Styl japoński w domu – poznaj zasady urządzania wnętrz w stylu japońskim

Urządzanie wnętrz to dla niektórych ogromna radość, a dla innych przykry obowiązek. Bywa też tak, że bardzo trudno zdecydować, w jakim stylu chcielibyśmy urządzić nasz dom czy mieszkanie. Ważne jest przecież, aby całość wyglądała spójnie, schludnie i elegancko, dlatego warto zdecydować się na jeden styl we wszystkich wnętrzach. Dla miłośników minimalizmu i oszczędności w dekoracjach przedstawiamy niepowtarzalny styl japoński, który coraz częściej podbija serca polaków. Dowiedz się zatem, co w praktyce oznacza styl japoński we wnętrzach i jakie są jego zalety.

Minimalizm i spokój – styl japoński w twoim mieszkaniu

Styl japoński to przede wszystkim harmonia, prostota i spokój. Kultura Wschodu od setek tysięcy lat propagowała zamiłowanie do natury, czystości, równowagi i porządku. Wszystkie te wartości duchowe przełożyły się na architekturę i wykańczanie wnętrz. Podstawą dla japończyka jest przecież Zen, czyli spokojny umysł. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ci ludzie starają się zachować go także dookoła siebie, czyli we własnym domu, który ma być oazą dla ich ducha. Kultura japońska jest dla nas polaków niezwykle egzotyczna, ale przecież tak warta podziwu i godna naśladowania. Prawdą jest to, że wnętrze wpływa na człowieka w sposób bezpośredni, a wystrój domu często decyduje o naszym samopoczuciu na co dzień. Jeśli więc szukamy ukojenia po ciężkim dniu pracy, warto przemyśleć urządzenie swojego domu według stylu japońskiego.

Styl japoński – charakterystyka

Styl japoński posługuje się podobną dewizą, co styl skandynawski – mniej znaczy więcej. We wnętrzach tego typu króluje więc minimalizm. Podstawą takiego domu czy mieszkania są elementy drewniane i bambusowe. Podłogi, drzwi, ściany (boazeria) – wszystko to powinno być wykonane z naturalnego drewna. Ponadto elementy takie jak parawany (bardzo popularne u japończyków), meble, dodatki typu ramki do zdjęć itp. także są wykonane z drewna, które możesz zamówić w sklepie internetowym PakoBud. Meble w stylu japońskim mają dwie cechy charakterystyczne – po pierwsze są to meble o prostych kształtach, a po drugie są niskie. Stoliki, kanapy, łóżka – wszystko to musi mieć niewielką odległość od ziemi. Podstawową zasadą jest również brak przepychu i maksymalne umiarkowanie, co do ilości. Mebli powinno być niedużo. Ważną kwestią jest także oświetlenie – kątowe i nowoczesne (pomocne są tu również lampy imitujące japońskie lampiony).

Kolory i dodatki w stylu japońskim

Kolory powinny być naturalne i neutralne. Podstawą kolorystyki są więc naturalne odcienie wykorzystywanego drewna (bez znaczenia, czy jest to drewno jasne czy ciemne). Japończycy bardzo cenią sobie także roślinność i motywy kwiatowe, dlatego w takich wnętrzach nie może zabraknąć bujnej roślinności. Egzamin zdadzą drzewka bonsai, bambusy, orchidee czy palmy. W tym przypadku jednak obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku mebli – nie wolno przesadzić z ilością. Całość ma bowiem tworzyć harmonijne, umiarkowane wnętrze, w którym żyje się dobrze i spokojnie, a człowiek osiąga Zen.

Drewno do wykonania mebli i dodatków w japońskim stylu możesz zamówić na:

www.pakobud.com.pl