Wyroby drewniane do domu

Drewno jest tradycyjnym surowcem, z którego produkuje się wiele wyrobów do domu. Może stanowić konstrukcję budynku, być materiałem wykończeniowym lub ozdobnym. Drewno pozwala stworzyć w naszych wnętrzach niepowtarzalny klimat. Poza tym jest trwałe i umożliwia wymyślanie aranżacje zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wersjach. Współcześnie panuje moda na ekologiczne domy, w których natura odgrywa główną rolę. Sprawdźmy zatem, jakie wyroby z drewna mogą znaleźć się w naszych mieszkaniach.

Zalety drewna:

  • trwałość,
  • materiał ekologiczny, nieszkodliwy dla ludzi,
  • surowiec łatwy w obróbce i montażu,
  • drewno jest dobrym izolatorem termicznym,
  • surowiec odnawialny,
  • materiały z drewna wyglądają bardzo estetycznie,
  • lekki materiał konstrukcyjny (w porównaniu ze stalowymi elementami).

Budujemy dom – wyroby drewniane

Drewno jest surowcem bardzo często wykorzystywanym do budowy domów. W tym miejscu warto podkreślić, że jakość drewna wpływa na trwałość budynku. Jeśli drewno wykorzystujemy jako element konstrukcyjny, powinno być jak najlepszego gatunku. Eksperci z firmy PAKO-BUD, specjalizujący się w produkcji materiałów drewnianych, dodają, że drewno musi być przede wszystkim dobrze wysuszone – wówczas nie będzie ulegać odkształceniom. Wyróżnia się dwa główne gatunki drewna konstrukcyjnego – lite oraz klejone. Na elementy konstrukcyjne najlepiej wybierać drewno sosnowe. Tarcica powinna być czterostronnie strugana. Drewno nie może mieć poważnych wad, np. pęknięć, ponieważ wpływają one na zmniejszenie jego wytrzymałości.

Drewno wykorzystuje się również do tworzenia więźby dachowej, czyli drewnianego szkieletu dachu. Do produkcji więźby dachowej stosuje się najczęściej tarcicę z drewna drzew iglastych.

Drewno jako materiał wykończeniowy

Drewno może znaleźć się właściwie na każdej płaszczyźnie domu – od konstrukcji i elewacji, po elementy wykończeniowe i meble. Drewno może być materiałem, który okryje cały dom, warto zastanowić się także nad drewnianą stolarką okienną. Takie domy będą nawiązywały do tradycyjnych rozwiązań, ale mogą mieć designerski wygląd.

Drewno jest pięknym i uniwersalnym materiałem wnętrzarskim, ponieważ pasuje właściwie do każdego stylu i daje ogromne możliwości aranżacyjne. W wielu domach możemy spotkać przecież drewniane podłogi, schody, panele ścienne, drzwi oraz meble i ozdoby.

Podłogi drewniane nie tylko posiadają walor estetyczny, ale także są świetnym izolatorem ciepła. Odpowiednio zagruntowane mogą posłużyć nam przez pokolenia. Poza tym popularne w latach 80-tych boazerie drewniane ponownie wracają do łask. To element dekoracyjny, którym można okładać ściany lub sufity, ma postać desek o różnej szerokości. Producenci, m.in. firma PAKO-BUD oferują nam produkty drewniane robione na wymiar, zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów.

Pielęgnacja drewna – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od rodzaju wyrobu drewnianego, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewna. Materiał ten może być narażony na działanie wilgoci, temperatury, owadów, grzybów czy pleśni. Wyroby drewniane najlepiej pokrywać specjalnymi impregnatami zabezpieczającymi je przed działaniem szkodliwych czynników. Jeśli zadbamy o drewno w naszym domu, z pewnością będziemy cieszyć się jego urokiem przez wiele lat.