ścianka z drewna

Jak zrobić ściankę działową z drewna

Zdarza się, że po kilku latach mieszkania w danym miejscu stwierdzamy, że przyszła pora na remont. Powodów urządzenia remontu może być wiele – potrzebujemy innego podziału przestrzeni, chcemy odświeżyć ściany lub meble lub po prostu zależy nam na stworzeniu innego wystroju. Często zdarza się, że decydujemy się na remont ponieważ chcemy zmienić zagospodarowanie przestrzeni, na przykład wtedy kiedy w rodzinie pojawia się nowy członek, lub kiedy z jakiegoś powodu przenosimy pracę do domu i potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia do pracy. W takich wypadkach decydujemy się na konstrukcję tak zwanej ścianki działowej. Jak samodzielnie wykonać ściankę działową z drewna?

Spis treści 

  1. Ścianka działowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć
  2. Dwie metody budowy ścianki działowej
  3. Konstrukcja ścianki działowej z drewna
  4. Wybór materiałów do budowy ścianki działowej z drewna

Ścianka działowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć 

Ścianka działowa to ściana oddzielającą pomieszczenia wewnątrz budynku, dlatego też bardzo często stosuje się zamiennie nazwę ścianki wewnętrznej. Ścianka działowa nie posiada właściwości nośnych, co oznacza, że nie podtrzymuje konstrukcji budynku. Ważne jest, aby ścianka działowa spełniała wymogi prawne związane z ognioochronnością czy też akustyką. Pamiętajmy jednak, że likwidacja lub budowa ścianki działowej nie wpływa na konstrukcję budynku. Główną funkcją ścianki działowej, jak wskazuje sama nazwa, jest oddzielenie pomieszczenia, stworzenie wewnątrz budynku dodatkowej przestrzeni. Dodatkowymi funkcjami, realizowanymi w obrębie głównego zadania ścianki działowej, jest również izolacja cieplna i akustyczna czy też walory estetyczne.

Do konstrukcji ścianki działowej wykorzystać możemy wiele materiałów dostępnych na rynku budowlanym. Może to być na przykład płyta OSB czyli drewnopochodny materiał, wykonany z trzech warstw, zapewniający trwałość i wysoką wytrzymałość. Równie popularnym i często wykorzystywanym materiałem może być płyta gipsowo-kartonowa, cegły, betonowe lub komórkowe bloczki, pustaki, płyty gipsowe, profile czy też płyty meblowe. Do całego tego zestawu materiałów należy dodać również niezawodne drewno. Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Wybór drewna do konstrukcji ścianki działowej jest niezwykle popularny, ponieważ drewno jest solidnym i wytrzymałym materiałem, który zapewnia nam gwarancję wielu lat solidnej budowy. Nie musimy się martwić o to, czy konstrukcja wytrzyma i nie będzie wymagała dodatkowych wsporników czy remontu za kilka lat. Drewniana ścianka działowa sprawdzi się szczególnie w przypadku drewnianych domków, które zostały wybudowane tą samą techniką. Szkieletowa konstrukcja takiego rozwiązania będzie wstanie wytrzymać o wiele większe obciążenie od ścianki postawionej przy pomocy drewnianych profili.

Dwie metody budowy ścianki działowej 

Budując ściankę działową w swoim domu czy mieszkaniu możemy natrafić na dwie najpopularniejsze metody konstruktorskie, czyli budowanie ścianki działowej metodą mokrą lub suchą. Obie metody mają oczywiście swoje wady i zalety, jednak mimo wszystko znajdują szerokie zastosowanie w świecie budowlanym. Na czym polegają obie metody i w jaki sposób możemy z nich korzystać?

Budowa ścianki metodą mokrą to najbardziej klasyczny sposób konstrukcji, do której wykorzystuje się cegły oraz pustaki, lub też inne materiały wymagające zaprawy budowlanej. Na ten rodzaj budowy powinnyśmy zdecydować się gdy tworzymy ściankę działową, która ma wyznaczyć nową przestrzeń mieszkalną i użytkową, ponieważ zapewni to dużą wytrzymałość oraz zabezpieczy naszą przestrzeń przed wpływem czynników zewnętrznych.

Budowa ścianki działowej metodą suchą jest z pewnością o wiele szybsza i sprawniejsza, wymaga jednak zastosowania nowych technologii konstruktorskich. Czym charakteryzuje się budowa ścianki działowej metodą suchą? Łatwym i szybkim montażem oraz niewielkim kosztem niezbędnych materiałów. Metoda ta jest używana w przypadku dzielenia pomieszczeń mniej użytkowanych na co dzień (garaż, pomieszczenie gospodarcze itp).

