jak zrobić drewniane ozdoby

Jak zrobić ozdoby do ogrodu z drewna

Wiosną i latem nasze ogrody stają się przestrzenią, w której chcemy spędzać dużo czasu. Są miejscem odpoczynku, relaksu i kontaktu z naturą. Przesiadujemy w nich niezależnie od pory dnia, a jedynym ograniczeniem w korzystaniu z tego wypoczynku mogą być słabe warunki pogodowe, jednak nawet z nimi możemy sobie poradzić… ponieważ nasze ogrody stają się w czasie wiosenno-letniego sezonu sercem domu, do którego zapraszamy rodzinę i przyjaciół, chcemy zadać o to, aby była to jak najbardziej zadbana i atrakcyjna przestrzeń. Szukamy więc nowych rozwiązań, które mają nam pomóc zorganizować przestrzeń i urozmaicić dobrze znany wystrój. Oprócz nowych roślin, które mogą pojawić się w naszych ogrodach, warto również pomyśleć o ozdobach, szczególnie tych wykonanych z drewna. Jak możemy zrobić ozdoby do ogrodu z drewna?

Spis treści 

 1. Drewno w ogrodzie – po co sięgamy najczęściej?
 2. Kreatywne pomysły na drewniane ozdoby w ogrodzie
 3. Ogrodowe ozdoby dla najmłodszych
 4. Co będzie nam potrzebne do stworzenia ogrodowych ozdób z drewna?
 5. Jak zadbać o ochronę drewnianych ozdób – impregnacja

Drewno w ogrodzie – po co sięgamy najczęściej? 

Drewno jest materiałem, po które sięgamy w naszych ogrodach bardzo często. Nie tylko konstruując takie ogrodowe budowle jak altana czy taras, ale również wybierając meble i całą strefę wypoczynkową. Drewno jest doskonałym materiałem do wykorzystania, ponieważ dzięki swojej solidności i wytrzymałości może stać się elementem ogrodowego wystroju, który zostanie z nami na długie lata. Ważna jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja drewna oraz impregnacja, dzięki której chronimy je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Ale z drewna możemy tworzyć nie tylko meble czy powierzchnie tarasowe. Drewno stanowi doskonały dodatek, który możemy wykorzystać jako elementy ozdoby naszego ogrodu. Dlaczego samodzielne wykonywanie drewnianych ozdób do naszych ogrodów jest tak dobrym pomysłem? Zawdzięczamy to głównie naturalnemu wyglądowi drewna – doskonale komponuje się ono z ogrodowym  otoczeniem, tworząc miłą przestrzeń wypoczynku i relaksu.

Co więcej, samodzielne wykonywanie ogrodowych ozdób jest również doskonałym zajęciem do spędzania czasu wolnego. Jeżeli lubimy prace ręczne i mamy głowę pełną kreatywnych pomysłów, doskonale odnajdziemy się w roli twórców drewnianych ozdób do ogrodu. Możemy wykonywać ozdoby w towarzystwie naszych przyjaciół i rodziny, lub najmłodszych – rodzice mogą wykorzystać okazję wykonywania ozdób drewnianych do spędzenia czasu ze swoimi pociechami.

Jakie drewniane ozdoby możemy zaobserwować w ogrodach najczęściej? Są to przede wszystkim donice ogrodowe oraz lampiony, które dodają naszym miejscom odpoczynku przytulnego i miękkiego charakteru. Jednak to nie wszystko. Jakie jeszcze ozdoby drewniane możemy znaleźć w naszych ogrodach?

Kreatywne pomysły na drewniane ozdoby w ogrodzie

Ogrody, oprócz tego, że są doskonałym miejscem odpoczynku, pełnią rolę naszych małych komórek roślinnych, pozwalających nam na kontakt z naturą, dzięki czemu możemy pielęgnować swój mały, zielony kącik. Dlatego jednymi z najczęściej wybieranych i tworzonych ozdób ogrodowych są wszelkie donice i skrzynie, które możemy wykorzystywać do pielęgnacji nie tylko kwiatów czy krzewów, ale również warzyw i owoców.

Dlatego jeżeli chcemy stworzyć ciekawe ozdoby ogrodowe z drewna powinniśmy pomyśleć na przykład o drewnianych pergolach, skrzyniach czy donicach. Tworząc w naszym ogrodzie styl minimalistyczny możemy sięgnąć na przykład po proste, klasyczne deski, dzięki którym stworzymy eleganckie i funkcjonalne konstrukcje, niezależnie od tego, czy będziemy chcieli zbudować samodzielnie skrzynię ogrodową, czy też wspomnianą wyżej pergolę. Pergola ogrodowa może mieć klasyczny kształt drabinki, lub też nieco bardziej oryginalny kształt stożka, który automatycznie staje się również niezwykłym dodatkiem do ogrodowej przestrzeni.

