zabezpieczanie drewna

Czym zabezpieczyć drewno

Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, po który chętnie sięgamy kiedy szykujemy się do remontu czy projektowania nowej przestrzeni. Oprócz walorów estetycznych, drewno jest również bardzo wytrzymałe i solidne, dzięki czemu wybierając ten materiał możemy być pewni, że zostanie on z nami na długie lata. Jednak aby tak się stało, warto pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ różnego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak warunki atmosferyczne czy szkodniki, mogą doprowadzić do szybkiego niszczenia się drewna – nawet tego najbardziej wytrzymałego. Czym możemy skutecznie zabezpieczyć drewno? Jakich substancji i metod powinniśmy użyć?

Spis treści 

  1. Dlaczego należy zabezpieczać drewno?
  2. Zabezpieczenie drewna – na czym polega impregnacja
  3. Metody impregnacji drewna
  4. Czym zabezpieczyć drewno?

Dlaczego należy zabezpieczać drewno? 

Obecnie drewno nadal jest niezwykle popularnym materiałem, z którego korzystamy nie tylko w czasie prac konstrukcyjnych, ale również wtedy, gdy chcemy urozmaicić swoją domową lub ogrodową przestrzeń. Budując nowy taras, meble czy też aranżując wnętrze sypialni sięgamy po drewno. Dlaczego drewno jest takie popularne? Jest to bez wątpienia związane z jego wytrzymałością i solidnością – drewniane konstrukcie potrafią wytrzymywać długie lata, pozwalając nam cieszyć się elegancką, ale jednocześnie przytulną i spokojną przestrzenią. Jednak aby drewno mogło spełniać swoje funkcje, musi być odpowiednio zabezpieczone. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ drewno nie jest odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zmieniające się warunki atmosferyczne,  takie jak opady deszczu czy śniegu, a także wahania temperatur czy nadmierna ekspozycja na słońce mogą doprowadzić do tego, że drewno będzie mniej odporne na upływ czasu czy też działanie szkodników. Wilgoć, która wnika w głębokie warstwy drewna z łatwością może doprowadzić do grzybiczych infekcji, działania pleśni czy szkodników. Zbyt wysuszone słońce staje się z kolei coraz słabsze i mniej wytrzymałe, co jest szczególnie ważne w przypadku drewna konstrukcyjnego. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby dbać o regularną impregnację i zabezpieczenie drewna – w zależności od wybranej metody czy preparatu impregnację należy powtarzać w regularnych odstępach czasu.

Zabezpieczenie drewna – na czym polega impregnacja

Zabezpieczenie drewna pola na impregnacji, czyli nasyceniu drewna odpowiednimi środkami chemicznymi, które zabezpieczają materiał przed działaniem szkodliwych czynników. Metod impregnacji drewna jest wiele, to na którą się zdecydujemy zależeć powinno przede wszystkim od gatunku drewna, który wybraliśmy oraz od tego, w jakim celu dany materiał zostanie wykorzystany. Drewno konstrukcyjne wymaga znacznie dokładniejszej impregnacji niż drewno, które posłuży nam jako element wystroju wewnątrz domu. W pierwszym przypadku, drewno będzie narażone na upływ czasu oraz działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura i warunki pogodowe, natomiast drewno znajdujące się wewnątrz domu nie jest narażone na tyle naturalnych niebezpieczeństw.

Każda metoda impregnacji ma swoje wady i zalety, związane na przykład z czasem, sposobem impregnacji czy też częstotliwością z jaką dany rodzaj impregnacji ma być powtarzany. Przy wyborze metody i sposobu impregnacji ważne jest również to, czy chcemy zająć się nią samodzielnie – nie wszystkie rodzaje impregnacji można mianowicie  wykonać w zaciszu swojego domowego warsztatu. Dlaczego? Bo środki chemiczne wykorzystywane do ochrony drewna różnią się nie tylko składem, ale także sposobem w jaki są nakładane na drewno.

