palety eksportowe Pako-Bud

Palety eksportowe drewniane – konstrukcja i przeznaczenie palet EURO do eksportu

Transport towarów odbywa się wygodnie dzięki możliwości przewożenia na paletach, które przeładowuje się przy pomocy wózków widłowych. Wybierając palety eksportowe, czyli przeznaczone do wysyłki zagranicznej, najczęściej korzysta się z palet typu EURO, których konstrukcja odpowiada wymiarom pasującym do większości wózków widłowych stosowanych w całej Europie i nie tylko. Poznaj wymiary palet do eksportu oraz sprawdź ich podstawowe zalety!

Palety eksportowe – kiedy sprawdzają się EURO palety?

Palety eksportowe służą do transportowania ładunków poza granice kraju, a w kwestii prawnej poza granice Unii Europejskiej. Firmy, które wysyłają swoje produkty na dalekie dystanse, muszą odpowiednio zabezpieczyć ładunek, tak by dotarł do wyznaczonego celu bez uszkodzenia.

Podstawową funkcją palet do eksportu jest zabezpieczenie towarów oraz umożliwienie sprawnego załadunku, oraz rozładunku w miejscu docelowym. Dzięki transportowaniu produktów na paletach firmy przewozowe mogą z łatwością przeładowywać przy pomocy wózków widłowych nawet ciężkie towary. Jeśli towary są eksportowane kilkoma środkami lokomocji, np. lądowym oraz morskim, wówczas zastosowanie wózka widłowego ma kluczowe znaczenie.

Palety eksportowe odpowiadające standardom odznaczają się najwyższą jakością oraz wymiarami dostosowanymi do większości wózków widłowych wykorzystywanych przez firmy przewozowe. Z tego powodu to właśnie standardowe Euro palety transportowe są najczęściej wybieranymi opakowaniami do przewozu.

Standardowe wymiary palet eksportowych

Typowe palety do eksportu mają wymiary odpowiadające normom określanym przez  Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Konstrukcja palet eksportowych odpowiadająca standardom pozwala na skorzystanie z większości firm przewozowych, również tych poza granicami naszego kraju. Za palety typowe do eksportu uznaje się te o wymiarach 1200 mm x 1000 mm. Są to palety eksportowe określane jako europalety. Warto zaznaczyć, że nie tylko wymiar palety decyduje o tym, czy może ona zostać nazwana europaletą.

Oddzielne rozporządzenia EPAL uwzględniają także jakość drewna wykorzystanego do produkcji palet, konstrukcję, a nawet rodzaj wykorzystanych gwoździ. Europalety eksportowe muszą posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty jakości, co zwiększa bezpieczeństwo podczas transportu oraz gwarantuje niezawodność. Solidna paleta do eksportu jest w stanie unieść ciężar odpowiadający nawet 1500 kg.

Palety do eksportu – o czym jeszcze pamiętać?

Wybierając palety do eksportu towarów, warto pamiętać, że poza odpowiednimi wymiarami równie istotne są dodatkowe zabezpieczenia. Mowa przede wszystkim o ochronie drewna przed pleśnią oraz szkodnikami, które mogą wpływać nie tylko na trwałość palety, ale także wchodzić w kontakt z przewożonymi produktami.

Większość towarów eksportowanych do innych krajów musi posiadać aktualne certyfikaty fitosanitarne. Jeśli paleta powstaje zgodnie z normami ISPM 15, wówczas na jej powierzchni widnieje odpowiedni symbol. Jest to gwarancja, że paleta powstała z drewna poddanego odpowiedniej obróbce zabezpieczającej przed rozwojem pleśni.

Palety nietypowe – kiedy wybrać ten wariant?

Jako producent oferujemy zarówno palety typowe w wymiarach standardowych, jak i nietypowe. W zależności od potrzeb wykonujemy palety dwu- lub czterowjazdowe, które odpowiadają indywidualnym potrzebom danej firmy.

Wybór palety nietypowej może być konieczny np. w przypadku przewożenia towarów wymagających idealnie dopasowanej podstawy i przytwierdzenia do palety. Palety o nietypowych wymiar stosuje się także do przewożenia towarów bardzo dużych objętościowo, które powinny mieć zapewnioną stabilizację podczas przewożenia lub magazynowania.

Jeśli interesują Cię solidne palety eksportowe – skontaktuj się z nami lub sprawdź naszą ofertę na stronie!