Nie wiesz, co zrobić z paletami po budowie czy przewożeniu towaru? Wykorzystaj je jako ciekawy element wystroju!

Budowa domu, remont, przeprowadzka, a nawet obowiązki wynikające z pracy zawodowej (często własnej działalności gospodarczej) niejednokrotnie stawiają nas przed koniecznością przewożenia dużej ilości różnych przedmiotów. W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się europalety, znane i popularne, ale często traktowane jako rzeczy jednokrotnego użytku – zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście, takie palety można bez problemu zutylizować, kiedy już nie są nam potrzebne, ale równie dobrze można je wykorzystać w zupełnie inny sposób.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o paletach drewnianych

Na początek, warto wspomnieć o sprawie, która często jest pomijana (chociaż wcale nie powinna) – należy wybierać tylko sprawdzonych producentów palet. Dlaczego? Bez względu na przeznaczenie, ważne jest, aby taka paleta była solidnie zrobiona i przede wszystkim trwała, bo przecież często musi wytrzymać ciężar wielu kilogramów i nie może rozpaść się przy pierwszej, niesprzyjającej okazji. Nasza firma od wielu lat zajmuje się produkcją palet najwyższej jakości, co możemy potwierdzić certyfikatami. Materiał oraz sposób wykonania, są w tym przypadku kluczowe i naprawdę nie należy ryzykować, szukając niesprawdzonych sprzedawców.

W Pako-Bud oferujemy palety typowe, które mają standardowe wymiary, są lekkie i trwałe. Doskonale sprawdzają się w transporcie oraz magazynowaniu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić paletę nietypową, dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Niestandardowe kształty i wymiary nie są żadnym wyzwaniem, wystarczy złożyć dokładne zamówienie. Palety mogą być: wykonane z litego drewna, pokryte płytą, dwu- lub czterowjazdowe. Nie trzeba martwić się o ich stabilność i wytrzymałość, ponieważ bez problemu zniosą uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Meble z palet? Modny i ekologiczny wystrój za niewielkie pieniądze

Palety wykorzystane jako elementy mebli, stały się bardzo ciekawym sposobem aranżacji wnętrz. Charakteryzuje je przede wszystkim minimalizm, ekologia i niepowtarzalność – meble możemy wykonać sami (np. stolik z palet) lub zlecić to profesjonalistom, jednak bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, możemy być pewni, że taki przedmiot będzie jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. W ten sposób unikamy powielania tzw. sieciówek, w których większość produktów jest do siebie bardzo podobna i naprawdę trudno stworzyć z nich ciekawy, oryginalny wystrój.

Jak odpowiednio przygotować palety?

W internecie i magazynach wnętrzarskich znajdziemy wiele inspiracji, jakie mogą pomóc nam w stworzeniu, od początku do końca, ,,swojego’’ mebla. Okazuje się, np., że już nawet łóżko z palet nie jest żadnym wyzwaniem ani czymś nieosiągalnym, ponieważ te przedmioty doskonale nadają się na oryginalny stelaż – pamiętajmy, że zostały stworzone po to, by wytrzymywać nacisk wielu kilogramów. Jedyne, o czym tak naprawdę trzeba pamiętać, to przygotowanie palet, ponieważ takie w ,,surowym stanie’’ nie nadają się do tworzenia mebli. Należy je oczyścić, wysuszyć i wygładzić (pozbyć się wszelkich nierówności i drzazg) za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, następnie warto je zagruntować, a później można już bez przeszkód pomalować je na wybrany kolor lub zostawić w ich naturalnym odcieniu. Wszystko zależy od naszych preferencji i wyobraźni. Także do dzieła!