Metody impregnacji drewna

Metody impregnacji drewna dzielą się na te głębokie i powierzchniowe. Impregnacja głęboka jest metodą wykorzystywaną na szeroką skalę w przypadku drewna konstrukcyjnego, czyli belek, więźby dachowej, czy legarów. Impregnację głęboką wykonuje się maszynowo, w specjalnie zaadaptowanych do tego przestrzeniach. Metoda ta polega na zanurzaniu drewnianych części w impregnacie na ściśle określony czas, po upływie którego drewno zostaje poddane leżakowaniu, tak aby substancje chemiczne zawarte w impregnacie mogły wniknąć głęboko w strukturę drewna (powyżej 10 mm w głąb). Dzięki temu drewno jest odpowiednio zabezpieczone i wzmocnione. Mimo iż impregnacji głębokiej nie możemy wykonywać samodzielnie, ze względu na niezbędny sprzęt, możliwy jest zakup tak zaimpregnowanych elementów drewnianych. W ten sposób mamy pewność, że drewno jest nie tylko głęboko zaimpregnowane, lecz także odpowiednio sezonowane i zabezpieczone przed szkodnikami. Impregnacją drewna, która również nie jest możliwa do samodzielnego przeprowadzenia, jest impregnacja ciśnieniowa, w trakcie której drewno zostaje spryskane impregnatem pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu substancja impregnująca od razu wnika głęboko w strukturę drewna i pozostawia je odpornym na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kolejnym sposobem impregnacji drewna, tym, który możemy przeprowadzić samodzielnie w naszym domu lub ogrodzie, to impregnacja powierzchniowa, która wnika do 10 mm w głąb drewna. Impregnację powierzchniową przeprowadza się przy użyciu pędzla lub wałka odpowiedniej szerokości. Aby móc przeprowadzić impregnację powierzchniową, niezależnie od tego czy robimy to pierwszy czy kolejny raz, należy zadbać o to, aby drewno zostało odpowiednio wyczyszczone, wysuszone i odkurzone, tak aby preparat mógł bez problemu wnikać bezpośrednio w strukturę drewna. Ważny jest również sposób nakładania drewna – malować powinno się wzdłuż linii słojów.

Czym zabezpieczyć drewno?

Skoro poznaliśmy już metody impregnacji drewna, warto pochylić się również nad dostępnymi obecnie na rynku substancjami chemicznymi, które sprawdzają się jako impregnaty do drewna. We fragmencie powyżej wspomnieliśmy o tym, że wybór metody impregnacji drewna powinien zostać dopasowany do tego, w jakim celu dane drewno zostanie wykorzystane. Dotyczy to również wyboru preparatu, którym chcielibyśmy przeprowadzić daną impregnację. W zależności od tego, o jakim drewnie mówimy, potrzebować będziemy innego sposobu zabezpieczenia drewna.

Obecnie na rynku znaleźć możemy zarówno bezbarwne jak i koloryzujące impregnaty do drewna. Większość z nich posiada również tę zaletę, że jest transparentna, co oznacza, że czyli pozostawia wyraźny i naturalny rysunek słojów w drewnie. Jednym z przykładowych preparatów tego typu jest lakierobejca, która wnika w strukturę drewna nadając mu pożądany przez nas kolor i zaznaczając naturalny układ słojów. Olbrzymią zaletą lakierobejcy jest to, że tworzy ona mocną i trwałą powłokę zabezpieczającą drewno, chroniąc je przed wodą, a jednocześnie będąc paroprzepuszczalną.

Skuteczną formą ochrony drewna jest również olej lniany do drewna, który sprawdza się szczególnie dobrze jako zabezpieczenie desek tarasu, schodów i podestów. Olej lniany jest odporny na ścieranie, ponieważ wnika głęboko w drewno, przy czym umożliwia drewnu oddychanie, chroniąc je przed wnikaniem wilgoci, grzybów czy działaniem owadów.

Sięgając po impregnaty do drewna warto również zwrócić uwagę na te powłokotwórcze.  Jak sama nazwa wskazuje impregnaty te chronią drewno przed promieniowaniem UV, wodą, zalegającym śniegiem, uodparnia drewno na grzyby, pleśnie, glony i siniznę, wytwarzając na jego powierzchni szczelną powłokę ochronną. impregnat powłokotwórczy pracuje na głębokich warstwach drewna, skutecznie wzmacniając materiał od środka.  Dzięki temu impregnat powłokotwórczy doskonale nadaje się do ochrony drewna znajdującego się na zewnątrz, na przykład na tarasie.

Warto pamiętać również o impregnatach gruntujących, które nie tylko chronią ale również wzmacniają strukturę drewna, od środka. Takie substancje zabezpieczają drewno przed wilgocią i grzybami. Impregnat gruntujący może stać się podkładem pod impregnaty dekoracyjne czy też lakierobejcę.

Aby zakupić drewno i wyroby drewniane, skontaktuj się z nami.