deski obiciowe pakobud

Jak wykorzystuje się drewno w budownictwie? Drewniane elementy budowlane i ich zastosowanie

Drewno to jeden z materiałów, który w dziedzinie budownictwa pojawił się najwcześniej. Trudno nawet podać konkretny czas, kiedy po raz pierwszy zaczęto wznosić drewniane budowle, jednak o niezwykłej trwałości tego budulca przekonano się bardzo wcześnie. Obecnie drewno w budownictwie pojawia się bardzo często, nawet jeśli całokształt bryły został wybudowany z innych materiałów, drewno często pojawia się jako niezawodne uzupełnienie. Oto kilka przykładów wykorzystania drewnianych elementów w budownictwie.

Tarcica budowlana – co to takiego?

Jednym z przykładów wykorzystania drewna w budownictwie jest właśnie tarcica budowlana. To jeden z najprostszych drewnianych elementów budowlanych, który powstaje z przemielenia drewna okrągłego. Tarcica może być pozyskiwana z różnych gatunków drewna, choć zdecydowanym liderem jest drewno sosnowe. Deski można podzielić ze względu na ich wymiary, a także fakturę – na tarcicę nieobrzynaną i obrzynaną. Elementy określane mianem tarcicy to między innymi:

  • belki,
  • listwy,
  • bale.

Podbitka drewniana – ważny element dachu

Podbitka dachowa to ważna część konstrukcji dachu. To kolejny przykład wykorzystania drewna w budownictwie. Najczęściej wykonuje się podbitkę drewnianą, gdyż drewno najlepiej sprawdza się w tej roli, a do tego wygląda bardzo estetycznie. Podbitka to element, od którego zależy dobra cyrkulacja powietrza. Oprócz specjalnych otworów, na korzyść działają właściwości drewna, które dodatkowo tę cyrkulację wzmacnia i zapewnia odpowiedni mikroklimat oraz zapewnia odpowiednie oddawanie wilgoci.

Deski obiciowe – estetyczna elewacja domu

Drewniana elewacja to przykład drewna w budownictwie, który widoczny jest gołym okiem. Deski obiciowe to inaczej boazeria, którą można zastosować zarówno wewnątrz, jak i po zewnętrznej stronie budynku. Drewniane domy to jeden z najstarszych typów budownictwa, które cieszą się niezwykłą  popularnością. Dzieje się tak nie tylko ze względu na estetykę i ciepło, z jakim kojarzą się drewniane domy i drewniane wnętrza, ale również ze względu na to, jak drewno zachowuje się w roli budulca. Jednym z jego atutów jest długie trzymanie ciepła, a także wytwarzanie niezwykle korzystnego mikroklimatu.

Drewniana podłoga – estetyczne wykończenie budynku

Drewno wciąż cieszy się uznaniem największych estetów i projektantów wnetrz. Przez pewien czas zostało wyparte przez tańsze zamienniki, które jedynie imitowały naturalny budulec, jednak ostatnimi czasy zauważyć można wyraźny powrót do wyrobów z drewna wysokiej jakości. Jednym z elementów we wnętrzu domu, które często wykonywane są z drewna, jest podłoga. Drewniane podłogi posiadają bardzo wiele zalet, a do tego doskonale komponują się z innymi elementami. Podłoga z desek drewnianych doskonale wpisze się zarówno w styl rustykalny, nowoczesny, jak również w wiele innych stylów wykańczania i urządzania domu.

Impregnacja drewna – jak zadbać o drewniane elementy

Drewno jest świetnym budulcem i od dawien dawna pozwala cieszyć się trwałością, odpornością i estetycznym wyglądem. Aby tak było, nie można zaniedbać pewnej bardzo ważnej kwestii, mianowicie impregnacji drewna. Odbywa się ona przez pokrycie drewnianych elementów specjalną substancją, która czyni je odpornym w szczególności na wilgoć, ale również na promienie UV oraz inne szkodliwe czynniki. W zależności od rodzaju i wielkości drewnianego elementu można zastosować różne metody impregnacji. Do małych elementów, z nieograniczonym dostępem sprawdzą się impregnaty nakładane za pomocą pędzelka. Ich działanie jednak po jakimś czasie słabnie i konieczne jest regularne powtarzanie tego procesu. W przypadku dużych elementów budowlanych, najlepiej sprawdzi się impregnacja zanurzeniowa w specjalnych roztworach.