigację palet. Producent palet fumigowanych, zwanych potocznie europaletami, musi spełniać też inne rygorystyczne normy. Norma dotycząca wymiaru może wydawać się mało istotna, ale przecież w magazynie wszystkie palety muszą do siebie pasować wielkością. Bardzo ważne są normy dotyczące wytrzymałości na obciążenia. Wreszcie paleta fumigowana musi spełniać normy sanitarne, dzięki czemu bezpiecznie można korzystać ze sprzętów świeżo zdjętych z palety.

Polski producent palet fumigowanych

Co jakiś czas głośno jest o kontrolach na np. rosyjskiej granicy, jakim poddawane są palety fumigowane z Polski. Jeśli w takim momencie okaże się, że nie spełniają one norm, to cały transport może być cofnięty, co spowoduje znaczne straty. Trzymanie się standardów zapewnia do pewnego stopnia bezpieczeństwo na arenie międzynarodowej, bo wiesz, że Twoje palety fumigowane nie mogą być powodem do zatrzymania, mandatu czy innych kłopotów.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że paleta euro oznacza produkt spełniający określone parametry i odpowiednio oznaczony. Na rynku są podróbki – czasem tańsze, ale traktowane podczas produkcji szkodliwymi chemikaliami i mniej wytrzymałe. Wszelkie wpadki związane z jakością europalet fumigowanych bardzo negatywnie wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa. Dlatego zachęcamy do zakupów w Pakobud, u producenta palet fumigowanych na: www.pakobud.com.pl.