drewno na szopkę Łódź

Jak zrobić szopkę z drewna

W okresie oczekiwania na święta bożego narodzenia często zabieram się za małe prace, które mogą nie tylko umilić nam zimowe wieczory, ale również wspomóc dekorowanie domu i przygotowanie naszej przestrzeni do radosnego świętowania w czasie zimowej przerwy. Jednym z elementów, o który dbamy w czasie przygotowania jest szopka z drewna, stworzona szczególnie z myślą o naszych najmłodszych domownikach, dla których czas przed świętami łączy się z wyczekiwaniem na Świętego Mikołaja. Jak zrobić szopkę z drewna? Co będzie nam potrzebne do skonstruowania drewnianej szopki dekoracyjnej? Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych narzędzi oraz kilka ciekawych pomysłów konstrukcyjnych.

Spis treści 

  1. Pomysły na szopkę drewniana DIY
  2. Co będzie nam potrzebne do wykonania szopki drewnianej?
  3. Szopka drewniana krok po kroku
  4. Podsumowanie

Pomysły na szopkę drewnianą DIY 

Chociaż szopkę drewnianą można bez problemu znaleźć w różnych sklepach internetowych, ta wykonana własnoręcznie ma o wiele większą wartość. To nie tylko kwestia estetyki czy designu, ale przede wszystkim wspólnie spędzonego czasu – stworzenie własnej szopki DIY to przecież możliwość na mocniejsze i głębsze zawiązanie rodzinnych więzi, szczególnie w przypadku najmłodszych uczestników zabawy, dla których możliwość stworzenia czegoś samodzielnie jest największą uciechą.

Szopka drewniana w stylu DIY może być zarówno minimalistyczną ozdobą pod choinkę, jak również misternym odwzorowaniem prawdziwej szopki. To, którą opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego czy czujemy się na siłach do stworzenia czegoś bardziej skomplikowanego. Jednocześnie pamiętajmy, że jest to kwestią gustu: nasza minimalistyczna szopka może doskonale uzupełnić elegancki i subtelny wystrój naszego domu, ta nieco bardziej rozbudowana wersja z pewnością stanie się doskonałym, radosnym uzupełnieniem ciepłego wystroju mieszkania.

Pomysł na szopkę drewnianą może się również zmieniać w zależności od tego, jakim drewnem dysponujemy – każdy gatunek posiada przecież własną charakterystykę, która stanowi dodatkowy walor estetyczny, dlatego warto dobrać styl wykonywanej ozdoby do tego, co mamy pod ręką.

Co będzie nam potrzebne do wykonania szopki drewnianej? 

Do własnoręcznego wykonania szopki drewnianej będziemy potrzebować kilku niezbędnych elementów. Najważniejszym z nich będzie oczywiście drewno lub sklejka. Materiał warto wybrać w oparciu o to, czym dysponujemy w domu. Może mamy w garażu niewykorzystane przy budowie lub remoncie kawałki drewna? Jeśli coś kurzy się w kącie naszych domowych przestrzeni to idealny moment do tego, aby dać mu drugie życie. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych materiałów, ale również oszczędzimy w trakcie konstrukcyjnych przygotowań. Dzięki temu wykorzystamy to, co już mamy i nie będziemy musieli sięgać po nowe materiały.

Oprócz drewna lub sklejki, konieczne będą również wkręty do drewna, których wielkość należy dostosować do wybranego materiału – w przypadku sklejki wystarczą już te o wartości 3×16 mm, jeśli jednak wybierzemy drewno możliwe, że będziemy musieli poszukać czegoś o głębszym zakresie. Przyda się nam również farba do drewna, specjalny klej do drewna oraz wypełnienie szopki. Mogą to być klasyczne figurki lub sianko, ale pamiętajmy, że wszystko zależy od naszej wyobraźni. Wnętrze szopki może być o wiele bardziej symboliczne.

Jeśli chodzi o pozostałe, konkretne narzędzia, to warto sięgnąć na przykład po pilarkę, szlifierkę oraz wkrętarkę. Dzięki takiemu zestawowi będziemy mieć pewność, że w trakcie pracy niczego nam nie zabraknie. Zaopatrzymy się również w ołówek i mały pędzel oraz miarkę, dzięki której będziemy w stanie równo przycinać wybrane kawałki drewna.

