boazeria drewniana pakobud

Boazeria drewniana – najlepszy sposób udekorowania Twojego domu!

Boazeria to z francuskiego słowo oznaczające “obłożenie drewnem”. Mocno popularna w latach 80. znów wraca na salony jako modny, nowoczesny i klasyczny sposób dekoracji ścian, sufitów czy podłóg. Coraz więcej młodych ludzi woli zainwestować w ekologię i naturę niż w oklepaną farbę na ścianę czy płytki do podłóg. Boazeria nie musi być nudna, obecnie istnieje wiele alternatywnych sposobów na jej przyozdobienie przy wykorzystaniu różnego koloru farby do jej pomalowania. Obecnie sporo osób posiada w swoim mieszkaniu czy domu białą boazerię, która idealnie komponuje się ze skandynawskim stylem dekorowania wnętrz. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego drewniana boazeria jest tak niezwykła!

Co to jest boazeria?

Boazeria otrzymywana jest z drewnianych desek o różnej szerokości. Nasi specjaliści powtarzają, iż jej jakość jest niezwykle ważna, a drewno musi być odpowiednio wysuszone, ponieważ tylko dzięki temu możliwe jest wykonanie solidnej i w pełni wytrzymałej boazerii drewnianej. Otrzymuje się ją głównie z drzewa dębowego, sosny, modrzewia, czy świerku, a także z tych bardziej egzotycznych drzew, jakimi są iroko, tima lub bossa. Boazeria idealnie nadaje się do dekoracji ścian, sufitów czy podłóg oraz można pomalować ją na każdy wybrany przez nas kolor, aby stylowo komponowała się z domowymi akcesoriami. Oprócz farby możemy użyć również oleju, lakieru lub wosku. Jednak surowa boazeria także przedstawia się bardzo atrakcyjnie, wszystko zależy jednak od naszych upodobań.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej boazerii do dekoracji domu?

Warto pamiętać, iż boazeria to drewno, w związku z czym należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość i cel dekoracji. Nie we wszystkich miejscach w mieszkaniu należy kłaść tę samą boazerię, ponieważ przez nadmierną wilgotność może ulec szybkiemu zniszczeniu. Warto także wiedzieć, iż drewno boazerii, szczególnie sosnowe ulega stopniowemu ściemnieniu. Jest to jego naturalny i niemożliwy do zatrzymania proces. Zazwyczaj jego kolor zmienia się z bardzo jasnego na lekko pomarańczowy. Ponadto drewno takie jak sosna, dąb, świerk czy modrzew bywa bardzo wrażliwe na wilgoć oraz temperaturę powietrza. Przy wyborze boazerii do kuchni czy łazienki warto wybierać drewno z krajów egzotycznych, ze względu na jego wysoką odporność na wszystkie czynniki zewnętrzne.

Dlaczego warto zdecydować się na boazerię w domu?

Boazeria wykonana z odpowiednio przygotowanej tarcicy drewnianej jest idealnym motywem do nadania większego charakteru Twojemu wnętrzu. Jest to stylowe, klasyczne i równocześnie nowoczesne rozwiązanie do dekoracji każdego mieszkalnego pomieszczenia, nawet o niewielkich rozmiarach. Dom i drewno to najlepszy, naturalny i ekologiczny model wybierany przed coraz większą populację ludzi młodych i starszych. W obecnych czasach biała boazeria stała się bardzo popularna, ze względu na gustowny skandynawski styl dekoracji. Co ważne, drewno idealnie trzyma ciepło, izoluje dźwięki, jest łatwo odnawialne i szybkie do oczyszczenia z jakichkolwiek zabrudzeń oraz jest bardzo atrakcyjne cenowo.

Jak odnowić boazerię?

Długoletnia, stara boazeria ulega lekkiemu zniszczeniu. Należy zatem wykonać odpowiednie ruchy, aby odpowiednio ją odnowić poprzez zmatowienie, zagruntowanie oraz pomalowanie, bądź użyć oleju, lakieru czy wosku. Do zmiany koloru można również zastosować lakierobejcę, lecz niestety na boazerii może pozostawić ślady słojów.