Idealne deski podłogowe – jakie drewno będzie najlepsze?

Ogromny wybór rodzajów drewna sprawia, że ci, którzy zdecydowali się na deski podłogowe w mieszkaniu mogą mieć spory problem. Pojawia się wątpliwość, czy lepsze będą deski wykonane z jesionu, buka czy dębu. A może jednak lepiej postawić na te egzotyczne?

Wybierając drewno na deski podłogowe, pod uwagę należy brać przede wszystkim trzy jego parametry: twardość, walory estetyczne oraz cenę. Wiele osób koncentruje się przede wszystkim na cenie, podczas gdy najważniejsza okazuje się być twardość drewna. Polska firma PAKO – BUD oferuje rozmaite deski, spośród których każdy ma szansę znaleźć te idealnie dostosowane do własnych oczekiwań.

Twardość drewna

Deski, które wykonane zostały z drewna twardego są dużo bardziej odporne na ścieranie. W efekcie można stosować je w tych pomieszczeniach, w których panuje spory ruch. Zalicza się do nich hol oraz salon. Twarde gatunki drewna to przede wszystkim dąb oraz jesion. Najbardziej twarde są deski, które wykonane zostały z egzotycznych gatunków drewna. Nie można zapominać również o bambusie, który jest trawą, ale doskonale sprawdza się w przypadku desek podłogowych. Jest tak twardy, że zrobione z niego deski można umieszczać nawet w obiektach użyteczności publicznej. Jednym z najtwardszych gatunków drewna egzotycznego jest azobe. Drewno to określa się często mianem żelaznego. Nie tylko odporne jest na ścieranie, ale również działanie czynników atmosferycznych. Nie straszne mu także grzyby oraz insekty. Wada? Jest naprawdę bardzo drogie.

Drewna miękkie – między innymi stosowana w zasadzie tylko w Polsce brzoza – nadają się tylko do sypialni. Polacy często stawiają na deski sosnowe oraz świerkowe. Ich twardość jest średnia. W efekcie wymagają one impregnacji, po której długo nie ulegają zniszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że impregnat ma to do siebie, że się wyciera.

Odporność na wilgoć

Drewno z polskich drzew nie wymaga w tym wypadku najlepiej. Najbardziej odporne na działanie wilgoci jest drewno egzotyczne, które umieszczać można nawet na tarasach, nie stosując jednocześnie impregnacji. Takie drewno jest odporne również na działanie promieni UV. Nie odkształca się oraz nie traci koloru. W efekcie przez wiele długich lat zachowuje swój idealny wygląd.

Surowe czy wykończone?

Deski, które obecnie dostępne są w sprzedaży mogą być surowe lub wykończone. W przypadku tych pierwszych mamy do wyboru deski lite oraz warstwowe. Krawędzie mogą być proste lub mieć tak zwane wpusty i wypusty, które sprawiają, że deski układa się na podłodze dokładnie tak, jak popularne panele. Decydując się na ich kupno, należy pamiętać, że po ułożeniu wymagają cyklinowania, a następnie pokrycia lakierem lub olejowania. Tylko wtedy staną się odporne na uszkodzenia i długo zachowają swój idealny wygląd. Deski wykończone, a więc te, które fabrycznie zabezpieczono lakierem bądź olejem, są dużo cieńsze. Można układać je jako tak zwaną podłogę pływającą bądź przykleić. To drugie rozwiązanie stosowane jest jednak zdecydowanie rzadziej. Podłoga wykonana z desek wykończonych fabrycznie jest tańsze, co sprawia, że cieszy się większą popularnością.

Deski podłogowe to świetne rozwiązanie, jeśli podłoga ma być nie tylko trwała, ale też estetyczna. Wielość gatunków drewna, a tym samym kolorów i struktur sprawia, że każdy właściciel domu ma szansę wybrać dla siebie deski podłogowe po prostu idealne. Nie jest to mały koszt, ale sprawi, że piękną podłogą cieszyć można się przez naprawdę długie lata.