Jaką podłogę wybrać – parkiet czy panele?

Jeśli planujesz większy remont, to oprócz odświeżenia ścian i zakupu nowych mebli możesz zechcieć wymienić podłogę. Zużyta i poluzowane drewniane klepki to nie tylko problem natury estetycznej – dodatkowo trudno się je czyści i łatwo można się o nie potknąć. Jeśli wahasz się między panelami a parkietem, to poradnik przygotowany przez specjalistów z firmy Pakobud jest właśnie dla ciebie.


Cena podłogi za 1m2

Dla wielu klientów to najważniejszy czynnik decydujący o wyborze danego rozwiązania. Niestety niska cena rzadko idzie w parze z wysoką jakością, o czym koniecznie powinieneś pamiętać, jeśli zależy ci na tym, by podłoga wytrzymała więcej niż kilka lat niezbyt intensywnego użytkowania. Pod tym względem dużo lepiej wypadają panele – zwłaszcza jeśli chodzi o modele laminowane – bo za metr kwadratowy zapłacisz nawet niecałe trzydzieści złotych. Wybierając panele musisz jednak przygotować się na to, że po kilku latach przynajmniej część będzie wymagała wymiany.

Łatwość montażu

Jeśli chodzi o łatwość montażu, z pozoru znów wygrywają panele. Jedną z ich zalet jest możliwość samodzielnego montażu, co dodatkowo obniża koszty remontu. Wszystkie rodzaje paneli podłogowych można układać w tak zwanym systemie podłogi pływającej. Oznacza to, że nie przykleja się ich, nie przybija ani nie przykręca do podłoża, tylko łączy się je wzdłuż krawędzi.Ostatnimi laty na rynku pojawiły się jednak parkiety, które śmiało mogą z nimi konkurować. Chodzi o podłogi z wykończoną powierzchnią – finishparkiet, który łączy zalety obu rozwiązań. Jego ułożenie jest równie łatwe, co paneli, a znacznie przewyższa je pod względem wytrzymałości i możliwości renowacji, bo bez trudu możesz odnowić go poprzez cyklinowanie.

Wytrzymałość podłogi

To najważniejszy argument za wyborem parkietu lub desek podłogowych wykonanych z twardego drewna. Wysoki koszt remontu należy potraktować jak dobrą inwestycję, bo odpowiednio ułożony, wysokiej jakości parkiet bez problemów posłuży kilkadziesiąt lat. Dodatkowo drewniana podłoga prezentuje się znacznie lepiej od paneli nawet w minimalistycznym wnętrzu. W połączeniu ze stylowymi listwami podłogowymi będzie doskonałym uzupełnieniem wystroju pomieszczenia, czasem nawet decydując o jego charakterze.

Dom z małymi dziećmi

Podłoga w domu z małymi dziećmi jest narażona na liczne uszkodzenia, dlatego też twarde drewno typu dąb lub jesion sprawdzi się lepiej niż panele. Dzieci często bawią się na podłodze, ważne jest więc, aby materiał z którego jest ona zrobiona był bezpieczny. Drewniana podłoga wydaje się lepszym rozwiązaniem, jednak przed jej zakupem należy zapytać producenta, jakie środki wykorzystano do czyszczenia i lakierowania drewna.