Szopka drewniana krok po kroku 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie deseczek, z których ma być wykonana szopka. W zależności od naszego pomysłu mogą to być jedynie cztery deseczki – dwie pełniące rolę dachu oraz dwie stanowiące ściany. Jest to najprostsza, najbardziej minimalistyczna wersja szopki bożonarodzeniowej. Niektórzy z nas mogą jednak pokusić się o dwie dodatkowe deseczki – jedna jako podłoże szopki, druga jako plecy zamykające dostęp do szopki. Wymiary szopki również są dowolne, jednak na pewno zostaną uzależnione od tego, jakimi materiałami dysponujemy. Przyjmijmy, że wysokość ścian bocznych będzie wynosić 14 cm, natomiast dachu 15 cm. Szerokość szopki jest dowolna, ale zakładając, że głębokość szopki będzie wynosić 10 cm, musimy wyciąć po dwie deseczki o wymiarach 14 × 10 cm oraz 15 × 10 cm.

Kolejnym krokiem będzie dopasowanie do siebie przygotowanych deseczek. W tym celu musimy przyciąć końce desek pod odpowiednim kątem, tak aby do siebie pasowały. W tym wypadku wybieramy kąt 60 stopni. W tym momencie konstrukcji powinniśmy sięgnąć po naszą pilarkę. Jeżeli deski mają tworzyć kąt 60 stopni, w miejscu ich styku trzeba wykonać cięcie pod kątem 30 stopni.

Deski na dach przycinamy z obu stron pod kątem 60 stopni, natomiast te, które mają stać się ściankami naszej szopki przycinamy jedynie z jednej strony. Następnie zabieramy się do przygotowania podstawy szopki – jeżeli zależy nam na tym, aby była ona idealnie dopasowana, warto sięgnąć po deskę o wymiarach 24 x 10 cm. W przypadku, gdy podstawa ma wystawać poza obszar szopki, możemy przygotować deskę 30 x 15 cm lub większą. Przycinania desek dokonujemy za pomocą piły ukosowej.

W jednym z boków szopki wycinamy otwór, który posłuży nam jako okno szopki – nie jest to konieczne, ale pozwoli nam urozmaicić konstrukcję. W tym celu korzystamy z pilarki. Gotowe elementy drewniane (lub te wykonane ze sklejki) powinniśmy dokładnie wyszlifować, tak, aby uniknąć skaleczenia. Kiedy mamy już każdą ze ścianek szopki przechodzimy do sklejania pojedynczych elementów. Najpierw warto zająć się dachem szopki – sklejamy ze sobą dwa elementy, w taki sposób aby tworzyły ukos i można je było połączyć z bocznymi ściankami domu. Sklej ze sobą dwie sklejki tworzące dach, a deskę o wymiarach 24 x 10 cm przykręć do obu boków szopki. Następnie przyklej dach do boków. Sklejoną szopkę połóż na ostatnim kawałku sklejki. Element powinien mieścić się w środku domku. Odrysuj dach i dotnij całość. Na koniec sklej wszystkie elementy ze sobą i wyszlifuj nierówności.

Warto dać naszej szopce chwilę na dokładne wyschnięcie i pracę kleju do drewna, szczególnie jeżeli chcemy ją dodatkowo ozdabiać czy malować. Ostatnim etapem pracy nad naszą szopką będzie dekoracja. To, co chcemy zrobić z surowymi kawałkami drewna lub sklejki zależy już tylko od nas. Możemy pomalować całość na wybrany kolor, możemy zostawiać drewno takie, jakim jest, pokrywając ja na przykład tylko olejem lub emulsją impregnującą. Kolejnym etapem naszej pracy może być wykonanie figurek lub włożenie wnętrza siankiem. Figurki w szopce również mogą powstać w sposób DIY. Wykonane z resztek drewna, pomalowane według naszych umiejętności i kreatywności. Szopka może być jednokolorowa lub designerska, może też być klasyczna.

Podsumowanie 

Szopka z drewna to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie rodziny i najbliższych osób. Możemy wykonać ją z materiałów, które znajdziemy w domu, tak aby dać starym materiałom drugie życie. Dzięki temu pozbędziemy się zbędnych resztek i stworzymy coś pięknego. Pracując nad szopką drewnianą z najmłodszymi członkami rodziny, pamiętamy o bezpieczeństwie – narzędzia, z których będziemy korzystać muszą znajdować się pod stałą kontrolą osób dorosłych. Jedyne co nas ogranicza w czasie konstrukcji to nasza wyobraźnia – stwórzmy zatem coś wyjątkowego, na miarę naszych świątecznych przygotowań. Szopka z drewna może być również doskonałym prezentem dla bliskich, który podarujemy im pod choinką.