Tektura i jej tajemnice, czyli czym jest tektura i jak ją wykorzystać

Obecnie najgrubszym i najbardziej trwałym materiałem papierniczym jest tektura. Można ją wykorzystywać na wiele sposobów, jednak najczęściej używa się jej do wyrobu pudełek i tekturowych opakowań, które służyć mogą do przechowywania towarów i ich transportu. Czym jednak właściwie jest tektura, jakie są jej rodzaje i co sprawia, że jest tak wytrzymała?


Tektura falista  i jej historia

Historia tektury zaczyna się w wieku XIX. Materiał ten powstał całkowitym przypadkiem – w maszynie do plisowania tkanin znalazł się bowiem arkusz papieru. Początkowo wyrób używany był do wykładania dna kapeluszy, jednak gdy zauważono, że wytwór ten jest trwały i mocny zaczęto go wykorzystywać do przechowywania i ochrony butelek z winem. Tektura falista została stworzona później i powstała przez oklejenie pofalowanego papieru gładkimi arkuszami z dwóch stron. Wzmocnienie, które dzięki temu zabiegowi nastąpiło, pozwoliło na wykorzystywanie tektury do produkcji pudełek i opakowań.

Czym jest tektura?

To materiał papierniczy o grubości do 4 mm i powstaje w wyniku sklejenia kilku warstw masy papierniczej. Wytwarzana jest ze ścieru drzewnego, makulatury oraz szmat. Materiał ten nie nadaje się do pisania, jednak chętnie wykorzystywany jest do produkcji reklam oraz wszelkiego rodzaju opakowań. Wyróżnia się dwa typy tektury:

  • tekturę falistą – w tym rodzaju jedna z warstw sklejonych ze sobą jest pofalowana, co wpływa na zwiększenie sztywności arkusza. Dzięki swojej zwiększonej wytrzymałości wykorzystuje się ją do produkcji pudełek i kartonów przeznaczonych do przechowywania towarów.
  • tekturę litą – ma mniejszą grubość i gramaturę niż falista i posiada równą, gładką powierzchnię. Z tego względu nadaje się do wytwarzania okładek, mniejszych opakowań lub podkładek stabilizujących.

Tektury mogą występować w różnych kolorach, w zależności od tego, co zostanie dodane do masy na etapie produkcyjnym. Kolorowe arkusze są chętnie wykorzystywane do reklam oraz produkowania oryginalnych opakowań, tym bardziej, że nadają się do zadruku.

Do czego można wykorzystywać tekturę?

Zastosowanie tektury jest bardzo szerokie. Ze względu na jej wytrzymałość, może być stosowana do produkcji pudełek i opakowań przeznaczonych do przechowywania i transportu towarów. Tektura to mocny materiał, z którego można stworzyć różnorodne opakowania, w zależności od tego, jaki towar będzie w nich przechowywany. Mogą być to kartony wykonane z tektury:

  • konwencjonalnej – trój- i pięciowarstwowej. To rodzaj tektury idealnie sprawdzający się przy pudełkach i kartonach, które zabezpieczają towar przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
  • ciężkiej – czyli pięciowarstwowej – dzięki większej grubości są bardziej wytrzymałe i mogą utrzymać towar o wyższej wadze
  • opakowania łączone – opakowania wytwarzane z połączenia tektury z innym materiałem, często z drewnem, płytą OBS lub sklejką. Są najbardziej stabilne i wytrzymałe, dzięki czemu stanowią doskonały pojemnik na różnego rodzaju towary, zapewniając im odpowiednie warunki przechowywania.

Inne zastosowania tektury

Materiał ten, mimo że świetnie sprawdza się jako produkt do wytwarzania wytrzymałych opakowań, ma także inne zastosowania. W codziennym życiu często spotykamy się z tekturą choćby w postaci opakowania na pizzę na wynos, jednak to nie wszystko. Tekturę można wykorzystać także w roli:

  • materiału ochronnego podczas remontu budynku,
  • materiału izolacyjnego w budownictwie,
  • materiału zabezpieczającego podłogi podczas malowania pomieszczeń,
  • podkładu pod podłogi,
  • zastępstwa folii – jako produkt ekologiczny bez dodatku chemii szybko się rozkłada i jest bezpieczny.