Dlaczego koty lubią siedzieć w pudełkach? Polecamy nasze kartony miłośnikom kotów

Zastanawiasz się, dlaczego Twój kot często chowa się w małych, ciasnych miejscach, np. w szafkach, torbach czy pudełkach? Takie zachowanie jest zupełnie normalne, wynika z kociego instynktu i potrzeby bezpieczeństwa. Co więcej, pudełko dla kota może przynieść mu sporo korzyści. Wyjaśniamy, dlaczego koty często siedzą w pudełkach i jak kartony wpływają na ich szczęście!

Dlaczego koty lubią pudełka? Poczucie Bezpieczeństwa 

Jeśli Twój pupil ma drapak i specjalną budkę, z pewnością to właśnie w niej spędza sporo czasu. To bardzo ważne, aby zapewnić kotu miejsce do odpoczynku, bez innych zwierząt, czy członków rodziny.

Oczywiście to, że koty lubią chować się w pudełkach nie oznacza, że są nieszczęśliwe. Potrzeba szukania kryjówki jest zapisana w ich genach. Przodkowie naszych pupili to łowcy, dlatego też i koty instynktownie rozwijają zdolności łowieckie. Jednak ze względu na niewielką masę ciała zwierzęta te w naturalnym środowisku są narażone na atak innych drapieżników.

Koty instynktownie szukają schronienia. Pudełko jest do tego celu idealne. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala na wnikliwą obserwację otoczenia, jednocześnie zapewniając kotu niewidzialność – przynajmniej z jego perspektywy. Możliwość schowania się istotnie zmniejsza poziom stresu u kotów. Pamiętaj, że stresorami dla zwierzęcia mogą być sytuacje z pozoru błahe, jak np. hałas, czy wizyta znajomych.

Dlaczego kot śpi w pudełku? Ciepło i komfort 

Poza bezpieczeństwem koty lubią wylegiwać się w kartonowych pudełkach oraz innych niewielkich opakowaniach ze względu na ciepło. A że są to zwierzęta z natury szukające komfortu, pudła są dla nich wręcz idealne.

Koty posiadają gęstą sierść i doskonale radzą sobie na dworze niezależnie od warunków pogodowych. Jednak pomimo tego uwielbiają ciepło i wygodę. Niektóre koty śpią nawet 20 godzin dziennie, dlatego szukają odpowiedniego miejsca do beztroskiego odpoczynku.

Wiadomo, że koty najlepiej czują się w temperaturze ok. 30-38 stopni Celsjusza, a taka dla ludzi jest zbyt wysoka i poza upalnym latem nie panuje w domu czy mieszkaniu. Otwarte legowiska również nie zapewniają wystarczającego ciepła. W ciasnym pudełku kot z łatwością ogrzewa ciało, co więcej bez wysiłku organizmu.

Dlaczego kot lubi pudełka? Ciekawa zabawa, zwłaszcza dla kociąt 

Jeśli kotu brakuje miejsca, w którym może ukryć się przed resztą świata, zacznie szukać innych bezpiecznych zakamarków. Co więcej, nawet jeśli zapewnisz pupilowi wiele atrakcji w postaci zabawek i małych domków, z pewnością i tak zainteresuje go kartonowe pudełko po przesyłce. Dlaczego? Ponieważ pudełko jest dla kota po prostu interesujące. Poza bezpieczeństwem zapewnia mu sporo bodźców, np. zapachowych. Tekstura kartonu jest też idealna do drapania i gryzienia. Każdy ruch generuje szeleszczenie, które koty uwielbiają.

Dla kota pudełko z kartonu jest najlepszym rekwizytem do zabaw. Z harców w tekturze korzystają zwłaszcza kocięta, które potrzebują wielu bodźców do prawidłowego rozwoju. W pudełku koty mogą się chować, rozwijać instynkt łowiecki i poznawać świat z bezpiecznej dla siebie pozycji.

Jakie pudełko z kartonu będzie idealne dla kota?  

Żadne domki i budki nie zapewnią kotu tyle frajdy, co proste pudełko kartonowe. Co więcej, z dużą pewnością ulubioną zabawką kota będzie pudełko wykorzystane wcześniej do przesyłki – takie nabiera sporo zapachów podczas podróży, a tym samym staje się dla kota o wiele ciekawsze.

Na naszej stronie znajdziesz pudełka kartonowe w wielu rozmiarach i o różnej teksturze. Aby opakowanie mogło przetrwać kocie zabawy, warto wybierać te wykonane z grubego tworzywa. Dla urozmaicenia możesz wyciąć w pudełku otwory, które Twój kot potraktuje jako interesujący element do obserwacji, odkrywania i drapania.

Proste pudełka kartonowe z Pakobud dla kotów to doskonały sposób, aby zapewnić zwierzętom miejsce do zabawy, a nawet drzemki. Pamiętaj, że pudełko nie musi być duże. Wystarczy, żeby z natury zwinne zwierzę mogło się w nim ukryć. W tym przypadku wolna przestrzeń jest zbędna i utrudnia utrzymanie ciepła.