Palety drewniane i ich zastosowania

Palety drewniane wykorzystywane są do wielu celów. Duże przedsiębiorstwa najczęściej stosują je do transportu dużych czy ciężkich przedmiotów. Jednak coraz więcej osób wykonuje z nich również nowoczesne i oryginalne meble do swojego domu, ogrodu czy na balkon.


Paleta jest to platforma nośna z nadbudową lub bez nadbudowy. Świetnie nadaje się do przewozu ciężkich ładunków, ale także do przechowywania towarów w halach produkcyjnych, magazynach czy sklepach.

Uniwersalne palety

Palety łączą w sobie wytrzymałość oraz dużą trwałość. Ponadto gwarantują doskonałe zabezpieczenie ładunku. Zazwyczaj buduje się je w standardowych rozmiarach. Palety typowe są stosunkowo lekkie i trwałe. Te opakowania do wielokrotnego użytku dobrze trzymają się przez długie lata.

Rodzaje palet drewnianych

  • palety dla wyrobów o dużych gabarytach i nieregularnych kształtach,
  • palety do wyrobów prostopadłościennych,
  • palety do beczek i bębnów,
  • palety do zwojów (papier, papa, dywany),
  • palety jednorazowego użytku.

Zastosowanie

Palety wykorzystuje się zazwyczaj w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych , hipermarketach, hurtowniach, sklepach, a także w budownictwie i wielu innych branżach tam, gdzie jest potrzeba ich zastosowania.

Jednak najwięcej palet znajduje się w magazynach. To właśnie tam odbywa się bardzo dużo czynności związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towarów. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób przechowywać towary. Palety nadają się do tego idealnie. Zastosowanie palet zależy od funkcji jaką mają pełnić oraz od rodzaju przedmiotów, towaru, które będą na nich składowane.

Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele rodzajów palet. W niektórych branżach ważny jest nawet ich odpowiedni kolor. Pod uwagą bierze się także metodę magazynowania oraz ilość towaru, który ma być wydany jednorazowo.

Do najbardziej powszechnie używanych palet w Polsce, należą te ze znakiem EUR. Bardzo ważne, aby używanie przez firmy logistyczne palety, spełniały europejskie normy bezpieczeństwa, które potwierdzone są certyfikatami przez uprawniony do tego urząd.

Meble wykonane z palet typowych? To możliwe!

Coraz więcej osób wykorzystuje palety do tworzenia przeróżnych, oryginalnych mebli. Do najpopularniejszych mebli wykonanych z palet należy łóżko. W takim wypadku wystarczy odświeżyć powierzchnię drewna, zastosować powłokę z wosku, lakieru lub farby i gotowe! Potem należy położyć tylko wygodny materac i można zacząć cieszyć się łóżkiem wykonanym dzięki swojej samodzielnej pracy. Gwarancją jest fakt, że takie łóżko będzie w stu procentach designerskie.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie zaplanować projekt takich mebli. Należy pamiętać o zaopatrzeniu się w różnego rodzaju kleje do drewna, farby czy też bejce. Ponadto zakup podstawowych narzędzi wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami, natomiast mogą one posłużyć nam na przyszłe remonty.