Meble z palet – pomysły, porady, inspiracje

Meble z palet szturmem zdobywają nie tylko wnętrza modnych kawiarni, ale także prywatne mieszkania. Poczciwe europalety dają ogromne możliwości aranżacyjne – można zrobić z nich stolik, łóżko, leżak a nawet powiesić na ścianie i wykorzystać jako panel pod telewizor czy wieszak na ubrania. Takie meble świetnie pasują do stylu eko czy skandynawskiego, nadają się do wnętrz i na taras. Są modne, ekologiczne i pomysłowe. Oprócz ogólnej dostępności czy szybkości wykonania atutem jest też niski koszt.

Meble z palet: jak wybrać rozmiar?

Palety występują w kilku rozmiarach, najpopularniejsze to tzw. “europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm i  wadze 25 kg. Inne popularne rozmiary to 800 × 600 × 144 mm lub znacznie większe 1200 × 1200 × 144 mm. Wybór rozmiaru palety zależy od tego, co planujemy z nią zrobić. Jeśli łóżko, paleta powinna być nieco większa niż materac. Warto kupić nieco większe palety – odsłonięta część palety może być wykorzystana jako stolik nocny. Zastanówmy się też jakiej wysokości mają być nasze meble z palet. Być może trzeba będzie postawić jedną paletę na drugiej.

Meble z palet krok po kroku

Nawet nowe palety przed malowaniem wymagają oczyszczenia, porządnego wysuszenia i wygładzenia nierówności. Górę i boki wygładzamy szlifierką lub papierem ściernym. Gdy pył opadnie dokładnie wycieramy palety. Surowe drewno wymaga zagruntowania. Jeśli chcemy, żeby meble miały naturalny kolor, zabezpieczamy je bejcą lub lakierem do drewna. Gdy chcemy pomalować palety, to nie wymagają one gruntowania – farba bardzo dobrze trzyma się na surowym drewnie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy farbę przejrzystą lub całkowicie kryjącą.

Meble z palet – inspiracje

Europalety bardzo dobrze sprawdzają się w roli stolika. Aby go przygotować, palety malujemy białą farbą i ustawiamy jedna na drugie – w ten sposób stolik będzie miał dodatkową półkę na drobiazgi. Przyczepione od spodu kółka ułatwią przesuwanie. Jeśli chcemy dodać mu jeszcze eleganckiego charakteru możemy na nim położyć szklany blat dopasowany do wymiarów palety: 120 x 80 cm. Do zrobienia kanapy potrzebujemy 4 palet, odpowiednio oczyszczonych i zakonserwowanych. Deski ustawiamy obok siebie i skręcamy od góry i od dołu, przykręcamy oparcie. Na pomalowany stelaż kładziemy materac – warto przymocować go tasiemkami, tak, aby się nie przesuwał i by można go było w razie potrzeby łatwo zdjąć. Wisząca paleta pomalowana na żywe kolory może być zarówno wieszakiem, gdy doczepimy do niej haczyki lub kwietnikiem, gdy przykręcimy do niej metalowe obręcze na doniczki. Meble z palet szczególnie sprawdzają się w roli mebli ogrodowych. Z kilkunastu palet przygotuj stylowe  miejsce do siedzenia, stoliki, a nawet huśtawkę. Zwołaj znajomych na grilla i ciesz się pochwałami na temat Twojego świetnego pomysłu.