Mieszkanie urządzone w oryginalnym stylu

Własne “cztery kąty” to zwykle temat do marzeń i planów. Urządzanie mieszkania od podstaw daje możliwość wyrażenia siebie, dostosowania każdego najmniejszego elementu zarówno do potrzeb jak i gustu oraz własnego poczucia estetyki. Każdemu zależy też by zachwycić swoich gości oryginalnym, nietypowym wnętrzem. Ostatnimi czasy panuje moda na nietuzinkowe wnętrza, a jedną z nich są meble z palet.

Czas na zmiany

Sięgając pamięcią kilkadziesiąt lat wstecz, aż do czasu PRLu większość osób ma przed oczami podobny obraz. Nie ważne czy znamy te realia z własnych doświadczeń czy też oglądaliśmy o nich serial czy film, na myśl o tej “epoce” nasuwają się konkretne, dość charakterystyczne obrazy. Mieszkania w tym okresie były do siebie bardzo podobne, większość mieszkańców bloku z wielkiej płyty zapełniła cztery ściany funkcjonalnymi meblościankami. Na szczęście już od jakiegoś czasu odchodzi się od tego typu mebli, w zamian wybiera się te niższe, bardziej zróżnicowane. Nastała jednak moda na coś zupełnie nowego. Najlepsze meble to takie, które zaprojektujesz i zrobisz sam.

Nietypowe zastosowanie

Tradycyjne meble wykonane z drewnianych płyt, sklejki czy metalu są funkcjonalne, często bardzo ładne, mają różny wygląd, zastosowania czy wymiary, jednak mimo to zdążyły się trochę znudzić. Na tapet wkracza powoli wykorzystanie w domu nietypowych przedmiotów, przerabianie ich w taki sposób aby pełniły funkcję stołu, fotela czy półki. Wśród tych przedmiotów znalazły się palety. Paleta to nic innego jak podniesiona, prostokątna  platforma zrobiona z drewna, posiadająca najczęściej wymiary 100 na 120 cm lub nieco węższe 80 na 120 cm. Pierwotnym przeznaczeniem palety było ułatwienie transportu dużej ilości towarów. Jej budowa dostosowana jest do podnoszenia przez wózek widłowy. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby o wkomponowaniu palety do wnętrza swojego mieszkania. Dziś nastała na to moda i staje się to zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.

Zrób to sam

Nie do końca wiadomo kiedy i kto pierwszy wpadł na pomysł, aby wykorzystać palety jako tworzywo do wykonania mebli. Pomysł ten spotkał się jednak  z bardzo dużym entuzjazmem, czego powodem prawdopodobnie jest niski koszt ich pozyskania. Kilka palet w porównaniu z ceną stołu w sklepie meblowym to naprawdę niewielki wydatek. Ponadto palety nie są gotowym produktem, a jedynie materiałem, więc można zmienić ich wielkość np.  przecinając je, dzięki czemu z jednej palety można uzyskać dwie półki. Chyba największą zaletą takich mebli jest to,  że wykonujemy je samodzielnie, nadając im odpowiedni kształt, kolor czy ozdoby. Do najczęściej wykonywanych z palet mebli należą łóżka, mniejsze i większe stoły, czy  fotele. Bardzo często tego typu meble tworzone są z myślą o ogrodzie, tarasie czy balkonie, gdzie doskonale się sprawdzają.

Jak zrobić meble z palet?

Najczęściej są to proste konstrukcje, nie wymagające wielu umiejętności. W związku z panującą modą, na stronach www powstało już bardzo dużo porad i instrukcji na ten temat. Wystarczy zaopatrzyć się w palety i zacząć działać. Firma Pako Bud posiada w swojej ofercie zarówno typowe palety o standardowych wymiarach oraz nietypowe, które są wykonywane na zamówienie, zatem ich wielkość i układ desek można dostosować do własnych potrzeb, co znacznie ułatwi proces tworzenia własnych mebli.