Drewno konstrukcyjne: propozycje dla firm, które cenią ekologię

Szukasz ekologicznych rozwiązań dla swojej firmy, ale nie wiesz, które będą jednocześnie solidne i niezawodne? Rozglądasz się za najlepszą jakością materiałów budowlanych? A może zastanawiasz się, czym właściwie jest drewno konstrukcyjne i jaki ma wpływ na ekologię? Najwyższy czas rozwiać te wszystkie wątpliwości i zagłębić się bardziej w temat ekologicznego drewna konstrukcyjnego.

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Drewno to jedne z najfajniejszych materiałów w budownictwie. Jest nie tylko wytrzymałe i trwałe, ale także znakomicie się prezentuje. Można go wykorzystać jako surowy budulec lub pomalować, polakierować albo zabudować. Z drewna można stworzyć różne konstrukcje i właśnie stąd wzięła się nazwa drewna konstrukcyjnego. Nie każde drewno można wykorzystać w konstrukcji w budownictwie. Drewno, które zostanie wykorzystane jako budulec, musi się wykazywać odpowiednimi właściwościami i wytrzymałością, jak na przykład drewno konstrukcyjne z modrzewia. 

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych drzew w budownictwie jest właśnie modrzew, dąb, sosna, świerk, jesion, czy grab. Każdy nich wykazuje się unikalnymi właściwościami. Jakimi? Na przykład dąb: twardnieje pod wpływem wody i jest stabilnym, eleganckim wyborem do mebli i zabudowań ogrodowych. Z kolei drab przez swoją twardość jest idealny do budowania konstrukcji dachowych. Każde drewno jest unikalne, cechuje się inną wytrzymałością, innymi właściwościami i inaczej zachowuje się w starciu ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wybór nieodpowiedniego drewna może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa w budynku mieszkalnym, dlatego warto sięgać po drewno ze sprawdzonych źródeł, nie oszczędzając na jakości i upewnić się, że wybrana firma posiada atesty na drewno konstrukcyjne.

Dlaczego wybór drewna konstrukcyjnego jest ekologiczny?

Wskazując na ekologiczne walory drewna konstrukcyjnego, nie można spojrzeć na te najbardziej oczywiste. Drewno jest lepszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla sklejek i tworzyw sztucznych, przez sam fakt, że jest biodegradowalne i bez regularnej impregnacji, z czasem zacznie się rozkładać pod wpływem wilgoci. Z kolei zabudowane konstrukcje, jak dachy, przy regularnym dbaniu o uszczelnienie i odpływ deszczówki, łatwo reperować i cieszyć się ich jakością przez wiele lat. Drewniane konstrukcje w budynkach łatwo jest naprawić i wymienić na nowe, są też lżejsze i nie wymagają większych zabezpieczeń, nawet na miałkiej powierzchni budowlanej.

Budowle, które w większości składają się z drewna, są ciepłe, przytulne i zapewniają lepszą wentylację w pomieszczeniach. Budowa posuwa się do przodu szybciej, niż w przypadku betonowych konstrukcji, bo nie trzeba tworzyć zbrojeń, czy czekać aż wylewka, czy tynk wyschnie, zanim budowa nie przejdzie do kolejnego etapu. Takie domy łatwo ogrzać, zmniejszają się więc koszta za ocieplenie i ogrzewanie, zwłaszcza w sezonie zimowym. Drewno jest świetnym izolatorem, pomaga utrzymać zimą ciepło wewnątrz budynku, więc zużywa się mniej energii, a także zmniejsza produkcję zanieczyszczeń. Łącząc budownictwo z konstrukcyjnego drewna, razem z ekologicznymi sposobami na ogrzewanie, jak pompa ciepła i panele fotowoltaiczne, można ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. A przy zmieniających się dekretach unijnych i odchodzeniu państw od nieekologicznych rozwiązań, dla każdej firmy transformacja i sięganie po bardziej ekologiczne rozwiązania, jest tak naprawdę inwestycją w rozwój firmy i jej przyszłość.

Budowle drewniane pomagają też regulować mikroklimat wewnątrz budynku, zmniejszając ryzyko występowania grzybów i pleśni. Sięganie po rozwiązania z drewnem konstrukcyjnym dba się więc o zdrowie mieszkańców. Żeby drewno było odporne na wilgoć, mikroorganizmy i ogień, ale też, żeby chronić je przed utratą właściwości konstrukcyjnych, niezbędna jest odpowiednia konserwacja. Nie bez znaczenia jest także to, skąd drewno konstrukcyjne zostanie zamówione. Producent powinien gwarantować certyfikaty jakości i odpowiednią impregnację, a także warunki przechowywania drewna przed dostawą.