ekologiczny transport towarów pakobud

Opakowania ekologiczne, czyli jakie?

Z samej definicji opakowania ekologiczne to te, które zostawiają jak najmniejszy ślad środowiskowy. Zakłada to nie tylko rozważną produkcję, lecz także odpowiedzialne użytkowania oraz utylizację. Choć wiele osób kojarzy ten termin przede wszystkim z naturalnymi, biodegradowalnymi materiałami, te cechy mogą nie wystarczyć, aby nazwać opakowanie ekologicznym. Ważne jest również to, jak z nim postąpimy. Dlatego warto wybierać produkty, które posłużą nam przez dłuższy czas, a gdy już przestaną być potrzebne, dać im nowe życie. Oczywiście, nie trzeba wykluczać materiałów mniej trwałych, najlepiej jednak, aby pochodziły one z recyklingu, a ich utylizacja nie zagrażała środowisku. Istotne będzie również zwrócenie uwagi także na sam sposób transportu, który wymaga rozważnego planowania. Najlepiej postarać się o przewóz hurtowy, aby ograniczyć ilość spalin.

Opakowania kartonowe – tanie i wygodne rozwiązanie

Opakowania tekturowe to zdecydowanie jedne z najchętniej wybieranych, zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Mają one wiele zalet, między innymi niską cenę. Są również wyjątkowo lekkie, a dzięki temu niezbyt uciążliwe w załadunku. Dodatkowo niewielka masa ma również wpływ na ślad węglowy pozostawiany podczas transportu, co z pewnością niesie ze sobą ogromne korzyści dla środowiska. Niestety, nie są tak trwałe, jak inne opakowania ekologiczne. Warto wybrać te wykonane z tektury pięciowarstwowej o gramaturze 1320 g na 1m2 i grubości od 9 do 15 mm, które powinny posłużyć nam wielokrotnie, choć, oczywiście, również one mogą nie przetrwać spotkania z dużą ilością wody. Dlatego należy być szczególnie ostrożnym w ich użytkowaniu. Opakowania ekologiczne z kartonu można poddawać recyklingowi, a jeśli nawet z jakiegokolwiek powodu taka opcja nie jest dostępna, organiczny materiał dość szybko rozłoży się w naturalny sposób.

Opakowania drewniane – które wybrać i jak z nich korzystać?

Do najpopularniejszych opakowań na cięższe towary, które muszą być dobrze chronione, z pewnością należą skrzynie drewniane. Do ich zalet z całą pewnością należą trwałość i solidność. Bez problemu ochronią one schowane w niej produkty, zapobiegając między innymi ich uszkodzeniom mechanicznym oraz wpływowi czynników atmosferycznych oraz innych bodźców zewnętrznych. Pewną wadą może być natomiast ich ciężar, który utrudnia załadunek, czasem jednak ich zastosowanie jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj tylko, że aby móc w pełni określić je mianem opakowań ekologicznych, musisz rozsądnie oszacować potrzebną ilość oraz używać skrzyń wielokrotnie. Chociaż one również podlegają recyklingowi i naturalnemu rozkładowi, ich pierwotna produkcja wykorzystuje większą ilość drewna. Dlatego właśnie do ich wykorzystania należy podejść odpowiedzialnie. Jest to również o tyle ważne, że takie skrzynie są nieco droższe od innych opakowań ekologicznych.

Opakowania ekologiczne z płyty pilśniowej i sklejki

Do popularnych opakowań ekologicznych możemy zaliczyć także skrzynie skonstruowane ze:

  • sklejki – czyli materiału kompozytowego, który powstaje poprzez sklejenie lub skrzyżowanie cienkich warstw drewna;
  • płyty pilśniowej – powstałej z odpadów drewnianych, sklejonych ze sobą żywicami syntetycznymi i schnącymi olejami, poddanych obróbce termicznej i działaniu podciśnienia.

Oba materiały, choć różnią się od siebie, mają wiele cech wspólnych. Są znacznie lżejsze od drewna, a jednocześnie niemal równie wytrzymałe i powinny poradzić sobie z ochroną większości towarów. Są ekologiczne, a przy tym chronią produkty przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W ich przypadku również ważne będzie rozsądne i świadome użytkowanie, skrzynie te są bowiem na tyle trwałe, że mogą służyć przez wiele lat pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy.

Sądzisz, że opakowania ekologiczne to doskonały pomysł dla Ciebie czy Twojej firmy. Sprawdź nasza ofertę i znajdź najlepsze rozwiązanie!