opakowania tekturowe i drewniane do magazynu pakobud

Magazynowanie towarów – co to dokładnie oznacza i jak powinno wyglądać

Magazynowanie towarów to bardzo ważna kwestia dla każdego przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą dużych ilości produktów. Bardzo często bywa również trudnym zadaniem logistycznym, bo wbrew pozorom, nie jest to aż tak prosta sprawa. Przechowywanie i magazynowanie towarów powinno być uzależnione od ich rodzaju. Przykładowo, magazynowanie towarów spożywczych będzie wyglądało inaczej niżeli innego rodzaju towarów. Co dokładnie oznacza magazynowanie i jak powinno wyglądać poprawne przechowywanie towarów?

Magazynowanie towarów – definicja

Przechowywanie i magazynowanie towarów to zagadnienie z dziedziny logistyki. Są to czynności, jakie należy wykonać w związku z przepływem towarów przez magazyn. Do magazynowania zalicza się już etap samego rozładunku towaru, a także końcową jego fazę, czyli załadunek i przygotowanie do dalszego transportu. W procesie magazynowania towarów wyróżnić można kilka etapów:

  • przyjęcie towaru;
  • składowanie;
  • kompletacja;
  • wydawanie towaru.

Z tych czterech etapów niezwykle ważne i kluczowe jest właśnie składowanie towarów. Powinno być odpowiednie, dostosowane do rodzaju towarów. W tym etapie ważna jest ochrona przedmiotów przed zepsuciem, działaniem czynników zewnętrznych i urazami mechanicznymi.

Przechowywanie towarów – segregacja i odpowiednie warunki

Po przyjęciu towarów do magazynu bardzo ważne jest ich posegregowanie na grupy według rodzaju, a także takich cech jak waga czy wielkość, tak, aby największe i najcięższe ładunki znajdowały się w dolnych partiach magazynu. W zależności od rodzaju i wielkości towarów można przechowywać je w opakowaniach tekturowych – lekkie ładunki, a także na paletach drewnianych ułożonych piętrowo – do większych ilości towarów. Użycie palet drewnianych znacznie ułatwia późniejszy transport i załadunek, umożliwia bowiem podniesienie towarów na palecie za pomocą wózka widłowego. Jeśli chodzi natomiast o warunki, należy zadbać o ochronę przed wilgocią, szkodnikami, czynnikami zewnętrznymi, a także o optymalną temperaturę w magazynie, co jest szczególnie ważne przy magazynowaniu towarów spożywczych. Optymalna temperatura pozwala zachować produkty w stanie świeżości i wysokiej jakości. Szczególnej uwagi wymagają towary wrażliwe – na przykład substancje chemiczne, które muszą przebywać w określonych warunkach.

Magazynowanie towarów i ich rozmieszczenie

Dobra organizacja miejsca jest ważna szczególnie w przypadku tych magazynów, których powierzchnia nie jest największa. Wówczas sposób ułożenia i rozmieszczenia opakowań tekturowych i palet może mieć kluczowe znaczenie, może zdecydować czy towary w ogóle się zmieszczą i ile wolnego miejsca zostanie. Należy pamiętać o tym, aby produkty ułożone były zgodnie z chronologią ich późniejszego wydania, tak aby można było bez problemu się do nich dostać. Należy również zostawić odstępy, aby w razie potrzeby można było się do opakowań dostać. Równie ważną kwestią jest dokładny opis towarów, jakie znajdują się wewnątrz opakowań. Pozwoli to uniknąć pomyłek i wszelkich niedomówień.

Aktualny stan i uzupełnianie magazynu

Magazyn to dla towarów etap przejściowy, dlatego ważne jest to, aby znać aktualny stan magazynu, odnotowywać dostawy oraz transporty. Prowadzenie ewidencji pozwoli uniknąć sytuacji, w której w magazynie zabraknie określonego towaru i pozwoli na uzupełnienie braków zawczasu. Wiedza na temat aktualnego stanu w magazynie jest również cenna dla produkcji bądź przyjmowania kolejnych towarów – mogłoby się bowiem okazać, że na kolejne ładunki nie ma już w magazynie miejsca. Wówczas przyjęcie nowego towaru należałoby odłożyć do momentu transportu tego, który aktualnie znajduje się w magazynie.