Jak zorganizować przeprowadzkę

Planujesz przeprowadzkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Chciałbyś aby przebiegła szybko i sprawnie? Podpowiadamy jak ją zorganizować aby nie zwariować! Dowiedz się co zrobić aby  wszystko odbyło się bezstresowo i bez niechcianych niespodzianek. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jak uniknąć organizacyjnych pułapek.

1. W pierwszej kolejności powinieneś stworzyć plan, który uwzględni wszystkie etapy przeprowadzki.

Zacznij od zastanowienia się, czy wszystkie zgromadzone przedmioty będą ci niezbędne w nowym miejscu zamieszkania. Przez lata gromadzimy rozmaite  sprzęty i meble, które w nowym mieszkaniu mogą okazać się nieprzydatne lub po prostu mogą nie pasować. Kiedy racjonalnie spojrzysz na wyposażenie mieszkania może dojdziesz do wniosku, że część rzeczy lepiej zostawić lub po prostu wyrzucić.

2. Po drugie – powinieneś ustalić termin przeprowadzki dogodny dla wszystkich domowników.

Najlepiej przeznaczyć na przeprowadzkę cały dzień. Kiedy ustalisz już datę, zarezerwuj transport dla większych mebli i sprzętów. Oszacuj, czy wystarczy jedna ciężarówka czy będziesz potrzebował większej ich liczby. Jeśli zdecydujesz się na jeden samochód – oceń ile kursów będzie niezbędnych aby przewieźć wyposażenie domu.

3. W dniu przeprowadzki wszystkie rzeczy powinny być przygotowane do transportu.

Jakiś czas przed przeprowadzką nie wyrzucaj przeczytanych gazet, z pewnością przydadzą się one do pakowania kubków i talerzy. Pamiętaj aby dokładnie zabezpieczyć meble i sprzęty przed uszkodzeniem. W tym celu przyda się styropian i folia bąbelkowa.

4. Mniejsze i stosunkowo lekkie przedmioty zapakuj do kartonów.

Ważne aby były one solidnie wykonane i odpowiedniej wielkości. Pamiętaj, że mniejsze opakowania zdecydowanie łatwiej przenieść. W zależności od gabarytów przedmiotów, które musisz przewieść, możesz wybrać kartony małe lub duże (np. na rower), fasonowe lub klapowe. Kartony są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż foliowe worki czy sznurek. Tylko karton zabezpieczy zapakowane przedmioty przed uszkodzeniem czy po prostu przed zagubieniem w trakcie transportu. Ponad to kartony są rozwiązaniem w pełni ekologicznym ponieważ produkowane są z makulatury. Warto zwrócić uwagę na gramaturę opakowań, z których będziesz korzystał w trakcie przeprowadzki. Producenci kartonów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują pudełka z różnych gramatur tektury. Do przenoszenia stosunkowo lekkich przedmiotów wystarczy gramatura trzywarstwowa, natomiast w przypadku cięższych lepiej zdecydować się na tekturę pięciowarstwową. Są one wyjątkowo pakowne i wytrzymałe – podpowiada pracownik firmy Pakobud z Łodzi, specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości opakowań transportowych.
Producenci opakowań oferują także opakowania łączone, które są połączeniem drewna z tekturą, skleją lub OSB. Opakowania tego typu są szczególnie wytrzymałe, a po przeprowadzce mogą pełnić rolę pojemników do przechowywania. Najlepiej kupować kartony w zestawach. Szukaj takich po 10 -20 sztuk, jest to najtańsze rozwiązanie. Jeśli będziesz przenosić ciężkie i delikatne przedmioty pamiętaj, aby dodatkowo zabezpieczyć pudełka taśmą.

5. Wszystkie rzeczy do przewiezienia najlepiej jest ustawić w jednym pokoju.

Każdy karton warto opisać w widocznym miejscu i wnieść po przeprowadzce do odpowiedniego pomieszczenia. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas podczas rozpakowywania przedmiotów w nowym domu.

Przeprowadzka może być dużym wyzwaniem logistycznym. Aby przebiegła sprawnie i bez stresu warto zawczasu zadbać o jej odpowiednie przygotowanie. Całą operację z pewnością ułatwi plan działania oraz zadbanie o odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przewożonych przedmiotów. Takie podejście pozwoli uniknąć niespodzianek w postaci uszkodzenia czy po prostu zgubienia ważnych dla ciebie rzeczy. Nie daj się zaskoczyć i zaplanuj wszystko wcześniej!