Magia drewna, czyli jak stworzyć niepowtarzalne wnętrze

Drewno od dekad jest szeroko wykorzystywane w architekturze wnętrz. Stanowi świetny materiał budulcowy do większości mebli, nadaje wnętrzom ciepła i sprawia, że przestrzeń staje się przytulna i oryginalnie zaprojektowana. Do dzisiaj drewno chętnie jest wykorzystywane w aranżacji wnętrz i stanowi podstawę dla wielu stylów dekoracji. Sprawdź, skąd czerpać inspirację i jak stworzyć oryginalnie zaprojektowaną przestrzeń.

Rodzaje drewna stosowane w meblarstwie

Spośród wielu rodzajów drzew iglastych i liściastych, kilka gatunków znalazło szczególne zastosowanie w produkcji mebli. Do najczęściej wykorzystywanych i polecanych należą:

  • sosna – stanowi ponad połowę drzewostanu naszego kraju, jest drewnem stosunkowo łatwym w obróbce, posiada dużą sprężystość i wytrzymałość mechaniczną. Meble wykonane z sosnowego litego drewna mają przyjemny, delikatnie żółty kolor, występuje z czerwonobrązowym twardzielom o dobrze widocznych słojach. Pod wpływem działania promieni słonecznych i upływu czasu – delikatnie ciemnieje. Meble stworzone z drewna sosny sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w domu.
  • buk – drewno tego typu nabiera dużej wartości użytkowej po przekroczeniu wieku 100 lat. Drewno bukowe cenione jest ze względu na swoje cechy; jest twarde, ścisłe i dobrze znosi duże obciążenia. Właściwości te pojawiają się po poddaniu go działaniu pary wodnej Taki zabieg zabezpiecza drewno bukowe przed późniejszym paczeniem i zniekształceniem.
  • dąb – od wieków chętnie wykorzystywane do produkcji mebli, głównie dzięki swojej wytrzymałości. Jako że dąb jest długowiecznym, popularnym drzewem rosnącym w strefie klimatu umiarkowanego często wykorzystywane jest do produkcji. Drewno dębowe jest ciężkie, twarde, ma dużą odporność na ścieranie. Ma jasny kolor, który z czasem może ściemnieć.

Najpopularniejsze drewniane rozwiązania

Oprócz tego, że drewno to przede wszystkim podłogi, drewniane panele ścienne, a także elementy konstrukcji budynku, jest najpopularniejszym materiałem do produkcji większości mebli. Dzięki szerokim możliwościom modyfikacyjnym jakie daje nam drewno, możemy z łatwością przerabiać i tworzyć własne pomysły. Z łatwością za pomocą drewna wyposażyć możemy każdy pokój i wytworzyć zarówno funkcjonalne rozwiązania, jak i elementy dekoracyjne. Krzesła, stoły, komody i szafki to meble, które przy odpowiednim wykonaniu i użyciu dobrego jakościowo drewna mogą nam posłużyć nawet przez wiele dekad.

Jak oryginalnie wykorzystać drewno?

Świetnym pomysłem na własnoręczne stworzenie mebli z drewna tanim kosztem będzie przeróbka drewnianych elementów takich jak palety, skrzyniopalety czy skrzynie. Części tego typu dostępne dzięki Pakobud to świetny pomysł na aranżację nie tylko wnętrza domu, ale także ogrodu. Palety to dobra inspiracja do stworzenia siedziska, kanapy, łóżka, a nawet stolika dziennego, skrzynie natomiast mogą stanowić podstawę do zaprojektowania stylowych szafek czy taboretów. Styl wykonania można łączyć między różnymi meblami, tworząc tym samym efekt starannego i dopasowanego wykończenia.

Więcej o elementach do produkcji drewnianych mebli: www.pakobud.com.pl