opakowania tekturowe Pako-Bud

Jak prawidłowo przechowywać kartony?

Opakowania kartonowe są wykorzystywane bardzo często i chętnie ze względu na swoje właściwości. Karton jest bowiem materiałem wytrzymałym, pozwalającym na wielokrotne wykorzystywanie, przetwarzanie i co najważniejsze – poddanie procesom recyklingu, co w dobie dzisiejszych postaw pro środowiskowych jest niezwykle ważne. Jednak aby móc korzystać ze wszelkich zalet kartonu, musimy wiedzieć jak prawidłowo go przechowywać i na co zwracać uwagę tak, aby karton mógł nam służyć przez długi czas.

Spis treści 

  1. Przechowywanie kartonu – o czym powinniśmy pamiętać?
  2. Temperatura i wilgoć – najważniejsze czynniki w kwestii przechowywania kartonu
  3. Jak zadbać o karton przechowywany w magazynach i halach transportowych?

Przechowywanie kartonu – o czym powinniśmy pamiętać?

Producenci kartonu i opakowań kartonowych dostosowują całą strukturę pomieszczeń technicznych do tego, aby przechowywać produkowany przez siebie materiał w odpowiednich warunkach. Zadać należy o temperaturę, wilgoć i poziom nasłonecznienia. Każdy z tych czynników ma ważny wpływ na jakość kartonu oraz to w jakim stanie trafi do poszczególnych klientów – dlatego w naszej marce PAKO-BUD w Łodzi przykładamy dużą uwagę do odpowiedniego przechowywania naszych kartonowych opakowań.

Mimo, że karton nie jest bardzo wymagającym materiałem – co decyduje o jego powszechnym wykorzystywaniu – ma jednak pewne potrzeby, o które musimy się zatroszczyć, tak aby w czasie naszego eksploatowania materiału nie ulegał on zniszczeniu.

Temperatura i wilgoć – najważniejsze czynniki w kwestii przechowywania kartonu

Zarówno temperatura jak i wilgoć są niezwykle ważnymi czynnikami, które mają znaczący wpływ na losy kartonu i opakowań kartonowych. Mimo, że karton jest wytrzymały i stosunkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych, nie jest materiałem doskonałym. Nadmierna wilgoć lub suchość mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jego stan. Dlatego należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu magazynowym temperatura nie spadała poniżej 5 stopni Celsjusza, ani nie sięgała powyżej 30. zakres temperatury jest dosyć szeroki – ważne jest aby temperatura nie była zbyt niska, może bowiem naruszać strukturę kartonu. Nie jest również wskazane aby karton znajdował się w pobliżu bezpośredniego źródła ciepła czy w miejscu narażonym na wyjątkowe nasłonecznienie.

Ważne jest również zadbanie o niski poziom wilgoci w pomieszczeniu, w którym zamierzamy przechowywać karton. Jest to dosyć oczywiste Zalecanym zakresem poziomu wilgoci, który może utrzymywać się w danym pomieszczeniu to pomiędzy 30 a 70%. Ważne jest również to, aby podobnie jak w przypadku temperatury, zadbać o to, aby w pomieszczeniu nie dochodziło do gwałtownych skoków poziomu wilgoci.

Ponieważ karton ma tendencję do wchłaniania wilgoci, w czasie przechowywania tego materiału można zadbać o to, aby nie znajdował się bezpośrednio na podłodze czy przy ścianie. Możemy położyć go na specjalnej palecie, przygotowanej plandece – to na pewno pozwoli nam zachować karton w odpowiednim stanie.

Jak zadbać o karton przechowywany w magazynach i halach transportowych?

Dodatkowym sposobem dbania o karton będzie również zapakowanie większych partii kartonu w specjalną folię stretch, taśmę spinającą lub też zabezpieczenie go dodatkowymi warstwami tektury, która dzięki swojej grubości oddzieli karton od wpływu czynników zewnętrznych.

Ważne jest również to, aby zadbać o karton w odpowiedni sposób w czasie rozpakowywania go – używając ostrych nożyczek lub nożyka uważajmy na krawędzie kartonów, z których zamierzamy korzystać.

Ważne jest również to, że o wiele łatwiej przechowuje się kartonowe opakowania wtedy gdy są rozłożone. Zajmują wówczas mniej miejsca i możemy bez trudu zawinąć je w zabezpieczającą folię lub schować w miejscu niedostępnym dla szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki naszym staraniom o zabezpieczenie kartonu, będziemy mogli wielokrotnie korzystać z danego opakowania, co przyczyni się do wspierania proekologicznych rozwiązań.