opakowania kartonowe

Kreatywne pomysły DIY na wykorzystanie kartonów

Opakowania tekturowe to o wiele więcej niż tylko przydatny element zabezpieczający towar w trakcie przeprowadzek, czy transportów. To także sposób na organizowanie i uporządkowanie przedmiotów, ale także na kreatywne rozwiązania w domu, czy mieszkaniu. Chcesz sprawdzić, co możesz stworzyć z kartonu, żeby ułatwić sobie życie? Sprawdź kilka ciekawych patentów na wykorzystanie tekturowych opakowań!

A może… kartonowe półki na książki?

Opakowania tekturowe są zwykle w neutralnych kolorach, pasujących do większości wnętrz. Bez problemu można je też pomalować, okleić i niewielkim kosztem przekształcić w oryginalny element, na przykład coś do przechowywania książek i innych rzeczy. Żeby stworzyć ciekawą półkę z kartonów, nie trzeba specjalnych umiejętności. Najprostszym sposobem na stworzenie półki na książki, jest po prostu schowanie do wnętrza kartonu lub obcięcie te tekturowe prostokąty, służące do zamykania kartonu. Można je zabezpieczyć lub ozdobić kolorową taśmą i ułożyć obcięte kartony obok siebie, w prostej linii, na podłodze obok siebie, lub jeden na drugim. Te układane w wieżę, można ustawić prosto lub na przemian lekko skrzywić w jedną i drugą stronę, dla uzyskania ciekawszego, designerskiego efektu. Kartony dla większej stabilności można ze sobą skleić klejem do papieru. Jeśli ściany kartonów zostaną odpowiednio wzmocnione, można pozbyć się także tylnej ściany, zostawiając poszczególne komponenty półki otwarte z dwóch stron. W tym modelu konieczne jest upewnienie się, że karton ma odpowiednie oparcie i półka nie złoży się pod ciężarem książek i dekoracji. Warto także rozważyć umieszczenie najcięższych elementów na dolnej części półek, a górne wypełnić jedynie lekkimi ozdobami.

Bardziej skomplikowane projekty wymagają większego nakładu pracy. Biorąc rozłożone, dużej kartony i układając je na sobie, można stworzyć wzmocnioną, kartonową konstrukcję, której następnie wystarczy nadać dowolny kształt. Kartony trzeba ze sobą skleić, a następnie używając noża do tapet, stworzyć unikalny kształt. Najlepiej w literę S, tak żeby półka była stabilna i utrzymała ciężar przedmiotów. Do stworzenia takiego projektu będzie konieczne kilkadziesiąt kartonów, żeby stworzyć gruby i solidny mebel. Największą zaletą tego typu projektu DIY jest unikalny wzór, stworzony przez przycięte i sklejone ze sobą kartony, zwłaszcza kartony pięciowarstwowe. Sprawdzi się znakomicie, jako ozdoba w większości domów i mieszkań.

Dlaczego półki z kartonów to dobry pomysł? Przede wszystkim dlatego, że są tanie, lekkie i każdy może je posklejać. Niezależnie od tego, czy nie zależy ci na drogich meblach i sprzętach, czy po prostu w danym miejscu zostajesz tylko na chwilę, i nie opłaca ci się meblować – kartonowe meble DIY są stworzone dla Ciebie! W trakcie przeprowadzki możesz się ich pozbyć, sprzedać lub zabrać ze sobą.

Jakie jeszcze meble można stworzyć z kartonów?

Kartony to nie tylko świetne miejsce na książki, ale także na dokumenty, rachunki czy nawet papier do drukarki. W tym celu można wykorzystać gotowe wąskie i długie kartony, jak na przykład kartony po pizzy lub posklejać samodzielnie konstrukcję organizatora z większych opakowań tekturowych. Przegrody mogą być poziome lub pionowe, inspirowane organizatorami biurowymi lub zakładkami na segregatory. W obu przypadkach są idealnym miejscem do przechowywania teczek i papierów, chroniąc je przed zgubieniem i zgnieceniem.

Im grubszy karton, tym większa jest jego wytrzymałość, więc sklejone ze sobą kartony mogą tworzyć właściwie każdy mebel, który tylko można sobie wymarzyć. Można z nich zbudować krzesła, fotele, stoły, czy nawet kanapę. Nie będą tak wytrzymałe, jak ich drewniane i tapicerowane odpowiedniki, nie będą w stanie utrzymać dużego ciężaru, ale są ciekawym elementem ozdobnym w każdej przestrzeni. To gratka zwłaszcza dla dzieci, które w ten sposób mogą razem z rodzicami urządzić swój własny kącik zabaw, meblami dla siebie lub dla swoich zabawek. Karton łatwo przemalować na inny kolor lub obkleić, więc DIY z kartonu to znakomita rozrywka dla całej rodziny.