pakobud

Do czego wykorzystać drewno w ogrodzie?

Ścieżki z drewna oraz drewniane elementy to zupełnie naturalna ozdoba ogrodu, która doskonale stapia się z naturą, sprawiając, że przechadzanie się po świeżym powietrzu jest przyjemne. Poznaj wszystkie zastosowania drewna w ogrodzie i spraw, by Twój ogród prezentował się atrakcyjnie!

Jakie drewno wybrać do ogrodu?

Jak się okazuje, drewniane nawierzchnie są mniej trwałe w porównaniu do innych materiałów, jednak nie należy się tym w żaden sposób zniechęcać. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, np nieimpregnowana sosna ulega rozkładowi po okresie 3-4 lat. Inaczej jest z dębem, który dłużej wytrzymuje upływ czasu. Dąb jest odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak śnieg czy deszcz oraz na związane z tym uszkodzenia, także wywoływanych przez szkodniki.

Na trwałość i wytrzymałość drewnianej nawierzchni wpływa metoda jej wykonania. W naszej ofercie znajdziesz palety drewniane oraz skrzyniopalety, które cechują się wysoką jakością oraz wytrzymałością, który pozwala na długie użytkowanie.

Jeśli planujesz stworzenie ścieżek z drewna w swoim ogrodzie, powinieneś się zdecydować na osadzenie ich w żwirze, który wzmocni wytrzymałość drewnianej ścieżki.

Drewno w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Drewno w kontakcie z wodą naturalnie staje się śliskie, a przez to jego powierzchnia staje się niebezpieczna. Dlatego łatwo się na nim poślizgnąć. Aby zapobiec nieprzyjemnym incydentom, szczególnie jeśli mamy małe dzieci, dobrze jest pomyśleć o pewnego rodzaju zabezpieczeniu. W tym celu dobrze jest wybrać specjalnie ryflowane drewno, posiadające specjalne rowki, lub wykonać je samodzielnie. Drewno, w każdym przypadku powinno być zawsze zaimpregnowane.

Drewno w ogrodzie – altany, tarasy, mostki

Altana ogrodowa to wspaniała ozdoba ogrodu, stanowiąca jego główne centrum. Altanę ogrodową możesz wykonać z impregnowanego lub malowanego sosnowego drewna. Jego zaletą będzie ochrona i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

Altana ogrodowa nie musi być całkowicie wykonana z drewna, ale tylko częściowo. Istnieje naprawdę wiele możliwości, jak wykorzystać wytrzymałe i odporne na upływ czasu palety drewniane. Altana może być np. częściowo ażurowa lub marmurowa, ale może też posiadać drewnianą zabudowę przypominając wówczas pawilon.

Z kolei do wykonania atrakcyjnie się prezentującego i solidnego tarasu najlepszy będzie wybór dębowego, modrzewiowego lub egzotycznego drewna. Przygotowaną wcześniej drewnianą konstrukcję mocuje się następnie na fundamencie z betonu. Ważne, aby przygotowane palety były ryflowane, czyli posiadały specjalne rowki. Palety należy przy tym układać zgodnie ze spadkiem tarasu. W ten sposób zgromadzona podczas opadów woda będzie szybciej i łatwiej odpływała.

Drewno w ogrodzie można wykorzystać jeszcze na wiele różnych sposobów. Z palet można wykonać malownicze mostki i kładki w ogrodzie. Z drewna można również wykonać podjazd do domu, pod warunkiem, że wykorzystane w tym celu palety są wykonane z dębu, które dobrze sobie radzi w kontakcie z wodą. Z drewna można również wykonać tzw. ścianki oporowe oraz obrzeża. Ważne, by drewno było zawsze odpowiednio zaimpregnowane.

Oprócz wymienionych palet, swoje zastosowanie w ogrodzie znajdą także skrzynie drewniane, które mogą z powodzeniem posłużyć jako obiekty do przechowywania różnego rodzaju urządzeń. Skrzynie mogą być wykonane z drewna, płyty pilśniowej, OSB lub stanowić praktyczne połączenie skrzyni z paletami.

Jak widzimy, drewno posiada wiele zastosowań i z pewnością pozwoli nam urozmaicić wygląd naszego ogrodu, dodając mu atrakcyjności.