Minimalizm w domu, schowaj rzeczy do pudełek

Od jakiegoś czasu panuje moda na minimalizm jako sposób na życie. Według tej idei nadmiar posiadanych rzeczy może nas przytłoczyć, otaczające przedmioty mogą znacznie obniżać nasze samopoczucie, choć bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pozbywanie się tego, co niepotrzebne w każdej dziedzinie życia daje poczucie wolności i świeżości. Filozofia ta dotyczy również naszych szaf i mieszkań.

Czas na porządki

Pierwszym krokiem do oczyszczenia mieszkania z niepotrzebnych rzeczy są oczywiście porządki. Warto podejść do tego z dystansem i raz na zawsze rozprawić się ze wszystkim, co z sentymentu trzymaliśmy na półkach. Jeżeli nie używałeś czegoś od kilku lat, a mimo to chcesz zostawić to w mieszkaniu z myślą, że może kiedyś się przyda, to znak, że odnajdziesz to za kolejnych parę lat z dokładnie tą samą refleksją. Przedmioty takie zabierają nam bardzo dużo miejsca, często nawet leżą na wierzchu zbierając kurz i przysparzając jedynie dodatkowego sprzątania.

Zastanów się co przynosisz do domu

Jeśli już uporałeś się z falą przedmiotów i drobiazgów, które zalegały na półkach i w szufladach, przyszedł czas na refleksję nad tym, skąd takie ilości niepotrzebnych rzeczy biorą się w Twoim domu. Często mamy tendencję do kupowania niepotrzebnych ubrań i przedmiotów na promocjach. Jeśli coś kosztuje naprawdę niewiele, nie zastanawiamy się na ile jest nam to potrzebne. Tym sposobem znosimy do domu kolejne rzeczy, których będzie nam żal się pozbyć, a które okażą się nam praktycznie wcale nie przydatne. Robiąc przemyślane zakupy nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również sporo miejsca w domu.

Gdzie chować rzeczy?

Po porządkach z pewnością opustoszeje nam kilka szafek i półek, zwolni się trochę miejsca na rzeczy, które nam potrzebne. Co zrobić jednak, aby przedmioty, których nie używamy bardzo często, ale jednak przydają się co jakiś czas, nie zabierały nam miejsca lub co gorsza, nie stały gdzieś na widoku. Do tego celu przydadzą się pudełka i skrzynie. Tego typu przedmioty można pochować w tekturowych pudłach, dokładnie opisując ich zawartość i schować na dnie szafy, lub jeśli mamy taką możliwość, można je ukryć w piwnicy lub na strychu. Firma Pako Bud ma w swojej ofercie różnego rodzaju tekturowe pudełka, które ułatwią przechowywanie grubych zimowych ubrań czy mniej potrzebnych przedmiotów w jednym miejscu. Dobrze wykonana drewniana skrzynia może przydać się do chowania drobnych rzeczy, takich jak na przykład zabawki naszych pociech czy zwierząt. Przykryta poduszkami może służyć za siedzisko bądź półkę, w międzyczasie niepozornie skrywając to, co do tej pory zalegało na podłodze czy na półkach.

Czy wyrzucanie jest konieczne?

Kiedy mowa o pozbywaniu się rzeczy nie jest to kwestia wyrzucenia ich do kosza na śmieci. Chodzi tu raczej o pozbycie się ze swojego mieszkania tego, co nam się nie przyda. Nie oznacza to jednak, że przedmioty te nie przydadzą się komuś innemu. Podczas porządków w szafie można posegregować rzeczy, które można komuś oddać i zanieść do punktu zbiorczego, by nasze stare ubrania dostały nowe życie. Do tego celu również przydadzą się tekturowe pudełka, w których możemy umieścić rzeczy i łatwo przenieść.

Nic na wierzchu

Kiedy pozbędziesz się wszystkich zbędnych rzeczy, a pozostałe przedmioty logicznie poukładasz i schowasz z pola widzenia, odkryjesz, że twoje mieszkanie jest dużo większe niż przypuszczałeś. Poczujesz się dużo lżej, kiedy podczas życia codziennego przedmioty bez swojego miejsca nie będą Ci przeszkadzały, a wszystko będzie prościej znaleźć. .