Czy olejowane drewno można poddawać bejcowaniu, lakierowaniu, malowaniu lub woskowaniu?

Olejowanie drewna należy do jednych z najpopularniejszych metod jego konserwacji i zabezpieczenia. Bez względu na to, czy mowa o drewnie stosowanym do budowy parkietu, drzwi, czy mebli, olej wnika w strukturę surowca, nadając głębi naturalnemu usłojeniu i jego barwie. Co więcej, środek ten jest ekologiczny, nieszkodliwy, chroni drewno przed wilgocią i rozwojem drobnoustrojów, takich jak pleśń i grzyby. Zdarza się jednak, że chcemy zmienić metodę stosowaną do konserwacji i impregnowania drewnianej powierzchni. Czy zawsze jest to możliwe? Które sposoby się sprawdzą, a z których będzie trzeba zrezygnować?

Spis treści

  1. Czy olejowane drewno można bejcować?
  2. Czy można lakierować drewno olejowane?
  3. Czy drewno olejowane można malować?
  4. Czy można nakładać wosk na olej?

Czy olejowane drewno można bejcować?

Celem olejowania jest wniknięcie tej lepkiej substancji w strukturę drewna i jego zabezpieczenie przed wilgocią oraz podkreślenie naturalnej barwy i usłojenia. W takim przypadku zastosowanie bejcowania jest niewskazane, ponieważ wspomniana substancja nie będzie miała możliwości odpowiednio wchłonąć się w drewnianą powierzchnię. Nałożona bejca na olejowane drewno, które zostało wcześniej zabezpieczone przed wodą i innymi płynami na bazie wody, nie pozwoli uzyskać pożądanego efektu. Jest to zatem zabieg bezcelowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w pierwszej kolejności surowe drewno zabejcować, a dopiero potem olejować.

Czy można lakierować drewno olejowane?

Lakier na olejowane drewno to nie najlepszy pomysł. Powierzchnia zakonserwowana olejem jest odporna również i na lakiery, które nie będą w stanie odpowiednio wchłonąć się w drewno, dlatego ich rozprowadzanie nie doprowadzi do optymalnego połączenia się tych dwóch substancji, a efektem będzie nierównomierne rozłożenie lakieru, który nie wytworzy trwałej i mocnej warstwy ochronnej.

Stosowanie lakieru jest wskazane przy bejcowanej powierzchni, która wymaga dodatkowej ochrony i zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czy drewno olejowane można malować?

Czym malować drewno po olejowaniu? Czy istnieje farba, którą można aplikować bezpośrednio na olejowaną drewnianą powierzchnię?

Farba, tak samo, jak lakier, nie zwiąże się z olejem, dlatego finalny efekt jej nakładania na olejowaną powierzchnię będzie nieestetyczny, nierównomierny, a farba po krótkim czasie zacznie pękać, odrywać się, ścierać.

Drewno przeznaczone pod malowanie trzeba w pierwszej kolejności odpowiednio oczyścić, usuwając z niego olej z pomocą szlifierki lub specjalnych chemicznych preparatów.

Czy można nakładać wosk na olej?

Olej i wosk świetnie ze sobą współgrają. Jedną z największych zalet łączenia tych dwóch metod zabezpieczania drewna jest to, że wosk na olejowane drewno można aplikować bez jego wcześniejszego przygotowania. Powierzchni nie trzeba szlifować, czy traktować substancjami chemicznymi mającymi na celu odtłuszczenie drewna. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by ponownie zastosować wosk, jeśli olejowane drewno było już nim wcześniej pokrywane.

Woskowanie jest szczególnie polecane w pomieszczeniach oraz na zewnątrz — wszędzie tam, gdzie drewniane podłogi, meble i inne konstrukcje są narażone na podwyższone oddziaływanie wilgoci. W sprzedaży nie brakuje również preparatów, które łączą w sobie zalety stosowania wosku i oleju jednocześnie.

Jak usunąć olej z drewnianej powierzchni?

Jeżeli mimo wszystko upieramy się przy tym, by wcześniej olejowane drewno poddać bejcowaniu, lakierowaniu lub malowaniu, konieczne będzie usunięcie warstwy oleju, co możemy wykonać z pomocą szlifierki lub środka chemicznego potocznie nazywanego zmywaczem do oleju.

Powierzchnia, którą chcemy poddać zabezpieczaniu jedną z wymienionych metod, powinna być starannie odtłuszczona, odpylona i wysuszona. Dopiero wtedy pokrycie jej farbą, lakierem lub bejcą przełoży się na oczekiwane efekty w postaci trwałej i skutecznej konserwacji, podkreślenia naturalnego koloru drewna lub nadania mu całkiem odmiennej barwy.

Jeżeli jesteś na etapie planowania stworzenia altany ogrodowej, tarasu lub drewnianej podłogi w swoim salonie, możesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości drewno dostosowane do Twoich potrzeb naszej marki PAKO-BUD. Skontaktuj się z nami celem uzyskania dodatkowych informacji.