Bezpieczeństwo wyrobów wykonanych z drewna

Bez względu na rodzaj drewnianych produktów powinno się pamiętać o tym, że w celu zapewnienia pożądanych właściwości, musimy odpowiednio dbać o drewno. Wilgoć i duże wahania temperatur sprawiają, że drewno łatwiej się niszczy i zmienia przez to swoje parametry na przykład w zakresie wytrzymałości. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy zostaje zaatakowane przez pleśń czy owady, które niszczą jego strukturę i powodują rozkład. Dobrze jest również zadbać o jego zaimpregnowanie, które powstrzyma działanie niekorzystnych czynników.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze wyrobów z drewna?

Pamiętajmy, że drewno lubi warunki suche i ciepłe. Gdy jest ono narażone na zawilgocenie lub już jest wilgotne (optymalna wilgotność drewna waha się między 15 a 18 %), powinno się go poddać procesowi osuszania. Odbywa się on w przeznaczonej do tego komorze bądź przy pomocy impregnatu, którego bazą jest woda. Preparat wodny trzeba nakładać w mocnym stężeniu (nie należy obawiać się, że zostanie wchłonięty przez surowiec, gdyż na jego powierzchni dojdzie do dyfuzji, a więc wyrównania stężeń). Poza tym, drewno pokrywa się specjalnymi, profesjonalnymi impregnatami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem wilgoci, powstawaniem pęknięć na powierzchni deski lub atakiem insektów, które uszkadzają struktury drewna. Innymi metodami pielęgnacji drewna czy drewnianych produktów są dbałość o odpowiednio wykonaną izolację przeciwwilgociową oraz prawidłowo zamontowane zabezpieczenia przeciwogniowe.

Suszenie drewna w suszarni

Ponieważ przy poddaniu drewna obróbce, bardzo ważna jest jego wilgotność, aby zapewnić surowcowi odpowiednią jakość, a wykonanym z nich elementom lub przedmiotom trwałość i długie użytkowanie, stosuje się proces suszenia, który odbywa się w specjalnie zaprojektowanych i zbudowanych suszarniach (https://pakobud.com.pl/suszarnia). Suszarnie, w których przeprowadzany jest proces suszenia drewna są sterowane za pomocą komputera. Zapewnia to dbałość o najważniejsze szczegóły, a jednocześnie sprawdzenie każdego parametru i dostosowanie go do rodzaju suszonych elementów. Suszarnia wyposażona w komorę służącą do suszenia drewna marki Dyna, pozwala na suszenie każdego gatunku drewna. Wymiary poddawanych procesowi suszenia drewnianych wyrobów mogą mieć nawet 6 metrów długości, a całość suszonego jednorazowo wkładu to do 6 m³ surowca drewnianego.

Jak sprawdzić, czy produkty z drewna są bezpieczne i spełniają normy?

Poprawność produkcji i poddawania wszelkim sposobom obróbki drewna, które zapewniają bezpieczne ich użytkowanie, potwierdza Krajowy Rejestr Firm Spełniających Warunki Produkcji Wyrobów z drewna w aspekcie wymagań fitosanitarnych, zwłaszcza według standardu FAO/IPPC/ISPM 15/2002. Jeżeli firma, która zajmuje się produkcją związaną z obróbką drewna posiada taki wpis, oznacza to, że wytwarzane przez nią na przykład drewno konstrukcyjne, skrzynie drewniane, skrzyniopalety, palety drewniane czy opakowania z drewna są bezpieczne. Zastosowanie wszelkich ważnych norm, które gwarantuje wpis do w/w rejestru sprawia, że sprzedaż może odbywać się poza granicami naszego kraju. Aby sprawdzić konkretną firmę i potwierdzić jej wpis do tego rejestru, należy odwiedzić stronę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która pozwala na dostęp online do tego rejestru.