Z czego produkowane są kartony?
Kartony to rodzaj opakowań, z jakim można spotkać się niemal każdego dnia, gdyż jest to dosyć istotny element codzienności doceniany za swoją trwałość, lekkość, wytrzymałość i prostotę jego recyklingu. Popularność kartonów wynika chociażby z tego, iż sprawdzają się one jako forma opakowania dla rzeczy przygotowywanych do wysyłki w sklepach internetowych, czy sposób na zabezpieczenie ważnych przedmiotów na czas ich dłuższego przechowywania lub w razie przeprowadzki. Z czego zatem produkowane są kartony?
Tektura — najpopularniejszy materiał stosowany w produkcji kartonów
Kartony, znane również jako opakowania tekturowe, powstają z wymienionego materiału papierniczego, który uznawany jest za jeden z najgrubszych stosowanych w produkcji tego rodzaju opakowań. W zależności od tego, jakie jest finalne przeznaczenie i wielkość kartonu, do jego stworzenia może zostać zastosowana różnej grubości tektura składająca się z dwóch-siedmiu pojedynczych warstw papierniczych. Najczęściej wykorzystuje się jednak trzy lub pięć warstw, co w dużej mierze jest uwarunkowane rozmiarem opakowania i jego finalnym przeznaczeniem — im cięższe przedmioty mają się w nim znajdować, tym więcej warstw zostanie zastosowane w produkcji kartonu.
Jak przebiega produkcja tektury?
Produkcja tektury jest jednym z bardziej złożonych procesów. Pierwszym etapem jest przygotowanie odpowiednich surowców niezbędnych do jej produkcji. Najczęściej mowa tutaj o drewnie i makulaturze. Ścier drzewny i makulatura muszą zostać poddane obróbce termicznej i chemicznej, aby z wymienionych surowców powstała tak zwana masa papiernicza. Dzięki wspomnianej obróbce dochodzi do rozwłóknienia surowca, a przygotowana masa celulozowa jest kolejno oczyszczana z najróżniejszych zanieczyszczeń.
Kolejnym etapem istotnym w produkcji tektury jest odprowadzenie nadmiaru wody znajdującej się w masie, do czego wykorzystuje się specjalną metodę prasowania. Następnie tak przygotowana masa jest dodatkowo suszona i formowana w postaci arkuszów tektury. Nadaje się im właściwą grubość i strukturę, czego wymaga chociażby tektura falista, której kształt znacznie zwiększa wytrzymałość opakowań.
Po przygotowaniu tektury należy ją umieścić w wykrojniku, który służy do wycięcia arkuszy, z których będzie składać się pojedynczy karton. Przeważnie jeden wykrojnik wykorzystuje się do przygotowania jednego rodzaju opakowania. Jeśli firma skupia się na produkcji opakowań tekturowych o komercyjnym zastosowaniu, może zdecydować się na wykonanie ich najróżniejszych kształtów, czy pokrycie kartonu dodatkową warstwą papieru umożliwiającą wykonanie nadruku.
Kartony mogą być sklejane lub zszywane. W zależności od firmy mowa tutaj o wykończeniu wykonywanym manualnie lub w sposób zautomatyzowany z pomocą dodatkowych, specjalistycznych maszyn i narzędzi.
Opakowania z tektury falistej — dlaczego jest ona najczęściej stosowana?
Mimo iż w produkcji można spotkać się z tekturą płaską i falistą, to właśnie ta druga ma największe znaczenie w przygotowywanych opakowaniach. Tektura powstaje z kilku warstw, przy czym warstwy falowane są umieszczane między dwiema warstwami płaskimi. Taka struktura i ułożenie znacznie zwiększa wytrzymałość opakowania i amortyzuje dodatkowo jego zawartość. Mimo to taki karton wciąż pozostaje lekki i zwiększa właściwości izolacyjne. Ma to duże znaczenie w transporcie i biznesie wysyłkowym.
Warto również dodać, iż ze względu na zastosowane w produkcji surowce tektura wykorzystywana w produkcji kartonów pozostaje materiałem ekologicznym, który łatwo poddaje się recyklingowi. Jest to zatem nie tylko przyjazne środowisku, ale i wielorazowe opakowanie, które wykazuje duży poziom trwałości.
Opakowania kartonowe mogą być produkowane w standaryzowanym formacie lub zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klientów biznesowych. Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, jeśli finalny kształt opakowania kartonowego będzie mocno odbiegał od standardów, jakie wykonuje się klasycznymi wykrojnikami.
Jeśli poszukujesz przedsiębiorstwa produkującego opakowania kartonowe, skontaktuj się z firmą Pako-Bud.