deski szalunkowe Pako-Bud

Deski podłogowe – rodzaje

Czym charakteryzuje się podłoga drewniana? Jak sama nazwa wskazuje, jest to podłoga w całości wykonana z drewna, najlepiej twardego. Drewno zawsze było używane jako ulubiony materiał podłogowy większości właścicieli domów ze względu na jego piękno, trwałość i majestatyczny wygląd. A teraz, gdy drewniane podłogi stały się nieco tańsze niż wcześniej, wiele osób rozważa wymianę podłóg.

Skąd popularność drewna?

Jest łatwe w czyszczeniu – w przeciwieństwie do dywanów, łatwo jest czyścić drewniane podłogi. Deski podłogowe nie musisz codziennie odkurzać, wystarczy lekkie zamiatanie i okazjonalne mycie. Cząsteczki kurzu i sierść zwierząt nie będą miały się na czym przyczepić na gładkich podłogach drewnianych, to świetna wiadomość dla alergików. Nie musisz się również martwić o plamy, gdy ktoś wyleje wino lub sok na podłogę, o ile zostanie natychmiast wytarty.

W miarę upływu czasu staje się piękniejsze. Wspaniałą zaletą drewna jako materiału podłogowego jest to, że może stać się piękniejsze z wiekiem. Nawet jeśli od czasu do czasu pojawi się rysa lub wyżłobienie na powierzchni desek podłogowych, dodadzą one charakteru Twojemu domowi. A jeśli chcesz, zawsze możesz poprosić o polerowanie podłóg drewnianych, aby pozbyć się uszkodzeń i przywrócić swoim podłogom ich pierwotne piękno.

Jest pięknie – podłogi drewniane występują w wielu różnych odcieniach i kolorach, wystarczy wybrać ten, który odpowiada Twoim upodobaniom i pasuje do wystroju pomieszczenia. Bez względu na rodzaj drewnianej podłogi, możesz być pewien, że tylko podkreśli piękno Twojego domu, jeśli cokolwiek innego.

Jakie są rodzaje desek podłogowych?

Przykłady twardego drewna to mahoń, tek, orzech, dąb, jesion, brzoza i klon. Cechą wspólną każdego z tych lasów jest to, że wszystkie pochodzą z drzew liściastych. To znaczy z drzew, które każdej jesieni zrzucają liście. Opcja droższa niż drewno iglaste, nie da się uciec od faktu, że większość, ale nie wszystkie rodzaje drewna twardego są trwalsze i ogólnie bardziej poszukiwane niż drewno iglaste. Powód, dla którego drewno liściaste jest droższe niż drewno iglaste, wynika w dużej mierze z prostej ekonomii podaży i popytu: drzewo liściaste może rosnąć przez dziesięciolecia, podczas gdy drzewa iglaste rosną stosunkowo szybko.

Ogólnie rzecz biorąc, twardszy rodzaj drewna niż drewno iglaste, lite drewno twarde jest idealne do stosowania w podłogach drewnianych, ponieważ wytrzyma trudne warunki użytkowania.

Jak już wspomnieliśmy, drewno iglaste rośnie znacznie szybciej niż drewno twarde, co czyni je bardziej przystępną cenowo opcją podłóg drewnianych. Drzewa, z których pochodzi drewno iglaste, są wiecznie zielonymi igłami, których zazwyczaj nie zrzucają. Powszechnie stosowane w budowie domów, kabin i mebli, wspólne drewno iglaste to sosna, świerk, cedr, modrzew i jodła. Jak sama nazwa wskazuje, drewno iglaste jest zwykle mniej gęste niż drewno twarde, przez co w większości przypadków jest mniej wytrzymałe.

W przypadku podłóg drewnianych, oprócz opcji z drewna iglastego lub twardego, istnieje również możliwość zainwestowania w podłogi z drewna warstwowego. Podłoga inżynieryjna składa się z połączenia kilku warstw sklejki lub płyty pilśniowej o wysokiej gęstości (HDF) w celu utworzenia płyty nośnej, która skutecznie tworzy wewnętrzną część „kanapki”, która jest następnie pokryta płytą z litego drewna lub warstwą wierzchnią .

Plusy i minusy podłóg drewnianych

Zalety: Długoterminowa inwestycja, różnorodność wyboru, ponadczasowa jakość, higieniczne, zdrowe powietrze w domu, lepsze dla niemowląt, dobra akustyka, poprawia wartość domu, ekologiczna i łatwa instalacja.

Minusy: Koszt, podatność na atak termitów, podatne na zarysowania, ograniczona wszechstronność/użytkowanie.

Poszukujesz różnych rodzajów desek podłogowych? Koniecznie sprawdź naszą ofertę: https://pakobud.com.pl/. Gwarantujemy świetne deski wysokiej jakości.