jak dbać o palety Pakobud

Jak chronić palety drewniane przed pleśnią?

W przypadku materiałów naturalnych, takich jak drewno, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się pleśni. Grzybicza pleśń może wpływać na integralność strukturalną palet drewnianych i zanieczyszczać transportowany na nich materiał. Pleśń może również wywoływać astmę i inne choroby układu oddechowego. Oto kilka wskazówek na to, jak ochronić palety drewniane przed rozwojem pleśni.

Przyczyny powstawania pleśni

Istnieją dosłownie tysiące grzybów, które mogą pojawić się na powierzchni drewna i rozwijać się tam. Niektóre z tych grzybów rozkładają polimery strukturalne, które nadają drewnu jego wyjątkowe właściwości. Inne używają tylko cukrów, białek lub innych związków przechowywanych w drewnie, a inne wciąż mogą rozwijać się przez kurz czy pyłki. Niektóre nie są widoczne gołym okiem, podczas gdy inne wyraźnie odbarwiają drewno.

Pleśń na drewnianych paletach powoduje ich zmiękczenie i niszczenie, nie wspominając o wpływie na bezpieczeństwo żywności, która może być na nich transportowana. Zarodniki pleśni są w powietrzu wokół nas prawie cały czas. Po prostu szukają idealnego miejsca do rozwoju. Główne przyczyny, sprzyjające pojawianiu się pleśni to:

  • Tlen
  • Źródło pożywienia dla grzybów (w tym przypadku drewno)
  • Odpowiednia temperatura
  • Wilgoć

Ilość tlenu w powietrzu jest niemożliwa do kontrolowania a monitorowanie temperatury w miejscu przechowywania palet może być trudne, zwłaszcza jeśli zostawisz je na zewnątrz. Dlatego najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni na paletach jest uczynienie z drewna nieciekawego źródła pożywienia dla grzybów pleśni i ograniczenie zawartości wilgoci w drewnie.

Kontrolowanie zawartości wilgoci na paletach transportowych

Jeśli Twoje drewniane palety są zrobione ze “świeżego” lub mokrego drewna, ograniczenie wilgotności może być trudne. Jeśli palety zostaną pozostawione na zewnątrz, mogą zmoknąć i zostać zaatakowane przez pleśń. Zarodnik pleśni nie potrzebuje dużo czasu, żeby się rozwinąć, więc uszkodzenie może nastąpić, nawet jeśli palety zostaną wkrótce wysuszone. Suszenie palet drewnianych jest dobrym sposobem na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się na nich pleśni. Należy jednak wiedzieć, że cała ich powierzchnia musi być równomiernie wysuszona. Inne strategie ochrony palet obejmują użycie wentylatorów i specjalnie stworzonych otworów wentylacyjnych, które mogą wysuszyć je do poziomu poniżej 20% wilgotności.

Palety drewniane – zabiegi chroniące drewno

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania inwazji pleśni na paletach jest obróbka drewna. Dostępnych jest wiele zabiegów chemicznych, które zabijają bakterie i zapobiegają rozwojowi zarodników grzybów na paletach drewnianych. Istnieją również bardziej przyjazne dla środowiska opcje, takie jak niektóre naturalne ekstrakty roślinne. Najlepsza opcja obróbki drewna zależy od rodzaju drewna i miejsca przechowywania palet. Działanie zabiegów chemicznych może trwać od kilku tygodni do nawet 90 dni.

Drewniane palety a pleśń – najlepiej zapobiegać

Aby skutecznie chronić opakowania transportowe z drewna przed pleśnią przede wszystkim należy nie wystawiać ich na niekorzystne warunki atmosferyczne. Należy również dbać o to. aby były przechowywane suche i pod przykryciem.