Jak praktycznie zagospodarować domową piwnicę

Zadbanie o domową przestrzeń jest niezwykle ważne z kilku powodów, najważniejszym z nich jest oczywiście nasze samopoczucie i to, żeby dobrze czuć się w miejscu, do którego codziennie wracamy. Tym, co może nam przeszkadzać w zachowywaniu poczucia równowagi i dobrostanu jest często nieporządek i panujący dookoła chaos. W naszych domach czy mieszkaniach mamy kilka miejsc, które mogą nam pomóc w dbaniu o porządek, jednym z nich są piwnice. Ten kto ma  ją w swoim domu lub mieszkaniu wie, jak duże to szczęście. Pojawia się więc pytanie o to, jak praktycznie zagospodarować domową piwnicę, tak aby wykorzystać jej niewielki często metraż najlepiej jak się da. W poniższym artykule przedstawiamy kilka rozwiązań.

Spis treści 

  1. Piwnica w domu – jak można ją wykorzystać?
  2. Korzystanie z piwnicy a regulacje prawne
  3. Praktyczne sposoby na zagospodarowanie piwnicy

Piwnica w domu – jak można ją wykorzystać?

Piwnice są ważnym elementem domowej architektury. Bardzo często pełnią funkcję domowych magazynów, zmieniając się czasami w zagraconą przestrzeń, która nas odstrasza – to czego nie widać za zamkniętymi drzwiami, nie mąci naszego spokoju. Warto jednak zmierzyć się z naszymi domowymi piwnicami i wykorzystać ich potencjał. Z graciarni możemy je w łatwy sposób przerobić na miejsca, które zaprowadzą w naszym domu porządek. Jak możemy zagospodarować domową piwnicę?

W zależności od rozmiaru, domowa piwnica może stać się suszarnią, pralnią, spiżarnią lub małym warsztatem. Może nam również służyć jako magazyn do przechowywania sezonowych ozdób, mebli ogrodowych czy ubrań, które nie zmieściły się w naszych szafach. Jeśli piwnica ma do tego odpowiednie warunki, takie jak na przykład rozmiar, może stać się również siłownią czy dodatkowym miejscem do wspólnego spędzania czasu. To, jak wykorzystamy przestrzeń piwnicy zależy tylko od nas.

Korzystanie z piwnicy a regulacje prawne

Zgodnie z prawem budowlanym, za piwnicę uznaje się kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu. Myśląc o wykorzystywaniu przestrzeni piwnicznej do swoich celów, warto zaprojektować komfortowe zejście, bezpieczne zejście, rozmieszczenie świateł i dobry przepływ cyrkulacji powietrza, taka aby w piwnicy dało się bez problemu przebywać. Plany dotyczące zagospodarowania przestrzeni można skonsultować z architektem lub konstruktorem, który oceni, czy rozwiązania, o których myślimy nie będą kolidować ze stropami lub ścianami nośnymi. O taką konsultację możemy poprosić nie tylko na poziomie wykonawczym czy projektowym, ale również wtedy kiedy nasza piwnica jest już gotowa, a my znaleźliśmy dla niej nowe zastosowanie.

Warto również pamiętać o wykończeniu piwnicy, taka aby stała się ona bezpieczną i komfortową przestrzenią. Nawet jeżeli ma nam służyć jedynie jako magazyn, zadbajmy o to, aby wykończyć ją w prawidłowy sposób. Tak jak wspomnieliśmy w akapicie powyżej, kluczowe będą kwestie związane z oświetleniem, wentylacją oraz wykończeniem ścian czy podłogi. Wentylacja w piwnicy jest niezwykle istotna, ponieważ przewody wentylacyjne umieszczone w najniższych kondygnacjach domowych zminimalizują ryzyko pojawienia się pleśni. Aby optycznie powiększyć przestrzeń możemy zadbać o to, aby ściany były w jasnych, ciepłych kolorach – beże, biele i pastele na pewno rozjaśnią przestrzeń piwnicy.

Praktyczne sposoby na zagospodarowanie piwnicy

Wiemy już, że nasze piwnice mogą stać się miejscem o wyjątkowym przeznaczaniu. Poniżej przedstawimy kilka rozwiązań, które możemy zastosować w naszych domowych piwnicach. W przypadku piwnic znajdujących się w blokach, bardzo często mogą nam one służyć jedynie jako miejsca do przechowywania rzeczy czy suszarnie. Jeśli w piwnicy w bloku możemy mieć dostęp do instalacji wodnych, zdarza się, że w piwnicy możemy zrobić pralnię – o tym jednak najczęściej decyduje wspólnota mieszkaniowa lub zarządca budynku. Jak zagospodarować piwnicę w domu?

