rodzaje palet drewnianych Pako-Bud

Rodzaje palet drewnianych. Wybierz najlepsze!

Palety drewniane to produkty, które z pewnością nie są obce żadnej firmie transportowej. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są one jednakowej jakości i mają takie same funkcje. Podstawowym zadaniem palet jest oczywiście transport towarów. Można wykorzystywać je również do jego przechowywania. Dobre palety drewniane mogą posłużyć naprawdę długo, jednak aby je wybrać, należy wiedzieć, czym się charakteryzują. Poznaj rodzaje palet drewnianych i dokonaj właściwego wyboru.

Rodzaje palet drewnianych

Na rynku odnaleźć możesz nie tylko palety drewniane, lecz także te z innych tworzyw. Mimo ogólnej dostępności wielu wariantów to jednak palety drewniane zyskały największą popularność. Są bowiem bardzo wytrzymałe, a mimo to lżejsze niż ich metalowe odpowiedniki. Wśród palet drewnianych wyróżniamy kilka popularnych rodzajów:

  • palety przemysłowe – tzw. angielki, oznaczone skrótem ISO. Ich dużą zaletą jest różnorodność co do wymiarów. Palety przemysłowe mogą być znacznie większe niż palety euro. Ponadto zazwyczaj są też znacznie tańsze. Warto jednak wiedzieć, że niższa cena wiąże się niestety z niższą jakością wykonania oraz wykorzystanego materiału,
  • europalety – najbardziej popularny typ palet, który występuje w różnych wymiarach, choć nie są one tak zróżnicowane, jak wspomniane palety przemysłowe ze względu na obowiązujące normy. Europalety dostosowane są do przewozów wózkiem widłowym i muszą odpowiadać europejskim wymogom transportu. Zwykle występują w rozmiarach 800 mm x 600 mm lub 1200 mm x 800 mm, choć można spotkać również inne. Europalety oznaczone są skrótem EUR i nie każdy producent może je sprzedawać. Do ich wytwarzania i dystrybucji niezbędne są odpowiednie licencje i certyfikaty,
  • palety do przemysłu chemicznego – palety, przeznaczone do przemysłu chemicznego muszą odznaczać się wysoką trwałością. Oznaczone są one symbolem CP. Palety, przeznaczone dla przemysłu chemicznego, poddawane są specjalnej obróbce termicznej i wykonane są z suszonego drewna. Dzięki temu ich trwałość, ale też cena są wyższe niż standardowych palet przemysłowych,
  • palety niestandardowe to palety drewniane, tworzone na wymiar. Ich sposób wykonania, kształt czy rodzaj użytego drewna zależą od indywidualnych potrzeb klienta. Takie palety drewniane świetnie sprawdzają się w przypadku nietypowych rozmiarów towarów.

Dobra paleta drewniana, czyli jaka?

Podczas wybierania dobrej palety drewnianej musimy wziąć pod uwagę więcej czynników niż tylko jej jakość. Przede wszystkim warto zastanowić się co i dokąd chcemy transportować. Jeśli planujemy przewozić nasze towary jedynie na terenie Europy, najlepszym wyborem będą oczywiście europalety, które nie stworzą problemów np. z przewozami wózkiem widłowym.

Palety przemysłowe również dobrze odegrają swoją rolę, jednak nie do końca mogą one sprawdzić się w europejskich warunkach. Świetnie zaś nadają się do magazynowania towarów, podobnie jak palety niestandardowe. Palety dla przemysłu chemicznego mają wysoką odporność, jednak również ich cena odbiega nieco od innych rodzajów palet drewnianych. Z tego powodu nie warto w nie inwestować, jeśli nie planujesz transportów środków chemicznych.

Palety drewniane to świetny sposób na transport i zabezpieczenie towarów. Dobre palety możesz zamówić np. u producenta opakowań drewnianych. – w naszej firmie Pako-Bud. Już dziś pomyśl o bezpiecznym i odpowiedzialnym transporcie. Wybierz najlepsze europalety dla siebie!