Najlepsze metody konserwacji drewna

Drewno jest niezwykle szlachetnym i eleganckim materiałem, które lubimy mieć w swoich domach i ogrodach. Dzięki swoim licznym zaletom, drewno pozwala nam długo cieszyć się swoją strukturą i pięknem. Bardzo często wybierając drewno, czy to w formie desek podłogowych, mebli, ozdób czy ogrodowych konstrukcji, możemy mieć pewność, że zostanie z nami na długie lata. W ten sposób unikamy nie tylko częstych remontów, ale również dodatkowych kosztów, które wiążą się ze zmianą wnętrza. Jednak aby w pełni wydobyć cały potencjał drewna, niezbędna jest odpowiednia opieka i impregnacja – tylko dzięki nim możemy mieć pewność, że materiał ten nie ulegnie zniszczeniu i pozostanie z nami na lata.

Spis treści:

  1. Konserwacja drewna – na czym polega i dlaczego jest tak ważna?
  2. Co wybrać do skutecznej impregnacji drewna?
  3. Dodatkowe metody impregnacji drewna

Konserwacja drewna – na czym polega i dlaczego jest tak ważna?

Drewno jest wystawione na działanie licznych warunków zewnętrznych. Należą do nich przede wszystkim upływ czasu, ale również kwestie związane z pogodą, szkodnikami i uszkodzeniami mechanicznymi w czasie użytkowania. Najbardziej destrukcyjny wpływ na stan drewna mają warunki atmosferyczne takie jak woda, wilgoć, temperatura oraz promieniowanie słoneczne. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do tego, że drzewno zaczyna nasiąkać i pęcznieć, zmieniając tym samym swoją strukturę. Natomiast w momencie gdy poziom wilgoci nagle się obniża, dochodzi do gwałtownego skurczu drewna – w ten sposób dochodzi do odkształcenia się materiału i powstania licznych pęknięć wzdłuż naturalnych włókien. Niekorzystny wpływ na stan drewna ma również promieniowanie UV, które chociaż w przeciwieństwie do wilgoci nie wpływa na wewnętrzną strukturę materiału, to skutecznie niszczy jego powierzchnię. Równie niebezpieczne dla drewna jest działanie grzybów i pleśni, które potrafią w krótkim czasie doprowadzić do rozkładu tego materiału. Podobnie jest w przypadku owadów atakujących i niszczących drewno od środka.

W jaki sposób możemy więc chronić drewno przed działaniem szkodliwych czynników? Kluczowa będzie skuteczna impregnacja drewna oraz ochrona przed wilgocią. W tym celu należy sięgnąć po odpowiednie, przeznaczone do tego substancje i produkty, które dzięki zawartym w nich substancjom pozwalają skutecznie zadbać o drewno i jego powierzchnię. Sama impregnacja utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, chroni przed ogniem, nie pozwala na rozwój pleśni, grzybów, owadów. Dodatkowo proces ten opóźnia starzenie i podkreśla rysunek słojów drewna. Możemy wyróżnić dwa rodzaje impregnacji drewna:

  • Impregnację powierzchniową, która polega na zewnętrznym nasyceniu drewna za pomocą malowania lub natrysku
  • Impregnację wgłębną, w przypadku której wykorzystywana jest metoda próżniowo-ciśnieniowa lub bezciśnieniowa

Co wybrać do skutecznej impregnacji drewna? 

To, jaki impregnat wybierzemy do zabezpieczenia drewna zależy od tego, czy znajduje się ono w domu czy w przestrzeni zewnętrznej. Impregnaty możemy podzielić na preparaty wodorozcieńczalne oraz te rozpuszczalnikowe. Te pierwsze są zazwyczaj wykorzystywane do zabezpieczenia drewna znajdującego się wewnątrz domu lub mieszkania, ponieważ mimo świetnych właściwości zabezpieczających, mają względzie słabą odporność na wymywanie. Natomiast impregnaty rozpuszczalnikowe są o wiele bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też częściej wykorzystuje się je do zabezpieczania mebli i budynków ogrodowych. Na rynku dostępne są również specjalne impregnaty posiadające właściwości zabezpieczające przed bardzo konkretnymi zagrożeniami. Możemy więc wyróżnić:

  • Impregnaty ogniochronne, które utrudniają zapalenie się drewna i powstrzymują rozprzestrzenianie się płomienia
  • Impregnaty wodochronne, skutecznie wspomagające ochronę przed wilgocią i wnikaniem wody w drewno
  • Impregnaty ochrony biologicznej, które zapobiegają wnikaniu bakterii, pleśni, owadów i grzybów w wewnętrzną strukturę drewna
  • Impregnaty lecznicze, wykorzystywane jako zabezpieczenie doraźne, w przypadku gdy drewno zostało zaatakowane przez owady, grzyby czy pleśń

Impregnaty do drewna najczęściej powstają na bazie oleju lnianego lub wosku. Te na bazie oleju wykorzystuje się do konserwacji mebli ogrodowych oraz tarasów, czyli powierzchni narażonych na bezpośredni kontakt z działaniem niekorzystnych i szkodliwych czynników atmosferycznych. Impregnaty na bazie oleju nadają drewnu świeżego wyglądu. Natomiast impregnaty, które powstały na bazie wosku skutecznie chronią drewno przed wilgocią i słońcem. Dzięki swoim właściwościom impregnaty woskowe uelastyczniają materiał, zapobiegając pękaniu i wykruszaniu.

Jedną z najskuteczniejszych metod impregnacji drewna jest impregnacja zanurzeniowa, dostępna w ofercie naszej firmy. Polega ona na zanurzeniu drewna w roztworze Kaprafung P., czyli roztworze wodnym z dodatkiem impregnatu. Taka kąpiel może odbywać się na zimno, na ciepło bądź w warunkach mieszanych. Stosowanie impregnacji zanurzeniowej pozwala zabezpieczyć drewno nawet na 8 lat.

Dodatkowe metody impregnacji drewna

Oprócz pokrywania drewna impregnatem, możemy również skorzystać z kilku innych sposobów na zabezpieczenie tego materiału przed działaniem szkodliwych czynników, tych atmosferycznych i związanych z owadami, pleśnią i grzybem.

  • Lakierowanie – chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstawać w czasie użytkowania. Mowa tu na przykład o ścieraniu się drewna oraz wszelkich zadrapaniach. Lakierowanie może również chronić powierzchnię materiału przed wodą i działaniem promieni słonecznych. Wadą tego typu ochrony jest to, że lakierowanie należy powtarzać w dosyć krótkich odstępach czasu, nawet co rok lub dwa.
  • Malowanie emalią – emalia jest skutecznym zabezpieczeniem ochronnym, który dba o drewnianą powierzchnię nawet przez 8 lat. Najczęściej wykorzystuje się ten rodzaj ochrony do pokrycia drewnianej elewacji. Emalia wymaga jednak skorzystania również z bezbarwnego impregnatu, w celu skuteczniejszej ochrony. Jest również średnio odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Bejcowanie – jest to metoda pozwalająca na przeniknięcie do głębokich warstw drewna oraz na nadanie mu koloru. Pozwala zakonserwować materiał nawet na 4 lata, ale niestety nie jest zbyt skuteczną ochroną przed rozwojem pleśni czy grzybów.
  • Lazura – pozwala na stworzenie na powierzchni drewna najmocniejszej powłoki, dzięki czemu chroni drewno nawet na okres 8 lat. Lazura jest preparatem zabezpieczającym drewno przed czynnikami atmosferycznymi, grzybami, pleśnią i działaniem owadów.