Konstrukcja ścianki działowej z drewna

Poniżej przedstawimy to, jak krok po korku powinna postępować konstrukcja ścianki działowej z drewna. Mimo iż nie jest to skomplikowane zadanie techniczne, pamiętajmy o tym, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam podjąć decyzje i udzieli odpowiedzi na pytania pojawiające się w trakcie pracy. Konstrukcja ścianki działowej jest zadaniem odpowiedzialnym a ewentualne błędy, które popełnimy w czasie prac budowlanych mogą mieć niekorzystny wpływ na stan konstrukcji i domowej przestrzeni. Co więcej, niewłaściwa konstrukcja może również tragicznie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Pierwszym krokiem jest oznaczenie przebiegu ścianki działowej. Jest to bardzo ważny krok – dokładne oznaczenie przebiegu ściany wewnątrz pomieszczenia zawsze powinno poprzedzać wszelkie prace montażowe. Przebieg ścianki działowej możemy wyznaczyć przy pomocy łaty, pionu i poziomicy, które pozwalają nam określić linie graniczne na podłodze, suficie i ścianach bocznych. Możemy w tym celu wykorzystać taśmy kauczukowe lub polietylenowe.

Drugim krokiem jest wykonanie konstrukcji wsporpiczej, nazywanej również szkieletową, która tworzy ruszt krzyżowy. W roli materiałów do takiej konstrukcji najlepiej sprawdzając się profile, które możemy znaleźć w sklepach budowlanych. Punkty mocujące zazwyczaj umieszcza się w odległościach od 0.8 do 1.0 metra. Profile konstrukcyjne umieszczane są pomiędzy punktami mocującymi. Wyznaczając odległości rozstawu słupków musimy wziąć pod uwagę oczywiście długość drewnianych belek, desek lub płyt, które zostaną umocowane na szkielecie konstruktorskim. Zwykle jest to 30, 40 lub 60 cm, w zależności od zaleceń danego systemu. W przypadku, gdy ściany działowe są dłuższe niż 6 m lub wyższe niż 3 m, należy stosować dodatkowe, poziome i pionowe wzmocnienia wspierające rusztowanie. Wnętrze postawionej ściany, zanim przykryjemy ją odpowiednim materiałami, wypełniamy izolacją termiczno-akustyczną, którą obecnie najczęściej jest powszechnie wykorzystywana i doceniana wełna mineralna.

Jakie narzędzia mogą być nam potrzebne do takich prac konstruktorskich? Niezbędne do pracy przy stawianiu ścianek działowych mogą okazać się na pewno: łom, duży młotek, młot wyburzeniowy, wykrywacz przewodów elektrycznych oraz maseczka zabezpieczająca twarz przed pyłem, grube rękawice robocze i okulary ochronne. Pamiętajmy aby sięgać po sprawdzone przyrządy budowlane i wybierać jedynie te wysokiej jakości, tak aby nie narazić się na urazy i kontuzje w czasie pracy. Za jakością bardzo często idzie również nasze bezpieczeństwo.

Wybór materiałów do budowy ścianki działowej z drewna 

Równie istotne co umiejętności konstruktorskie jest również to, z jakich materiałów będziemy korzystać w czasie prac budowlanych. Dobrej jakości drewno jest gwarancją sukcesu i wytrzymałości, która pozwoli cieszyć się zmianami w naszym domu przez długie lata. Dlatego szukając materiałów do budowania ścianki działowej z drewna warto skontaktować się z producentem, który może dać nam gwarancję wysokiej jakości. Jedną z takich marek jest nasza firma PAKO-BUD, która dzięki długoletniemu doświadczeniu może oferować swoim Klientom materiał najlepszego gatunku. Specjalizujemy się w przecieraniu materiału drzewnego, w szczególności sosnowego i świerkowego. Nasza oferta jest szeroka – proponujemy m.in. więźbę dachową na zamówienie, belki, łaty i krawędziaki, boazerię podbiciową, deski podłogowe, obiciowe czy szalunkowe i wiele innych. Drewno sosnowe i świerkowe jest obecnie najczęściej wybieranym materiałem, co zawdzięcza swoim cechom charakterystycznym, takim jak niska cena i wysoka wytrzymałość.