palety typowe Pako-Bud

Palety typowe czy palety nietypowe – które wybrać?

Palety, skrzynie, skrzyniopalety, opakowania tekturowe – taki wybór mają producenci towarów, którzy szukają opakowań do magazynowania oraz transportowania swoich produktów. Spośród palet wyróżnić możemy te nietypowe oraz typowe. Czym się różnią, które warto wybrać i dlaczego? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę palet oraz mini poradnik, który pozwoli wybrać każdemu producentowi opakowanie adekwatne do transportowania jego towaru.

Palety transportowe – do magazynowania i transportowania

Każdy producent ceni sobie bezpieczeństwo przechowywania oraz przewożenia swoich towarów. Palety to swego rodzaju platformy, które służyć mają do przenoszenia oraz magazynowania towarów. Pozwalają one na szybkie przewiezienie produktów także na przestrzeni dużych budynków. Palety dzięki swojej konstrukcji pozwalają na umieszczanie na nich większej ilości mniejszych opakowań, dzięki czemu możliwe jest przewożenie dużej ilości produktów. Stanowią więc one doskonałe sztywne podłoże do transportowania. Zazwyczaj z palet korzystają duże magazyny, sklepy oraz zakłady produkcyjne. Palety sprawdzą się też na budowach, a także w mniejszych sklepach oraz hurtowniach. Mogą być one wielokrotnie wykorzystywane i mieć też inne, wtórne zastosowanie.

Paleta transportowa typowa

Palety typowe to standardowe, klasyczne palety służące do transportowania towaru i jego przewożenia. Palety te mogą mieć zarówno uniwersalne rozmiary – wymagane np. przez rozporządzenia Unii Europejskiej, jak i być dostosowane do wymagań indywidualnego klienta. Palety typowe charakteryzują się stabilnością oraz wytrzymałością, które gwarantują bezpieczeństwo transportu towarów. Ponadto są one stosunkowo lekkie i mogą być wykorzystywane wielokrotnie w różnych dziedzinach – nie tylko do transportu. Palety typowe wykonywane są z drewna. Dzięki temu materiałowi charakteryzują się dużą odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne i urazy mechaniczne.

Europaleta – międzynarodowy transport towaru

Jedną z typowych, ustandaryzowanych palet jest tzw. paleta europejska. Powstała ona w wyniku ujednolicania przepisów transportowych w UE. Specjalne certyfikaty EUR, CP czy  ISO potwierdzają zgodność wykonanych palet ze standardami europejskimi. Najpopularniejszą drewnianą paletą wykorzystywaną do transportu międzynarodowego jest tzw.europaleta. Charakteryzuje się ona specjalnymi wymiarami, które wynoszą 1200 × 800 × 144 mm. Dzięki konkretnym rozmiarom jest to paleta uniwersalna – pasująca do rozmiarów wózków widłowych. Europaleta winna mieć specjalne oznaczenie z boku “EUR”.

Palety nietypowe

Poza paletami typowymi, producenci opakowań transportowych oferują także palety nietypowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to palety, które charakteryzują się niestandardowymi – nietypowymi kształtami lub rozmiarami. Każdy klient może zamówić taką paletę, ściśle dostosowaną do indywidualnych potrzeb w wybranych przez siebie wymiarach. Palety nietypowe sprawdzają się przede wszystkim na liniach produkcyjnych specyficznych towarów. Dzięki swojej nietypowej budowie pozwalają na ich zastosowanie do różnego rodzaju transportu. Palety nietypowe nie odstają stabilnością i wytrzymałością od palet standardowych. Spełniają one wymagane normy i pozwalają na bezpieczne transportowanie produktów, chroniąc je przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.

Palety nietypowe PakoBud są wykonywane z należytą starannością i gwarantują najwyższą jakość opakowań transportowych. Dowiedz się więcej na temat palet typowych oraz nietypowych od naszych specjalistów.