palety nietypowe pakobud

Specyfika, rodzaje i różnorodne zastosowanie palet

Palety to opakowania transportowe wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim do transportu towarów, a także do magazynowania. W zależności od ich przeznaczenia i rodzaju przewożonych produktów, a także środków transportu można skorzystać z palet typowych, a także palet nietypowych. Na rynku dostępne są także różne rodzaje palet.

Najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej używanym rodzajem palet są palety drewniane. Na rynku ostatnimi czasy pojawiają się także palety plastikowe i palety metalowe. Palety metalowe wykorzystywane są przeważnie jedynie w określonych gałęziach przemysłu ze względu na to, że są dość ciężkie i dość drogie. Palety drewniane są natomiast najczęstszym wyborem przedsiębiorców poszukujących środka do transportu i przechowywania swoich towarów. Dzieje się tak dlatego, że sprawdzają się w różnych sytuacjach a oprócz tego są stosunkowo tanie. Zakupione u sprawdzonego producenta palety drewniane są też bardzo wytrzymałe i mogą służyć w firmie przez długi czas. Dodatkowo drewno jest materiałem ekologicznym, co współcześnie nie pozostaje bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Poznaj specyfikę palet oraz różne propozycje ich wykorzystania.

Transport towarów

Najważniejszą funkcja, jaką pełnią palety drewniane i do tego celu właśnie zostały stworzone jest transport towarów. Dzięki ich specyficznej budowie, na powierzchni palet można swobodnie układać mniejsze opakowania z produktami, a później swobodnie je podnosić za pomocą wózków widłowych, co ułatwia załadowanie towaru do transportu.

  • W celu ułatwienia transportu międzynarodowego, palety typowe zostały ustandaryzowane za pomocą specjalnych certyfikatów (EUR, CP, ISO), dzięki którym opakowania transportowe pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Pośród standaryzowanych palet drewnianych najbardziej popularna jest europaleta, która umożliwia swobodny transport towarów na terenie Europy. Powstanie europalety było wynikiem rozwoju branży logistycznej, która potrzebowała normalizacji w tym zakresie. Europaleta bowiem to nie tylko paleta o określonych z góry wymiarach. To paleta wytworzona przy zastosowaniu odpowiednich kryteriów, gwarantujących odpowiednią jej jakość, wytrzymałość i możliwość bezproblemowej obsługi czy przechowywania.
  • W niektórych przypadkach jednak, to paletę należy dostosować do przewożonego towaru czy środków transportu. Wówczas doskonale sprawdzają się palety nietypowe. Posiadają one kształty oraz wymiary odbiegające od norm i standardów. Charakteryzują się nieregularnym układem klocków oraz desek, co doskonale sprawdza się w przypadku nietypowych linii produkcyjnych. Dodatkowo ten rodzaj palet może być drewniany lity, pokryty płytą bądź wykonany w formie dwu oraz cztero wjazdowej, jednocześnie spełniając odpowiednie certyfikaty.

Przechowywanie towarów

Palety doskonale sprawdzają się nie tylko w samym transporcie, ale również w przechowywaniu towarów. Pozwalają na bezpieczne, pewne i wygodne magazynowanie produktów. Jest to zatem doskonały wybór dla sklepów, hurtowni czy innego rodzaju przemysłu, w który wpisane jest przechowywanie dużej ilości towarów.

Nieskończona ilość zastosowań

Użytkownicy palet przechodzą samych siebie w kwestii znajdowania kolejnych zastosowań tego produktu. W katalogach, na blogach czy we wnętrzach domów, kawiarni i klubów można znaleźć meble, dodatki, huśtawki, a nawet parkiet czy schody zbudowane z palet! Obecnie można się na nie natknąć niemal na każdym kroku. Obecnie panuje moda na ponowne wykorzystywanie materiałów, zatem wysoka jakość i wytrzymałość palet drewnianych zdaje w pełni egzamin i być może właśnie dlatego, tak bardzo wpisuje się w obecne trendy.