wykorzystanie palet Pako-Bud

Drugie życie palety transportowej – 6 praktycznych pomysłów na wykorzystanie palet

Palety typowe i nietypowe to przedmioty używane w transporcie produktów hurtowych oraz do bezpiecznego przechowywania towarów w magazynach. Ich kształt i wielkość zazwyczaj dostosowana jest do maszyn podnoszących i przewożących, choć pakiety nietypowe mają niestandardowe wymiary.  Bez względu na rozmiar warto zdecydować się na ponowne wykorzystanie palet w inny, pomysłowy sposób.

Altana

Większych rozmiarów palety doskonale sprawdzą się do stworzenia większych i bardziej skomplikowanych konstrukcji. Łącząc ze sobą kilka sztuk, a także wykorzystując ich poszczególne części, można stworzyć bardzo klimatyczną altanę do ogrodu czy nawet domek na drzewie. Całkowicie drewniana, ażurowa konstrukcja będzie jednocześnie schronieniem przed słońcem oraz przyjemnym i przewiewnym miejscem. Aby ją stworzyć, wystarczy kilkanaście dużych palet oraz gwoździe do ich łączenia.

Regał na książki

Specyficzny kształt palet oraz wystające od spodniej części listwy to niemal gotowa półka na książki. Palety należy ze sobą połączyć w taki sposób, aby osiągnęły pożądaną wysokość. Aby pasowały do wystroju całego wnętrza najlepiej pokryć drewno farbą w odpowiednim kolorze. Aby miejsca na książki było więcej, można wykorzystać listwy z dodatkowych sztuk i umieścić je na tworzonej konstrukcji.

Parkiet na tarasie

Duże palety typowe o regularnych rozmiarach sprawdzą się doskonale, aby pokryć niekorzystną nawierzchnię. To bardzo dobre rozwiązanie w ogrodach, na działce czy w kawiarniach. Chcąc osiągnąć równe podłoże, tak aby meble ogrodowe się nie chybotały, warto wyrównać grunt i nałożyć na niego zbite ze sobą palety. Jest to również doskonałe rozwiązanie, jeśli w ogrodzie bądź w lokalu przewidywane są tańce. Drewniane deski będą wówczas o wiele lepszym podłożem niż trawa, piach czy żwir. Aby uzyskać bardziej estetyczny efekt, palety można pomalować farbą, a pod nimi umieścić światełka.

Leżaki do opalania

Do rzeczy z palet, które sprawdzą się w ogrodzie, należą również leżaki. Do ich wykonania najlepiej sprawdzą się palety nietypowe, które będą się charakteryzowały większą szerokością. Z pewnością będzie to bardziej wygodne rozwiązanie. Do stworzenia leżaka potrzebne będą dwie sztuki palet, jedna długa, druga krótka o tej samej szerokości. Z krótkiej konieczne będzie usunięcie kilku pierwszych belek w taki sposób, aby można ją było przymocować pod kątem do tej o dłuższych wymiarach. Kładąc na gotową konstrukcję koc i poduszki można otrzymać bardzo wygodne legowisko, na którym można wygrzewać się latem w  przydomowym ogrodzie.

Huśtawka ogrodowa

Do wykonania huśtawki wystarczy jedna niewielka paleta, dwa mocne sznury i gruba poduszka z możliwością przywiązania. Do palety należy dobrze przymocować dwie grube liny, po każdej ze stron. Ważne jest, aby zrobić to w taki sposób, aby gotowa huśtawka była prosta i nie przechylała się w żadnym kierunku. Na górze wystarczy przywiązać poduszkę, tak, aby siedzisko było wygodne. Całą konstrukcję trzeba przywiązać do gałęzi drzewa i można cieszyć z frajdy na świeżym powietrzu. Gotową huśtawkę można dodatkowo ozdobić wstążkami, bądź chorągiewkami, aby jeszcze lepiej prezentowała się w ogrodzie.

Legowisko dla psa

To jedna z prostszych rzeczy z palet, jaką można zrobić. Ze standardowej palety należy usunąć środkowe listwy i przybić je na krawędziach zostawiając przerwę na wejście. Następnie, po odwróceniu palety do góry nogami, należy wyłożyć ją materiałem i dobrze go przymocować do krawędzi. W środku powstałej konstrukcji powinny znaleźć się poduszki, aby zapewniły zwierzakowi komfort i wygodę. Jest to dobre rozwiązanie dla pupili o małych rozmiarach. W takim legowisku powinny się poczuć bardzo dobrze.