skrzynie ze sklejki pakobud

Jak zabezpieczyć towar w transporcie?

Planujesz transport towaru, ale nie wiesz jak dobrze zabezpieczyć przesyłkę? Szukasz informacji o tym, jakie opakowanie transportowe możesz wykorzystać przy swoim ładunku, a jakiego lepiej unikać? A może nie wiesz, czym się kierować wybierając materiał opakowań transportowych? W takim razie sprawdź kilka przydatnych wskazówek, czym warto się kierować i na co zwracać uwagę przy zabezpieczaniu towaru.

Przewóz towaru – od czego zacząć i na co zwracać uwagę?

Planując przewóz towaru, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest przeanalizowanie, ile waży załadunek i czy wszystko można przewieźć razem. Wśród dróg transportu mamy transport drogą lotniczą, transport kolejowy, wodnym i drogowy. To, na który z nich warto się zdecydować, zależy od specyfiki ładunku, jego wagi, a także miejsca docelowego, do którego załadunek powinien trafić. W każdym z tych wypadków niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie.

Cargo musi być łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce, dlatego najpopularniejszym zabezpieczeniem ładunku są palety i skrzynie. To dobry, sprawdzony wybór, ułatwia organizację i dobrze chroni towar. Palety i skrzynie najczęściej wykonuje się z drewna, a to zapewnia dodatkową ochronę, amortyzację przed wstrząsami i urazami mechanicznymi, ale przy okazji nie obciąża wagi całego transportu. Skrzynie i palety są wykonywane z różnych materiałów, więc ich waga może mieć mniejszy lub większy wpływ na ciężar całego ładunku. Z jednej strony warto oszczędzać na wadze całości, a z drugiej nie można robić tego kosztem bezpieczeństwa załadunku. Każdy przewoźnik, czy to lądowy, powietrzny czy ten kierujący się drogą wodną, ma swoje ograniczenia w ilości załadunku, który może znaleźć się na pokładzie. Palety i skrzynie muszą być na tyle wytrzymałe, żeby utrzymać ciężar swojej zawartości i nie rozpaść się w trakcie drogi lub w momencie rozładunku. Przed wyborem zabezpieczeń niezbędne jest zapoznanie się z ograniczeniami każdego z materiałów i dopasowanie optymalnych rozwiązań.

Więc jak wybrać najlepsze zabezpieczenie?

Z zasady kompletując zabezpieczenie dla swojego ładunku, warto skonsultować się z producentem i poszukać najlepszych opcji. O wiele lepiej sprawdzą się firmy, które oferują indywidualne podejście do klienta, nie tylko w kwestii doradztwa w zakresie materiałów, ale także w kwestii fachowej pomocy przy dopasowywaniu rozmiarów zabezpieczeń. Zamawianie palet i skrzyń na wymian zapewnia ich najlepsze dopasowanie dla towarów, zwłaszcza w momencie, kiedy przewożone produkty mają niestandardowe wymiary. Jednocześnie palety i skrzynie są wielorazowe, więc można je użytkować także przy innych załadunkach.

Wybierając skrzynie i palety na zamówienie, dba się nie tylko o trwałość, ale także o szczelność opakowań transportowych. Jeśli cargo będzie narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych lub zostanie wysłane do magazynu, tylko odpowiednia skrzynia może go uchronić przed wilgocią i innymi wyniszczającymi wpływami środowiska. Jeśli nie chcesz, żeby Twój towar stracił na jakości, zanim znajdzie się u klienta, zadbaj o odpowiednią oprawę w trakcie wysyłki.

Czyli czym można zabezpieczać towar przed wysyłką?

W ramach podsumowania najczęstszym zabezpieczeniem w trakcie transportu są:

  • różnego rodzaju skrzynie: drewniane, z płyty pilśniowej, z OSB, ze sklejki,
  • skrzyniopalety,
  • palety EPAL,
  • opakowania tekturowe.

To które wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki towar będzie przewożony. Cięższe ładunki wymagają bardziej wytrzymałych materiałów, czyli palet, skrzyń lub skrzyniopalet. Najtrwalsze bez wątpienia są produkty stworzone z płyt OSB i płyt pilśniowej, one są też najcięższymi opakowaniami.

Lżejsze cargo najlepiej pakować przy pomocy skrzyń drewnianych lub ze sklejki, a także sięgając po skrzyniopalety.

Palety są najwygodniejszym rozwiązaniem przy przewożeniu przedmiotów wózkami widłowymi lub przy transporcie większej ilości palet.

Z kolei opakowania tekturowe najlepiej sprawdzą się przy mniejszych wysyłkach, przeprowadzkach i przesyłkach na niewielką odległość.