transport towarów opakowania Pako-Bud

Sposoby na bezpieczny transport i przechowywanie sprzętu budowlanego

Każdy przedsiębiorca wie, że dbanie o sprzęt i narzędzia, które generują wzrost przychodów firmy to podstawa dobrego zarządzania i logistycznego planowania. Szczególnie jeśli wykorzystywany sprzęt jest kosztowny, a jego naprawa może w znaczącym stopniu opóźniać działanie firmy. Dzieje się tak na przykład w przypadku sprzętu budowlanego – każde uszkodzenie czy awaria mogą wpływać negatywnie na działalność przedsiębiorcy. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o bezpieczny transport i przechowywanie sprzętu budowlanego. Jak to zrobić? O czym musimy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć cenny sprzęt?

Spis treści 

  1. Bezpieczny transport i przechowywanie sprzętu budowlanego
  2. Sposoby na bezpieczny transport
  3. Jakie opakowania transportowe wybrać?
  4. Sposoby na bezpieczne przechowywanie sprzętu budowlanego

Bezpieczny transport i przechowywanie sprzętu budowlanego

Odpowiednie zabezpieczenie sprzętu budowlanego, zarówno w czasie transportu jak i przechowywania, jest niezwykle istotne. Pozwala uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń i awarii, sprawiając, że dane urządzenia mogą być bez problemu wykorzystywane do dalszej pracy. W bezpiecznym transporcie i przechowywaniu sprzętu budowlanego najważniejsze jest dopasowanie opakowań transportowych oraz typu pojazdu do konkretnego sprzętu. Wybór odpowiednich metod transportu to zadanie operatora logistycznego, osoby, która na podstawie oceny warunków przewozowych jest w stanie określić co będzie niezbędne do zabezpieczenia transportu.

W przypadku bezpiecznego transportu i przechowywania sprzętu budowlanego najważniejsza jest właściwa wiedza odnośnie tego, jak odpowiednio zabezpieczyć daną maszynę. Często wymaga to jej rozłożenia na mniejsze części – wówczas niezwykle istotne staje się zabezpieczeni poszczególnych elementów maszyny. Jednak najbardziej kluczowy jest tu zdecydowanie wybór opakowań transportowych. Muszą one spełniać warunki wytrzymałości, tak aby skutecznie chronić wybrane części i maszyny.

Ważny jest również wybór środka transportu sprzętu budowlanego. Firmy transportowe, które zajmują się tym zawodowo, są w stanie bez problemu określić, jaki rodzaj pojazdu będzie odpowiadał potrzebom danej maszyny budowlanej. Operator firmy przewozowej musi zweryfikować z jakim rodzajem transportu wielkogabarytowego mam do czynienia, tak aby wybrać najbardziej wytrzymały i bezpieczny środek transportu. W przypadkach wyjątkowo dużego sprzętu budowlanego konieczny jest dodatkowy nadzór i logistyka przejazdu takiej maszyny. Osoba kontrolująca transport musi dokładnie zaplanować trasę, tak aby w uniknąć opóźnień lub ewentualnych utrudnień na trasie.

Sposoby na bezpieczny transport

W przypadku sprzętu budowlanego bardzo ważne jest aby rozeznać się również w przepisach prawnych, które regulują przewóz maszyn na konkretnych odcinkach trasy. Przepisy regulujące transport maszyn budowlanych mogą się różnić w zależności od kraju, dlatego planując większy transport ważne jest aby podejść do niego z pełną świadomością prawną.

Ważne jest również to, aby wiedzieć jak należy transportować konkretne maszyny. Zdarza się bowiem, że od ich rozmiaru uzależnione jest to, jakiego rodzaju specjalistycznych rozwiązań będziemy potrzebować. Bardzo często w przypadku maszyn, które z jakiegoś powodu przekraczają normy prawne, stosuje się transport niskopodwoziowy, specjalistyczny, przeznaczony do wymagających typów transportu. Sprzęt budowlany o standardowych wymiarach, które mieszą się w normach regulowanych przez odpowiednie przepisy, do transportu wykorzystuje się platformy lub plandeki, które nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń sprzętu.

Jakie opakowania transportowe wybrać?

Jednak zabezpieczenie sprzętu polega nie tylko na przemyślanej logistyce, ale również na wybraniu odpowiedniego opakowania transportowego, które zadba o stan maszyny budowlanej w czasie drogi. To, jakie opakowanie transportowe wybieramy jest szczególnie ważne – ma ono za zadanie chronić sprzęt budowlany przed uszkodzeniami mechanicznymi, negatywnym działaniem czynników zewnętrznych czy ewentualnymi utrudnieniami na trasie przejazdu.

