Po czym poznać dobrego producenta opakowań drewnianych?

Materiały do pakowania przyjmują różne formy – mogą to być popularne palety drewniane lub też bardziej zabudowane konstrukcje, takie jak np. skrzynie. Warto jednak zwrócić uwagę, aby w każdej sytuacji zaopatrywać się w produkt najwyższej jakości. Istnieją pewne czynniki, które pozwalają szybko ocenić stopień profesjonalizmu producenta.

Obowiązujące normy

Opakowania drewniane i euro palety muszą spełniać pewne normy dotyczące ich wykonania. Wiąże się to z panującymi obostrzeniami fitosanitarnymi. Podczas badań zakładu dokonuje się szeregu działań zmierzających do sprawdzenia warunków w nim panujących. Sprawdza się stan suszarni komorowej czy też wyrywkowo kontroluję się jakość stosowanego surowca. Prócz tego szalenie istotne jest to, w jaki sposób dany producent radzi sobie z odpadami oraz wadliwymi surowcami.

Uzyskanie certyfikatu

Jeżeli obróbka termiczna w danym zakładzie jest wykonywana w odpowiedni sposób, towary takiego przedsiębiorstwa mogą być oznaczane właściwym znakiem – na przykład produkt z symbolem “HT” określa, że  temperatura wewnątrz drewna przez co najmniej pół godziny osiągała temperaturę 56 stopni Celsjusza. Wówczas ma się gwarancję, że otrzymane skrzynie drewniane są wysokiej jakości i doskonale sprawdzą się zarówno podczas magazynowania, jak i transportu.

Certyfikat – wyjątkowo ważny przy transporcie poza kraje UE

Spełnianie wymogów fitosanitarnych jest szalenie istotne, szczególnie podczas organizowania transportu międzynarodowego. Jeżeli towar wywozi się poza Unię Europejską, opakowania muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. W przypadku ich braku proces rozładunku może wiązać się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Natomiast w skrajnych wypadkach firma spedycyjna ma prawo odmówić przyjęcia ładunku. Takie certyfikaty nie są wymagane w momencie, kiedy transport towarów odbywa się wewnątrz Unii Europejskiej. Wówczas powinniśmy mieć możliwość zakupu europalety bez powyższej dokumentacji – takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wydatków. Dobrze, aby dany producent umożliwiał takie rozwiązanie.

Proces suszenia drewna

Profesjonalny producent opakowań drewnianych powinien posiadać ofertę w zakresie suszenia drewna. Jest to bardzo ważny element, który ma wpływ na wszystkie opakowania, w tym na palety drewniane czy skrzyniopalety. Komora suszarni powinna być sterowana komputerowo, aby można było ustawić odpowiednie parametry wysuszenia.

Realizacje producenta

Dotychczasowe realizacje danego producenta są bardzo ważnym elementem pozwalającym na ocenę jego fachowości. Można się z nimi zapoznać na różnego rodzaju forach internetowych czy też podczas wymiany opinii z innymi firmami z branży. Często informacje dotyczące dotychczasowych realizacji są zamieszczane również na portalach internetowych producenta. Na stronie podłódzkiej firmy Pako-Bud zostały zamieszczone najważniejsze informacje dotyczące oferty, posiadanych przez przedsiębiorstwo certyfikatów oraz przykładowych realizacji.

Doskonale widać, że istnieje kilka elementów, po których da się poznać dobrego producenta. Jeżeli dana firma nie jest w stanie się nimi pochwalić, warto zastanowić się nad poszukaniem innej. W przypadku, gdy opakowania przygotowywane są w celu zapakowania drogich sprzętów, warto zdecydować się na jak najlepszego dostawcę. Na opakowaniach transportowych (lub magazynowych) nie powinno się oszczędzać, ponieważ mają one wyjątkowo duży wpływ na bezpieczeństwo przechowywanej zawartości.