Zamówienie opakowań – co będzie niezbędne?

Istnieje bardzo wiele firm, które w swojej ofercie posiadają opakowania drewniane. Nie oznacza to jednak, że realizacja zamówienia musi być zadaniem prostym i wygodnym. Aby to usprawnić, warto już na wstępie przygotować listę swoich oczekiwań wobec opakowania. Zdecydowanie pomocne może być odpowiedzenie sobie na kilka pytań odnośnie planowanego zastosowania tych materiałów.

Określenie sposobu transportu

Na początek trzeba jasno określić, jaki będzie sposób transportu danych towarów. Inne materiały do pakowania będą używane przy transporcie lotniczym, inne zaś przy morskim czy lądowym. Cała gama odmiennych czynników oddziałuje na opakowanie. Jeżeli np. skrzynie drewniane mają być wykorzystane podczas transportowania towarów statkiem, należy spodziewać się, że będą one nastawione na spore działanie wilgoci. W związku z tym trzeba zastosować odpowiednie materiały, które ochronią przewożone produkty. Natomiast w przypadku transportu lotniczego konieczne będzie poznanie konkretnych wymagań danych linii lotniczych. Trzeba pamiętać, że każda firma lotnicza może mieć zupełnie inne wytyczne dotyczące przewożonego towaru.

Jak długo potrwa przewóz?

Kolejnym ważnym elementem jest dokładne określenie jak długo może potrwać dana podróż. Czy w trakcie przesyłki konieczne będzie częste przeładowywanie opakowań? Jeżeli tak, trzeba mieć na uwadze, że użyte materiały muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Pamiętajmy, że euro palety – choć wyróżniają się znaczną wytrzymałością – są dużo mniej odporne na częste przeładowywania niż np. skrzynie drewniane.

Rozmiar towaru

Najpopularniejszym opakowaniem są doskonale wszystkim znane palety drewniane. Mogą mieć one różne rozmiary. W przypadku standardowych wymiarów proponowane są europalety. Natomiast zawsze istnieje możliwość dostosowania ich do konkretnych wymiarów przewożonego asortymentu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niestandardowych gabarytów trzeba będzie liczyć się z dodatkowymi kosztami realizacji.

Wskazanie gatunku przewożonego towaru

Bardzo istotne będzie również dokładne określenie przewożonego towaru. Produkty z branży elektronicznej posiadają mniejszą odporność na działanie wilgoci, dlatego też warto o tym poinformować producenta. Może on zaproponować specjalne rozwiązania, które dodatkowo zabezpieczą przewożony produkt. Nierzadko wytwórca towaru posiada specjalne informacje odnośnie przewozu. Warto przedstawić je dostawcy opakowań, dzięki czemu uzyska się produkt, który w jak największym stopniu będzie spełniał nasze oczekiwania.

Dodatkowe obostrzenia?

Nie należy zapominać o dodatkowych obostrzeniach, które mogą pojawić się podczas transportu towaru. Wyżej wspomniane zostały już wytyczne wskazywane przez linie lotnicze. Oprócz tego istnieją również inne istotne elementy. Występuje szereg norm fitosanitarnych, od których może zależeć możliwość wysyłki danego produktu do niektórych miejsc na świecie. Dlatego też warto korzystać z usług producenta, który posiada odpowiednie certyfikaty poświadczające jak najlepszą jakość procesu obróbki drewna, a w konsekwencji spełnianie wspomnianych norm. Takie certyfikaty posiada np. firma PAKO-BUD – można się o tym przekonać pod tym adresem: https://pakobud.com.pl/certyfikaty.

W celu jak największego usatysfakcjonowania otrzymanym produktem zawsze warto skontaktować się z producentem. Na stronie firmy PAKO-BUD można znaleźć dane kontaktowe do pracowników firmy. Z pewnością są oni w stanie służyć dobrą radą – zarówno gdy interesują nas palety drewniane, jak i bardziej zaawansowane formy opakowań.