  • Magazyn czy spiżarnia?

Jednym z najbardziej powszechnych sposób na zagospodarowanie piwnicy jest wykorzystanie jej do stworzenia domowej spiżarni lub magazynu. Możemy tam umieścić przetwory, słoiki z dżemami i konfiturami, suszone owoce, orzechy i zioła zebrane latem. W piwnicach możemy też tworzyć spiżarnię większych zakupów, szczególnie przed okresem świątecznym, do którego szykujemy się z lekkim wyprzedzeniem. Oprócz żywności, w piwnicy możemy magazynować środki chemiczne , narzędzia czy sprzęty do sprzątania. Trzymając te rzeczy poza naszym domem czy mieszkaniem, od razu wprowadzamy do niego większy ład i porządek. Piwnice mogą również posłużyć nam jako miejsce do przechowywania ozdób świątecznych czy akcesoriów ogrodowych, które na okres jesieni i zimy należy zabezpieczyć przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W domowym magazynie możemy również trzymać rowery, deski oraz inne akcesoria sportowe.

  • Pralnia i suszarnia

Pranie i suszenie ubrań jest czynnością konieczną, która bardzo często zasadniczo wpływa na przestrzeń naszych mieszkań i domów. Nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca aby swobodnie poruszać się pomiędzy rozłożonymi suszarkami i deskami do prasowania. Dlatego wykorzystanie piwnicy do suszenia i prasowania w niej ubrań jest niezwykle dobrym pomysłem. W ten sposób możemy oczyścić naszą domową przestrzeń. Aby zorganizować w piwnicy taką przestrzeń musimy zatroszczyć się o odpowiednią cyrkulację powietrza, ponieważ w pomieszczeniach tego typu panuje wysoka wilgotność. Piwnica przeznaczona na pralnię powinna też mieć bezproblemowe doprowadzenie  wody, odpływy kanalizacyjne, a także dostęp do prądu.

  • Domowa siłownia w piwnicy

Kolejnym pomysłem na zagospodarowania piwnicy jest wykorzystanie jej do stworzenia przestrzeni do ćwiczeń. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ sprzęty sportowe takie jak bieżnia, atlas, orbitrek czy rower treningowy zajmują zwykle dużo przestrzeni. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie piwnicy do miejsca treningowego, musimy koniecznie zadbać o odpowiedni poziom oświetlenia oraz płynną cyrkulację powietrza – jest to szczególnie ważne w kwestii dbania o bezpieczeństwo.

  • Przestrzeń do muzycznych ćwiczeń

Piwnica może być również doskonałym miejscem dla muzyków! Jeśli chcemy w niej ćwiczyć i grać, musimy zadać o odpowiednie akustyczne wyciszenie, które wykonamy przy pomocy odpowiednich pianek wyciszających. W ten sposób możemy stworzyć w swojej piwnicy prawdziwą salę prób i nagrań.

Organizacja przestrzeni w piwnicy

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie naszej piwnicy do celów magazynowo – spiżarnianych, warto jest zadbać również o odpowiednią logistykę przestrzeni. W tym celu warto wykorzystać odpowiednie opakowania do przechowywania rzeczy, które pomogą nam łatwo uporządkować nasze ubrania, sprzęty meble i narzędzia.

W tym celu warto sięgnąć po specjalne opakowania kartonowe – takie, które odpowiednio zabezpieczą nasze przedmioty i pozwolą uporządkować całą przestrzeń. W naszej firmie PAKO-BUD oferujemy Klientom trzy typy opakowań kartonowych – te wykonane z tektury konwencjonalnej, tektury ciężkiej i opakowania łączone, produkowane najczęściej z połączenia materiałów. W przypadku organizowania przestrzeni w piwnicy najlepiej sprawdzą się opakowania wykonane z tektury konwencjonalnej, trój- i pięciowarstwowej. Jest ona lekka i odpowiednio wytrzymała, dzięki czemu zabezpiecza nasze przedmioty przed kurzem, wilgocią i zmienną temperaturą. Jeśli zależy nam na przechowywaniu większych gabarytów lub wyjątkowo delikatnych lub cennych przedmiotów, możemy sięgnąć po opakowania wykonane z tektury ciężki, pięciowarstwowej lub z opakowań łączonych, które doskonale zabezpieczają nasze przedmioty.