suszenie drewna pakobud

Drewno w domu i ogrodzie – suszenie drewna

Posiadanie drewnianego domu lub altanek wystawionych wokół podwórka jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Jest ekologiczne i niezwykle modne w dzisiejszych czasach. Choć decydując się na drewniane elementy, musimy być świadomi zalet i wad takiego rozwiązania, nie warto  z niego rezygnować. Należy jednak pamiętać, o odpowiednim przygotowaniu materiału, bądź zdecydować się na wybór drewna, które będzie uprzednio poddane odpowiednim procesom zabezpieczającym.

Często dochodzi do sytuacji, że pozostawione na zewnątrz drewno może ulec zbutwieniu, czyli powolnemu rozkładowi materiału przez grzyby czy inne toksyczne bakterie. Dzieje się tak, gdy nie zostało one wcześniej zabezpieczone. Suszenie drewna jest ważnym procesem w jego przygotowaniu.

Naturalne sposoby suszenia drewna

Suszenie na wolnym powietrzu, czyli tak zwane naturalna metoda konwekcyjnego unoszenia ciepła jest dość pracochłonna i długotrwała. Oprócz powyższej metody suszenia drewna istnieją inne sposoby. Jest to osuszanie w cieczach, inicjowanie przegrzanej pary wodnej, suszenie w suszarniach spalinowych bezgrzejnikowych oraz powietrznych. Powyższe metody są skuteczne, jednakże bardzo długotrwałe i często nie dające odpowiednich efektów. Należy pamiętać, aby mokre drewno zabezpieczyć przed deprecjacją, szkodnikami biologicznymi lub innymi szkodliwymi działaniami atmosferycznymi typu kolejna ulewa, grad, wilgotne powietrze czy mocny wiatr, który mógłby dodatkowo uszkodzić powierzchnię drewna.

Naturalna metoda suszenia drewna dębowego lub każdego, innego rodzaju jest o tyle niepraktyczna, iż nie posiada ona możliwości regulacji końcowej wilgotności mokrego drewna. W takim wypadku warto zastosować specjalistyczne rozwiązanie, które zaprzestałoby namnażaniu się grzybów lub innych bakterii bądź zasinienia drewna. Jednym z nich jest kąpiel antyseptyczna, czyli jego odpowiednia impregnacja.

Suszarka to najlepszy sposób na wysuszenie mokrego drewna

Drewno jest niezwykle naturalnym i modnym sposobem dekorowania domu, ogródka czy materiałem do zastosowania w budownictwie. Coraz więcej osób decyduje się na takiego typu rozwiązanie. Wpływa na to jego praktyczność, wygląd oraz co najważniejsze – ekologia, która jest mocno ceniona w obecnych czasach. Jednak drewno musi być odpowiednio wysuszone. Najlepszym sposobem na suszenie drewna jest suszarka, która sprosta wysuszenia starego drewna, czy suszenia drewna dębowego.

Jak działa suszarka do mokrego drewna?

Suszarka do suszenia mokrego drewna działa metodą aerodynamiczną. Wykorzystuje dwa najważniejsze mechanizmy temperatury i przepływu powietrza, które współpracują i napędzają się wzajemnie w tak zwanej specjalnej turbinie. Ma ona za zadanie sprężać cząsteczki powietrza przy równoczesnym ich podgrzewaniu, wymuszając ich obieg wewnątrz własnej komory. Przepływ powietrza znajdujący się w turbinie może sięgać nawet do 170 km/h. Taka moc gwarantuje zachowanie jednakowej temperatury w każdym kącie suszarni oraz znacząco skraca czas suszenia drewna. Dzięki niemu drewno nie pęka i nie butwieje. Cały proces suszenia drewna zależy od jego rodzaju. W przypadku drewna iglastego trwa on od trzech do dwudziestu dni, zaś jeśli mowa o drzewie liściastym czas jest dłuższy.

Od czego zależy długość suszenia drewna?

Zarówno w przypadku wysuszenia starego drewna, suszenia drewna dębowego, liściastego czy iglastego, czas jest mocno uzależniony od kilku ważnych czynników, są nimi:

  • wilgotność początkowa drewna uwarunkowana jego jakością,
  • efektów jakie chcemy ostatecznie uzyskać, a mianowicie czy drewno może pozostać delikatnie
  • wilgotne czy ma być całkowicie suche,
  • przekroju drewna,
  • gatunku drewna,
  • twardości drewna.

Decydując się na drewniane elementy w domu, bądź ogrodzie najlepiej zdecydować się na drewno najwyższej jakości, poddane niezbędnym procesom obróbki zapewniającym niezwykłą trwałość materiału, dostosowaną do jego przeznaczenia. Pozwoli to nie martwić się o jego ewentualne suszenie i zniszczenie.