W naszej firmie PAKO-BUD produkujemy opakowania transportowe, które pozwalają na bezpieczny transport i przechowywanie maszyn budowlanych. Nasze opakowania transportowe tworzymy według norm FAO/IPPC/ISPM 15, co sprawia, że sprawdzają się w transporcie nie tylko na terenie naszego kraju, ale również w Europie i większości miejsc na świecie. Opakowania transportowe PAKO-BUD powstają z najwyższej jakości materiałów, a tworzone są pod okiem specjalistów. Z jakiego typu opakowań transportowych możemy skorzystać?

Pierwszym typem produkowanych przez nas opakowań transportowych są skrzynie drewniane, uznawana za najbardziej wytrzymałe. Skrzynie drewniane są najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym typem opakowań transportowych, ponieważ oprócz tego, że są niezwykle solidne, charakteryzują się również odpornością na różne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury czy wilgotność. Wybierając skrzynie drewniane możemy mieć pewność, że decydujemy się na to, co pozwoli nam zadbać o przewożony przez nas towar w najlepszy sposób. Skrzynie drewniane są nie tylko wytrzymałe, ale również wielofunkcyjne i odznaczające się wyjątkową pojemnością. Ze względu na swoją solidną strukturę pozwalają również odpowiednio zabezpieczyć towar przed uszkodzeniem – skrzynię możemy wypełnić specjalną folią, która nie pozwoli uszkodzić sprzętu. Skrzynie drewniane produkowane przez naszą firmę PAKO-BUD to dodatkowo gwarancja najwyższej jakości materiałów pozyskiwanych z najlepszych gatunków drewna czy wymiary ściśle dostosowane do wymagań osób kupujących.

Alternatywą dla skrzyń drewnianych są skrzynie z płyty OSB. Płyta OSB to drewnopochodny materiał, który odznacza się swoją specyficzna trójwarstwowością odnajdującą zastosowanie głównie w budownictwie. Powszechnie wykorzystuje się je jako zamienniki sklejek i litych desek w technologii lekkiego szkieletu drewnianego oraz jako poszycia dachów, podłóg i ścian. Materiał ten doskonale sprawdza się w produkcji skrzyń transportowych, ponieważ jest elastyczny i pozwala tworzyć skrzynie dopasowane do wyraźnych i indywidualnych potrzeb klientów. Skrzynie OSB odznaczają się szerokim zakresem zastosowania oraz wyjątkową trwałością, którą osiąga się dzięki wysokiej jakości materiałom. Są bez wątpienia materiałami wielorazowymi o stosunkowo niewielkiej wadze i optymalnej pojemności. Można transportować w nich sprzęt budowlany o standardowych wymiarach i wadze, taki który nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Kolejnym sposobem na bezpieczny transport są skrzyniopalety, które dzięki swojej charakterystycznej budowie pozwalają na ułatwienie nie tylko transportu, ale również przechowywania towarów w przestrzeniach magazynowych czy hurtowniach. Są specjalnym rodzajem skrzyń, umieszczonych na podstawie dwu- lub cztero wjazdowej, dopasowanej do indywidualnych wymagań klientów. Skrzyniopalety mają zazwyczaj typowy wymiar podstawy, ogólnie stosowany w logistyce: 1200 x 800; przy zachowaniu zmiennej wysokości. Konstrukcja skrzyni wykonywana jest z profesjonalnych tworzyw takich jak na przykład drewno drzew iglastych, sklejka, płyta pilśniowa, płyta OSB, czy też tektura różnego rodzaju. Skrzyniopalety mogą być wykorzystywane w przypadku specjalnych maszyn budowlanych, które ze względu na swoją masę lub rozmiar wymagają  transportu szczególnie dopasowanego do przewożonego towaru.

Sposoby na bezpieczne przechowywanie sprzętu budowlanego

Wymienione wyżej opakowania transportowe pozwalają nie tylko na sprawne i bezpieczne przewożenie towarów, ale również na przechowywanie ich w przestrzeniach budowlanych i tych magazynowych. Solidne skrzynie, które chronią sprzęt budowlany przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zadbają o ochronę sprzętu w trudnych warunkach atmosferycznych. W ten sposób nie doprowadzimy do uszkodzenia sprzętu i ewentualnych opóźnień w pracy.