Kolejnym drewnianym elementem, który może pojawić się w naszej przestrzeni ogrodowej, są donice wykonywane nie tylko z obrobionych kawałków drewna, ale właśnie tych surowych elementów, takich jak pieńki czy duże fragmenty gałęzi lub wiązek korzeniowych. Chcąc wyposażyć swój ogród w takie etniczne elementy najlepiej będzie wybrać się na długi i dziki leśny spacer lub nadmorską wyprawę. Fragmenty drewna, jakie możemy znaleźć na plażach i w okolicznych lasach, często stają się efektownym i oryginalnym urozmaiceniem naszej ogrodowej przestrzeni. Odpowiednio oczyszczone i zakonserwowane, chętnie wypełniają ogród.

W naszych ogrodach możemy stworzyć z drewna również takie elementy jak drewniane szklarnie czy domki kwiatowe – w tym celu potrzebować będziemy nie tylko drewna, ale również szkła lub folii, które posłużą nam jako wypełnienie przestrzeni między drewnianej. Takie konstrukcje nie muszą być duże, szczególnie jeśli mają pełnić funkcję mini szklarni – wystarczy niewielka budowla, która wypełni naszą przestrzeń w elegancki i naturalny sposób.

W ogrodzie możemy również zainstalować drewniany mostek – niekoniecznie w połączeniu z sadzawką czy malutkim strumykiem. Drewniany mostek może być momentem przejścia pomiędzy grządkami warzywnymi, czy też pomiędzy znajdującymi się w ogrodzie krzewami owocowymi. Będzie doskonałą atrakcją dla dzieci i ogrodniczych fascynatów.

Pamiętajmy również o mikro ozdobach w naszym ogrodzie – małe doniczki i lampiony czy stojaki na świeczki mogą być doskonałym elementem wystroju naszej przestrzeni. Staną się subtelnym uzupełnieniem całej przestrzeni, który doceniamy szczególnie mocno wieczorami, w czasie posiedzeń z przyjaciółmi i rodziną. Lampiony i doniczki możemy wykonać z prostych drewniany deseczek, najlepiej takich, które zostaną nam jako resztki z budowania większych drewnianych konstrukcji.

Ogrodowe ozdoby dla najmłodszych

Pamiętajmy również o tym, że ogród bardzo często jest miejscem zabaw naszych najmłodszych członków rodziny. Jeżeli zależy nam na tym, aby łączyć przestrzeń rekreacji i relaksu z miejscem zabawy dla dzieci, warto znaleźć w ogrodzie miejsce, w którym oddzielimy specjalną przestrzeń dla naszych pociech. W tym celu warto również sięgnąć po drewniane ozdoby i akcesoria zabaw, takie jak na przykład drewniana huśtawka, piaskownica czy domek dla dzieci. Doskonałym pomysłem będzie też zbudowanie drewnianej piaskownicy dla dzieci, co jest niezwykle prostym konstrukcyjnie wyzwaniem.

Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu przestrzeni ogrodowej możemy wykazać się pomysłowością i kreatywnością, umieszczając huśtawkę na przykład na gałęzi drzewa ogrodowego. Doda to uroku całej przestrzeni i pomoże nam oszczędnie zarządzać przestrzenią.

Co będzie nam potrzebne do stworzenia ogrodowych ozdób z drewna?

Przygotowując się do wykonywania ozdób drewnianych powinniśmy pamiętać o specjalnych narzędziach do pracy z drewnem, które pozwolą nam oszczędzić czas i materiał. Warto również przemyśleć to, z jakiego drewna korzystamy – w zależności od rodzaju ozdoby, możemy potrzebować innego materiału. Najpowszechniej wykorzystywanym w Polsce surowcem jest drewno sosnowe i świerkowe, dostępne w naszej marce PAKO-BUD. Jest to drewno niezwykle wytrzymałe, pochodzące od zaufanych dostawców. W ozdobach tarasowo-ogrodowych sprawdzi się również drewno egzotyczne, warto więc dopasować wybór do tego, jaki klimat chcemy stworzyć w swoim ogrodzie.

Poniżej przedstawiamy listę narzędzi, w które warto jest się zaopatrzyć:

 • Piła do drewna
 • Piły jednouchwytowe: płatnica; otwornica; grzbietnica
 • Piły ramowe: piła ramówka; piła włośnica
 • Przyrżnia stolarską
 • Dłuto
 • Tarnik (pilnik do drewna)
 • Papier ścierny

Jak zadbać o ochronę drewnianych ozdób – impregnacja 

Pamiętajmy, że drewno służący nam jedynie wówczas gdy zadbamy odpowiednio o jego impregnację. W przeciwnym razie na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne czy szkodniki i grzyby, drewno może zacząć niszczeć. Pomyślmy więc o preparatach ochronnych, takich jak impregnat do drewna czy specjalny olej zabezpieczający.