producent palet drewnianych pakobud

Przewodnik po rozmiarach palet drewnianych

W procesie logistycznym niezwykle ważne jest, aby firma wybrała odpowiedni rozmiar palety drewnianej dopasowany do swoich potrzeb przewozowych. Towary i przedmioty, które otrzymują lub wysyłają niemalże każdego dnia, muszą być transportowane w najbardziej efektywny sposób. Co więcej, firma musi też tak dobrać palety, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową. Ponadto wybór właściwego rozmiaru palet pozwala na zmniejszenie kosztów transportu. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po rozmiarach palet drewnianych używanych w europejskim transporcie.

Palety drewniane według Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO)

Obecnie istnieją pewne rozmiary palet, które są sankcjonowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), która zajmuje się tego typu opakowaniami transportowymi. Najczęściej używane rozmiary drewnianych palet w Europie to palety o wymiarach:

  • EUR 1 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 800 mm x 600 mm

Większość firm korzysta z palety EUR 2 – tzw. europalety, która jest używana w wielu różnych gałęziach przemysłu, zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i małych firmach. Jednak wszystkie europalety muszą być skonstruowane w taki sposób, aby spełniały normy EPAL określające konkretnie, w jaki sposób ma być zbudowana paleta czy jaki rodzaj gwoździ może zostać użyty do konkretnego drewna.

Palety drewniane poddane obróbce cieplnej

Niektóre drewniane palety są również obrabiane cieplnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli eksportujesz towary lub jeśli twoje produkty mogą być narażone np. na pleśń. Choroby przenoszone na niepoddane obróbce palety drewniane mogą drastycznie wpłynąć na ekologię innych krajów, dlatego obowiązują obecnie surowe przepisy dotyczące rodzaju drewna, które można wykorzystać do wysyłki produktów między różnymi krajami. Dostawca musi przestrzegać przepisów zwanych ISPM 15, czyli wymagań fitosanitarnych, które gwarantują bezpieczeństwo transportu i brak ryzyka przenoszenia np. szkodników.

Jeśli paleta spełnia wymagania fitosanitarne, będzie miała symbol wypalony w drewnie, wraz ze szczegółami firmy, która przeprowadziła obróbkę cieplną, oraz jej rodzajem. Oznaczenie HD jest powszechne w opisanych powyżej typach palet Euro. Oznacza to, że paleta została poddana stałemu ogrzewaniu w temperaturze 56°C przez 30 minut lub dłużej, co gwarantuje bezpieczeństwo użycia.

Standaryzacja palet drewnianych

Standaryzacja drewnianych palet została wprowadzona po to, aby ułatwić korzystanie z nich w całej Europie. Należy pamiętać, że większość spedytorów i usług kurierskich, które obsługują każdy rodzaj transportu towarów paletowanych, zwykle pracuje na standaryzowanych paletach. Pozwala to utrzymać koszty transportu pod kontrolą, zarówno na poziomie krajowym, jak i w europejskich krajach, które zgodziły się być częścią systemu Europool.

Nietypowe palety drewniane

Potrzebujesz nietypowego wymiaru palet? Nie jest to problem. Nasza firma wykonuje palety drewniane na zlecenie, w dokładnie takich wymiarach, jakie są potrzebne kupującemu. Palety nietypowe wykonuje się na indywidualne zlecenie.

Wybór odpowiedniej palety drewnianej o rozmiarach odpowiadających potrzebom Twojej firmy przekłada się na zmaksymalizowanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Pomaga to również kontrolować koszty wysyłki, co jest ważnym czynnikiem finansowym. Jeśli nie masz pewności, jaka paleta będzie dla Ciebie właściwa, skontaktuj się z nami!