Kartony klapowe a kartony fasonowe

Opakowania kartonowe są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach – przemysłowych, spożywczych czy tekstylnych. Korzystamy z nich również na co dzień, porządkując naszą przestrzeń czy też pakując prezenty na wyjątkowe okazje dla najbliższych. Kartony mają wiele zalet, które decydują o tym, że są tak powszechnie wykorzystywane. Łatwa produkcja, funkcjonalność i pozytywny wpływ na środowisko naturalne sprawiają, że kartony są dla nas wyjątkowo atrakcyjnym produktem. Istnieją różne typy i modele kartonów – w zależności od naszych potrzeb możemy sięgać po dopasowane do nich produkty. Jednymi z dwóch najpowszechniej wykorzystywany modeli są kartony klapowe i fasonowe. Czym się od siebie różnią i jak możemy je wykorzystywać?

Spis treści 

  1. Opakowania kartonowe – charakterystyka i zalety
  2. Gdzie najczęściej wykorzystuje się opakowania kartonowe?
  3. Typy i rodzaje opakowań kartonowych
  4. Kartony klapowe a kartony fasonowe

Opakowania kartonowe – charakterystyka i zalety

Co decyduje o tym, że opakowania kartonowe są tak chętnie i powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i transportu? Wpływa na to kilka ważnych czynników, związanych charakterystyką materiału. Jego funkcjonalność decyduje o tym, że kartony nadal są najczęściej wybieranym typem opakowań transportowych i tych do przechowywania towarów. Opakowania kartonowe mogą różnić się wytrzymałością czy budową, co pozwala nam dopasować konkretne opakowanie kartonowe do naszych potrzeb.

Opakowania tekturowe są lekkie a jednocześnie bardzo wytrzymałe, co ułatwia w znacznym stopniu przechowywanie i magazynowanie towarów. Dodatkowo, kartony najczęściej możemy swobodnie rozkładać, co wpływa również na łatwość przechowywania pustych opakowań kartonowych, które dzięki temu mogą być wykorzystywane ponownie.

Dodatkową zaletą opakowań kartonowych jest to, że ich kształt i rozmiar może być całkowicie dopasowany do indywidualnych potrzeb klientów – dzięki temu niezależnie od typu, rozmiaru, kształtu czy gatunku towaru, opakowania kartonowe pozwoli zabezpieczyć go przed uszkodzeniem i działaniem negatywnych czynników zewnętrznym.

Jeśli wykorzystujemy opakowania kartonowe do naszych domowych potrzeb, również możemy mieć pewność, że sprawdzą się one doskonale. Kartony mogą pomóc nam w uporządkowaniu i zorganizowaniu przestrzeni w takich miejscach jak piwnica, strych czy garderoba. Doskonale sprawdzają się także w czasie przeprowadzek. Są doskonałym materiałem transportowym, głównie ze względu na niewielką masę, która nie obciąża dodatkowo każdej paczki.

Równie ważną zaletą kartonu jest to, że można go w łatwy sposób poddać recyklingowi. Dzięki temu wybieranie opakowań kartonowych staje się niezwykle ekologiczną i świadoma alternatywą wobec innych metod pakowania.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się opakowania kartonowe?

Wspomnieliśmy już o tym, że opakowania kartonowe są powszechnie wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych. Sięga się po nie zarówno w transporcie, jak i w magazynach przechowujących towary. Wykorzystywanie opakowań kartonowych możemy obserwować praktycznie wszędzie.

Niezależnie od tego, czy mówimy o branży spożywczej, przemysłowej, handlowej, gastronomicznej czy odzieżowej. Ze względu na szerokie możliwości produkcyjne, kartony mogą obecnie spełniać nawet najbardziej indywidualne potrzeby Klientów. Dostosowuje się rozmiar, kształt i grubość materiału – kartony mogą bowiem mieć różną strukturę, w zależności od tego, jak bardzo wytrzymałego materiału potrzebujemy. Dzięki temu, dopasowujemy typ opakowania kartonowego do konkretnych towarów, dbając o ich potrzeby. Jest to szczególnie ważne w branżach, które zajmują się transportem i sprzedażą delikatnych towarów, takich jak szkło, dobra luksusowe czy alkohole. Wówczas dbałość o bezpieczeństwo jest szczególnie istotna.

Kartony są również wykorzystywane bardzo często w przypadku towarów eksportowanych do dalekich miejsc i narażonych na długie podróże – ze względu na lekkości materiału, opakowania kartonowe pozwalają przewozić towary bez dodatkowych opłaty.

