rodzaje palet drewnianych Pako-Bud

Palety typowe vs palety nietypowe: na czym polega różnica?

Planujesz zakup palet, ale nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę? Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie palety typowe od palet nietypowych? A może chcesz poznać zalety i wady obu wariantów, i ocenić, który z nich sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie? Sprawdź, czym wyróżnia się konkretny rodzaj palet, jakie korzyści może ci przynieść wybór jednych lub drugich, i wybierz takie, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku!

Palety typowe – kiedy się na nie zdecydować?

Palety są niezbędnym elementem wyposażenia zarówno w przemyśle transportowym, jak i na halach produkcyjnych, czy w magazynach. To nie tylko sposób na bezpieczny transport towaru, ale także przydatny element organizacyjny. Rzeczy ustawione na paletach o wiele łatwiej poukładać w rzędach, ustawić jedno na drugim, przedstawić w inne miejsce i przetransportować w ramach konieczności.  Wystarczy wózek widłowy, a nawet najcięższy towar można łatwo przestawić w inne miejsce. Palety są czasem wykorzystywane przez chwile, a czasem towar jest na nich ustawiony przez dłuższy czas, dlatego tak ważne jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. Palety ustawione w różnych magazynach i na halach produkcyjnych nie mogą być podatne na absorpcję wilgoci i próchnienie, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Paleta musi utrzymać ciężar przenoszonego towaru, a więc ważny jest nie tylko materiał, ale także grubość palety i to, w jaki sposób komponenty zostały ze sobą zmontowane.

Typowe palety zostały stworzone głównie do przewozu towaru, a to oznacza, że ich rozmiary są przewidziane na standardowe szerokości przyczep transportowych. Występują w różnych, standardowych wymiarach do wyboru, ale najlepsze z nich są tworzone pod zamówienie konkretnego klienta, indywidualnie i na zamówienie. Dzięki temu każdy klient ma pewność, że wybierając daną paletę, otrzyma wytrzymały, niezawodny model. Palety typowe wykonuje się w technologii spełniającej wymagania normy FAO/IPPC/ISPM 15. Zarówno one, jak i fachowe metody obróbki palet, zapewniają bezpieczeństwo przy przewożeniu towaru. Wykwalifikowana kadra podchodzi profesjonalnie nie tylko do zamówień składanych przez duże przedsiębiorstwa, ale także do tych składanych przez niewielkie firmy.

Po czym poznać, że lepiej sprawdzą się palety nietypowe?

Zarówno palety typowe, jak i nietypowe są tworzone z różnych tworzyw. Najczęściej są to:

  • drewniane lite,
  • pokryte płytą,
  • dwu- i czterowjazdowe.

To, co odróżnia palety nietypowe od typowych, to możliwość tworzenia niestandardowych kształtów i rozmiarów palet. Palety nietypowe mogą być nie tylko większe, niż palety typowe, ale mogą także posiadać nieregularny układ desek lub klocków. W czym pomaga takie ustawienie? To przede wszystkim sposób na montaż na palecie towarów o niestandardowych kształtach i punktach ciężkości. Jeżeli towar jest wyjątkowo wysoki lub wątpliwej stabilności, tylko palety nietypowe mogą zagwarantować, że transport towaru w ogóle może się udać. Zbyt mała ilość klocków lub źle rozstawione deski mogą się skończyć pęknięciem palety i w efekcie uszkodzeniem towaru, który straci odpowiednie zabezpieczenie.

Czy warto zamawiać palety na zamówienie?

Chociaż kupno gotowych palet może się wydawać kuszącą opcją, łatwo w ten sposób przecenić ich wytrzymałość. Palety, które są projektowane pod przewóz konkretnych towarów w konkretnej firmie, mogą uchronić producenta przed sporymi startami. Palety typowe czy palety nietypowe, która są lepszym wyborem? Wszystko zależy od ładunku. Jeśli wciąż nie wiesz, na które się zdecydować, warto skonsultować się z pracownikami firmy i zapytać o poradę. Palety na zamówienie to poręczna, praktyczna inwestycja w trwałość, a także  i odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, oraz warunki atmosferyczne.  Wybierając fachowe zaplecze, profesjonalne procesy obróbki i doświadczenia wykwalifikowanych, kreatywnych pracowników, można otrzymać idealnie dopasowane palety, zapewniające odpowiednie wsparcie dla przewożonych ładunków.