Od drzewa po opakowania drewniane, czyli jak wyglądała historia drewna

Drewno to jeden z najpowszechniejszych i najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Ma zastosowanie we wszystkich rodzajach przemysłu – od meblarstwa po budownictwo. Zastanawia Cię jednak, jaką drogę przez lata przeszło? Przedstawiamy historię drewna w pigułce!

Surowiec do opału

Drewno, ze względu na swoją ogólnodostępność, już od czasów prehistorycznych towarzyszyło człowiekowi. Szybko okazało się bowiem, że jest znakomitym surowcem do opału. Po odkryciu ognia przez praczłowieka stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Można je było z łatwością pozyskać i zapalić. Ogrzewało pomieszczenia, zapewniało światło i pozwalało przygotować jedzenie. Z biegiem czasu stawało się coraz popularniejsze i wykorzystywane także w innych formach.

Drewno konstrukcyjne

Kolejnym krokiem w historii drewna było wykorzystanie go w budownictwie. Było niejako podstawowym elementem wszelkich domów i budynków. Drewno konstrukcyjne sprawdzało się przy tworzeniu podłóg, ścian i dachów, szybko także zaczęło być surowcem do tworzenia drzwi i okien. Niejednokrotnie domki czy kościoły tworzono wyłącznie z drewna – było one bowiem dosyć solidne, ale też niezwykle tanie. Później, gdy upowszechniła się cegła, drewno wykorzystywano do stawiania konstrukcji, którą później obudowywano cegłami i cementem. Mimo to nie straciło na popularności, bowiem dalej było głównym materiałem do budowy statków i powozów. Bez niego podróżowanie i transport nie miałyby prawa się rozwijać.

Mniej więcej w tym czasie wynaleziono sposób na suszenie drewna. Niewysuszone drewno szybko pleśniało, a przez to łatwo się niszczyło. Początkowo do suszenia drewna wykorzystywano promienie słoneczne, jednak proces ten był długi, żmudny i nie zawsze przynosił oczekiwane rezultaty. Stopniowo zaczęto budować specjalne komory, które podgrzewano do odpowiedniej temperatury. Włożone do nich drewno traciło wodę w procesie parowania. Te prowizoryczne suszarnie z epoki na epokę coraz bardziej się upowszechniały i rozwijały, czego dowód mamy w dzisiejszych czasach. Nowoczesne komory do suszenia drewna pozwalają regulować temperaturę i ciśnienie powietrza, aby dostosować moc do gatunku i rodzaju drewna. Sterowaną komputerowo komorę suszącą posiada firma PAKO-BUD w Konstantynowie Łódzkim, która zajmuje się profesjonalnym suszeniem drewna.

Wyroby drewniane

Gdy człowiek zorientował się, że drewno można wykorzystać do budowy, to równie szybko okazało się, iż można je stosować w inny sposób. Wyroby drewniane niemal natychmiast zalały targi i stały się głównym materiałem użytkowym. Drewno wykorzystywano do wytwarzania naczyń kuchennych, mebli czy pamiątek ludowych. Od ceramiki czy gliny odróżniały je wytrzymałość, solidność i wszechstronność wykorzystania. Wyroby z drewna zyskały taką popularność, że po dziś dzień nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że mogłoby ich zabraknąć.

Do wyrobów drewnianych należą między innymi opakowania drewniane, które pojawiły się już w antyku. Początkowo były to potężne skrzynie, które służyły jako pojemniki do przechowywania towarów i ich transportu. Skrzynie drewniane z zawartością transportowano na statkach dostawczych z jednego miasta do drugiego pomiędzy różnymi krajami. W czasach rewolucji przemysłowej ogromne skrzynie zastąpiono bardziej poręcznymi opakowaniami. Pojawiły się skrzyniopalety i palety drewniane. Pozwalały one transportować duże ilości towarów i były nieodłącznym elementem wyposażenia każdego magazynu.

Dziś opakowania drewniane są dalej materiałem ważnym przy produkcji i sprzedaży. Skrzyniopalety drewniane i palety można znaleźć w każdym dużym sklepie lub hurtowni. Często są wykorzystywane także jako element ozdobny, bowiem coraz więcej osób robi z nich ekologiczne meble. Szeroki wybór opakowań drewnianych najwyższej jakości oferuje firma PAKO-BUD, która wytwarza drewno konstrukcyjne i różnego rodzaju pojemniki drewniane.