Typy i rodzaje opakowań kartonowych

Wspomnieliśmy już wyżej, że wybór opakowań kartonowych można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb związanych z towarem czy przeznaczeniem kartonu. Rodzaj opakowania należy uzależnić od wagi, materiału, rodzaju przewożonych przedmiotów i sprzętów – od tego, co znajdzie się wewnątrz opakowania będzie zależało to, jakiego rodzaju zabezpieczenia i ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych potrzebujemy.

W naszej marce PAKO-BUD w Łodzi pozostawiamy Klientom trzy typy opakowań tekturowych do wyboru. Pierwszym z nich jest tektura konwencjonalna, czyli najlżejszy typ opakowań, zadowalająco wytrzymały. Nadaje się najlepiej do transportu i przechowywania lekkich towarów, lub takich, które nie wymagają specjalnego zabezpieczenia. Tektura konwencjonalna może być trzy lub pięciowarstwowa i doskonale sprawdza się przy produkcji różnego rodzaju kartonów czy też pudeł. Wykonujemy z niej najczęściej modele klapowe, fasonowe oraz wieczkowe, które stanowią podstawowy rodzaj pojemników zbiorczych oraz transportowych.

Drugim typem opakowań kartonowych są opakowania wykonane z tektury ciężkiej, pięciowarstwowej, której gramatura wynosi 1320 g na 1m2, natomiast grubość mieści się pomiędzy 9 mmm a 15 mm. Opakowania wykonane z tektury ciężkiej są niezwykle wytrzymałe i pakowne, dzięki czemu mogą udźwignąć ciężar różnej wagi. Ten rodzaj opakowań najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym i rolniczym, ponieważ pozwala nam na przewożenie towarów o większej wadze. Bardzo często korzysta się z niego również do przewożenia towarów na długo dystansowych odcinkach – skutecznie chronią zawartość przesyłek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy wilgoć.

Ostatnim typem opakowań są opakowania łączone, wykonane najczęściej z kilku materiałów. Przy  ich tworzeniu wykorzystuje się na przykład drewno i tekturę lub tekturę połączoną ze sklejką lub płytą OSB. Opakowania tego typu są wytrzymałe i stabilne, pozwalając na przechowywanie i transportowanie nawet najbardziej wymagających towarów. Wykorzystuje się je w przemyśle technicznym i w przypadku towarów, które mogą być w transporcie narażone na szczególne uszkodzenia. Oprócz konkretnych typów materiałów, z których opakowania kartonowe mogą być wyprodukowane, ważne jest również to, że istnieją różne modele opakowań. Ich wybór zależy, podobnie jak wybór materiałów, od przeznaczenia i tego, jaki konkretnie towar mają zabezpieczać.

Kartony klapowe a kartony fasonowe

Kartony klapowe i kartony fasonowe, to najczęściej wykorzystywane na rynku typy opakowań kartonowych. Czym się różnią i jakie mają właściwości? Podpowiadamy, które z nich najlepiej zrealizują nasze potrzeby.

Opakowania klapowe charakteryzują się tym, że wykonywane są z jednego kawałka kartonu. Dzięki temu są nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale również tanie w produkcji i wielofunkcyjne. Kartony tego modelu są klejone lub szyte, dno i górną pokrywę możemy zamknąć zabezpieczając je taśmą – w zależności od naszych potrzeb. Najważniejsze jest dopasowanie rozmiaru pudła do naszych potrzeb – kształt zawsze jest taki sam, co ułatwia logistykę transportową. Opakowania klapowe, dzięki swoim właściwościom, są najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na transportowanie i przechowywanie. Ważne jest, szczególnie w związku z rosnącą potrzebą podejmowania świadomych i ekologicznych wyborów, że opakowania klapowe pozwalają na bardzo optymalne wykorzystywanie surowca, z minimalną produkcją odpadów. Modele klapowe są łatwe w złożeniu i rozłożeniu, co ułatwia ich przechowywanie i daje możliwości ponownego wykorzystania.

Kartony fasonowe są nieco bardziej charakterystyczne, co sprawia, że nie możemy wykorzystywać ich w każdej dziedzinie. Produkcja kartonów fasonowych jest bardziej skomplikowana, a konstrukcja opakowań sprawia, że nie wymagają one dodatkowego klejenia. Kształt i rozmiar może być dostosowany do potrzeb Klienta, opakowania te mogą być zamykane na wiele sposobów, posiadać uchwyty czy otwory. Złożona konstrukcja kartonów fasonowych sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe i nadają się do wielokrotnego wykorzystania. Kartony fasonowe powstają ze specjalnego wykrojnika, który z łatwością dopasowuje kształt do potrzeb Klientów.