skrzynie z drewna fumigowanego Pako-Bud

Skrzynie z drewna fumigowanego – na czym polega fumigacja opakowań do transportu?

Według przepisów importowych skrzynie drewniane do transportu międzynarodowego muszą odpowiadać normom fitosanitarnym ISPM15, które uwzględniają także fumigację drewna surowego. Skrzynie z drewna fumigowanego w wielu dziedzinach są więc niezbędnym elementem umożliwiającym bezpieczny transport. Zobacz, na czym polega fumigacja drewna, w jakim celu się ją wykonuje oraz kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Dlaczego skrzynie z drewna podlegają wymaganiom fitosanitarnym?

Drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym, o stosunkowo wysokich możliwościach udźwigu. Korzystając z drewnianych skrzyń do transportu, możemy przewozić towary o różnej wielkości i wadze. W zależności od potrzeb korzystamy ze skrzyń pełnych lub ażurowych. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, że surowe drewno narażone jest na rozwój pasożytów, w tym pleśni. Z tego właśnie powodu istnieją możliwości na zabezpieczenie drewna, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo przewożonych towarów, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty spożywcze, owoce i warzywa.

Transport towarów w obrębie naszego kraju nie narzuca konieczności korzystania ze skrzyń fumigowanych. Inaczej jest jednak w przypadku transportu międzynarodowego. Przewożenie towarów do krajów poza granicami Unii Europejskiej oraz do niektórych krajów wewnętrznych nie może odbyć się bez odpowiedniego oznakowania drewnianych skrzyń.

Międzynarodowe normy ISPM15 określają zasady odnoszące się do jakości opakowań transportowych. Ich przestrzeganie ma na celu:

  • usunięcie drobnoustrojów atakujących materiały drewniane, a tym samym ograniczenie ich rozprzestrzeniania do innych krajów;
  • zminimalizowanie przenoszenia szkodników, m.in. na żywe drzewa;
  • wyeliminowanie ryzyka przenoszenia szkodliwych organizmów.

Co to jest fumigacja drewna?

Skrzynie z drewna fumigowanego odpowiadają wszelkim normom ISPM15. Opakowania tego typu wykonuje się na wymiar i zamówienie, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie jakości skrzyń do indywidualnych potrzeb. Fumigacja drewna polega na jego specjalnej obróbce.

Warto zaznaczyć, że skrzynie z drewna fumigowanego są odpowiednio znakowane, co jest równoznaczne z certyfikatem jakości. Natomiast proces fumigacji polega na wykonaniu zabiegów, które są jednocześnie skuteczne, opłacalne i zgodne z międzynarodowymi wymaganiami. Do fumigacji drewna wykorzystywanego do produkcji skrzyń transportowych stosuje się różne metody zgodne z wymaganiami. Do najczęściej stosowanych metod fumigacji skrzyń drewnianych zalicza się wykorzystanie działania temperatury.

Skrzynie drewniane poddawane są obróbce termicznej, ponieważ odpowiednio wysoka temperatura zastosowana przez wyznaczony czas pozwala na wyeliminowanie żywych organizmów. Warto zaznaczyć, że fumigacja drewna nie oznacza tylko jego odpowiedniego suszenia. Usuwanie szkodników przeprowadza się także przy użyciu przeznaczonych do tego celu substancji chemicznych w formie pokrywającego drewno dymu, czy też dzięki działaniu gorącej pary wodnej.

Co ważne, aktualnie stosowane metody fumigacji drewna odznaczają się wysoką skutecznością, przy jednoczesnym zachowaniu neutralności dla materiału poddawanego obróbce, a także dla środowiska.

Kiedy warto zdecydować się na skrzynie z drewna fumigowanego?

Skrzynie z drewna fumigowanego są bez wątpienia bezpieczne pod względem eliminacji szkodników. Drewno fumigowane nie zostaje zajęte pleśnią, nie ulega niszczeniu pod wpływem szkodników oraz nie przyczynia się do rozprzestrzeniania żywych organizmów.

Niemniej jednak obróbka fitosanitarna nie zawsze jest konieczna i w wielu przypadkach oznacza niepotrzebne koszty. Na skrzynie drewniane z drewna fumigowanego warto zdecydować się, wysyłając towary do krajów poza Unią Europejską. Szczególne wymagania tego typu dotyczą transportu morskiego. Prowadząc import towarów do krajów Unii Europejskiej, również warto zaczerpnąć informacji odnoszących się do aktualnie obowiązujących przepisów w danym kraju.

Jako producent opakowań transportowych oferujemy możliwość zamówienia skrzyń z drewna fumigowanego także na wymiar – skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty!